از اتحادیه درخواست، از طلافروشان امتناع

از اتحادیه درخواست، از طلافروشان امتناع

آفتاب نیوز :

طی دو هفته اخیر، در پی الزام به اجرایی شدن ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت (پس از اتمام فرصت سه ماهه برای این منظور که انتهای سال گذشته به پایان رسید و همزمان با آغاز فعالیت های رسمی در سال جدید، بخشنامه اجرایی کردن آن برای تعدادی از اصناف، ارسال شد)، طلافروشان همچنان نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده و در این راستا، واحد های صنفی در بازار و برخی واحد های سطح شهر نیز اقدام به تعطیلی واحد خود کرده اند

در پی اعتراض و نگرانی صنف طلافروشان، جلسات متعددی با حضور اتحادیه های طلافروشان تهران و سایر استان ها نظیر اصفهان، مشهد، تبریز و… برگزار شد که در نهایت با بخشنامه اخیر وزارت صمت، به نگرانی واحد ها توجه و اصلاحاتی صورت گرفت تا راه را برای بهانه جویی طلافروشان ببند.

هنوز هم جای اصلاحات تخصصی در اجرایی شدن این طرح وجود دارد

در این رابطه، نادر بذرافشان – رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران – در گفتگو با گیلی نت، اظهار کرد: طی دو هفته گذشته، بازار تهران و تعداد معدودی از واحد ها در سطح شهر نیمه تعطیل بودند که به موضوع سامانه جامع تجارت اعتراض داشته و نسبت به ثبت معاملات یا سرمایه خود ابراز نگرانی می کنند. جلسات متعددی میان هیات مدیره اتحادیه تهران، مشهد، شیراز، یزد، اصفهان و تبریز در تهران با مسیولان برگزار کردیم و موضوع واکنش هایی که برخی همکاران ما در پی لازم الاجرا شدن مجدد سامانه جامع تجارت داشتند، اصلاحاتی که صورت نگرفته بود، بررسی کردیم.

وی افزود: جلساتی هم در وزارت صمت، استانداری و اتاق اصناف (هم تهران و هم ایران) داشتیم و خواسته ها و نگرانی فعالان صنعت طلای کشور نسبت به آینده فعالیت اقتصادی آن ها یا مشکلاتی که ممکن است در آینده داشته باشند را مطرح کردیم. خوشبختانه نسبت به خواسته این صنف، بخشی تغییرات صورت گرفت و در بخشنامه اخیر وزیر صمت هم این اصلاحات دیده شد، اما همچنان نیاز به بازنگری و جلسات تخصصی برای رفع ابهامات و اصلاحات است.

 60-70 درصد ویترین طلافروشان امانی است

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: یکی از اصلاحاتی که صورت گرفته این است که تاکید شده، دیگر سرمایه ای که در گردش و معاملات نیست و در حقیقت سرمایه شخصی افراد است، نیاز به ثبت در سامانه جامع تجارت ندارد؛ اما نکته مهم این است که در صنف طلافروشی چندان سرمایه شخصی، موضوعیت ندارد و سرمایه طلافروش همانی است که در مغازه و پشت “ویترین” خود عرضه می کند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، تصریح کرد: این درحالیست که بعضا برخی طلافروشان مجبور به استفاده از طلای امانی (کالا/طلا را به صورت امانت دریافت می کنند) از دوست و آشنا و… می شوند تا ویترین خود را پُر کنند یا برخی از این واحد های طلافروشی حاضر هستند مستاجر باشند تا بتوانند ویترین مغازه خود را پُر کند تا بتواند فعالیت اقتصادی داشته باشند. 60 الی 70 درصد سرمایه واحد های طلافروشی به صورت اعتباری و امانی است؛ بر همین اساس هم اعلام می کنند که این سرمایه متعلق به ما نیست که بخواهیم در سامانه ثبت کنیم؛ بنابراین واحد های صنفی معتقدند که نباید به طور کلی ثبت سرمایه صورت گیرد و تنها بایستی معاملات را ثبت کرد.

بذرافشان ضمن تاکید بر اینکه پیگیری ها و جلسات همچنان در حال انجام است، گفت: ما به واحد ها و همکاران خود توصیه و درخواست کرده ایم که واحد های خود را بازگشایی کنند و فعالیت اقتصادی خود را ادامه دهند، ما نیز پیگیری را در جهت اصلاحاتِ نهایی نسبت به رفع مشکلات انجام می دهیم، اما لازمه آن این است که واحد ها فعالیت خود را از سر بگیرند و طبق اعلام ارگان های ذیربط بایستی واحد ها نسبت به بازگشایی واحد صنفی خود اقدام کنند تا ما برای ادامه پیگیری ها و دفاع از صنف اقدام کنیم؛ بنابراین درخواست کردیم که به صورت رسمی از روز شنبه (امروز) بازار فعالیت خود را داشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به بخشنامه وزارت صمت که بسیاری از نگرانی واحد ها را رفع کرده است، واحد های صنفی طلافروشی، تا حدودی بهانه جویی برای فرار از ثبت معاملات و… دارند یا خیر، تصریح کرد: بحث مخالفت با شفافیت و ثبت معاملات در سامانه مطرح نیست؛ چرا که در حال حاضر هم تمامی معاملات در سامانه جامع تجارت ثبت می شوند و واحد ها در این زمینه، همکاری دارند. در حقیقت همکاران ما بیشتر نگران مالیات بر سرمایه ای هستند که متعلق به خود این افراد هم بعضا نیست.

به اعتقاد این مقام صنفی، لازم است که این موضوعات و موارد مشابه توسط مسیولان و نهاد های ذیربط بیشتر توسط رسانه ها اطلاع رسانی و به صورت شفاف عنوان شود تا ابهامی برای واحد ها و حتی مردم وجود نداشته باشد و نگرانی ها برطرف شود.

علیرغم درخواست اتحادیه طلا و جواهر تهران از واحد ها برای بازگشایی طلافروشان بازار، گزارش ها از بازار طلای تهران نشان می دهد که روز (شنبه 22 اردیبهشت ماه) تعداد زیادی از واحد ها هنوز تعطیل هستند و بازار در حالت نیمه تعطیل است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از اتحادیه درخواست، از طلافروشان امتناع" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از اتحادیه درخواست، از طلافروشان امتناع"، کلیک کنید.