از «گشت ارشاد» تا «طرح نور» فقط دو نوروز فاصله افتاد/ برای زنان پرونده قضایی تشکیل می شود؟

به گزارش گیلی نت، طرح «نور» توسط نیروی انتظامی در خیابان های شهر اجرا می شود، شاید بعد از ماجراهای شهریور 1401 خیلی ها گمان می کردند حضور گشت ارشاد در خیابان ها منتفی شده است، اما فقط باید دو نوروز می گذشت تا یک بار دیگر طرحی برای حجاب پا به خیابان ها بگذارد و در میادین اصلی مستقر شود.

هنوز تعطیلات نوروز سال 1403 تمام نشده بود که پلیس اعلام کرد از شنبه 25 فروردین طرحی به نام «نور» برای مقابله با بدحجابی اجرا می کند. فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا) در اولین اطلاعیه از سلسله اطلاعیه های چهارگانه خود نوشت: «فرماندهی انتظامی ضمنِ دعوتِ همگان به رعایت هنجارهای دینی و اخلاقی با هرگونه اَعمالِ ناهنجار و ضد ارزش هایِ جامعه که توسطِ افرادی معدود و هنجارگریز صورت می گیرد برابر قانون با جدیت برخورد خواهد کرد. از این افراد انتظار می رود ضمن رعایت هنجارهای ایرانی- اسلامی از جمله عفاف و حجاب از هر نوع رفتاری که مطلوب جامعه نیست بپرهیزند.»

اطلاعیه ای که در میان تنش های منطقه ای خیلی ها را متعجب کرد، با این وجود قرار همان شنبه 25 فروردین شد. یک روز بعد از روز موعود فراجا اطلاعیه دوم خود را درباره طرح «نور» منتشر کرد: «با اجرای طرح نور از روز شنبه 25 فروردین 1403، خوشبختانه شاهد همکاری وصف ناپذیر مردم عزیز به ویژه بانوان فهیم و قانون مدار کشورمان با پلیس هستیم…فرماندهی انتظامی کشور به تمام مادران، خواهران و دختران سرزمین ایران اسلامی که با برادران خود در فراجا همگام و همسو بوده و با روشنفکری آگاهانه نسبت به قوانین جامعه ایران اسلامی تمکین دارند، تقدیر و تشکر خالصانه خود را ابراز می کند.»

از «گشت ارشاد» تا «طرح نور» فقط دو نوروز فاصله افتاد/ برای زنان پرونده قضایی تشکیل می شود؟

پلیس عاری از خطا و اشتباه نبوده

چند روز بعد از اجرای طرح «نور» آهسته آهسته فیلم هایی از مواجهه پلیس با برخی زنان در فضای مجازی منتشر شد، تصاویری که نشان از تنش داشت، اما اطلاعیه سوم پلیس نشان داد که او از عملکرد خودش رضایت دارد، آن ها در بخشی از متن این اطلاعیه نوشتند: «گزارش های میدانی و بررسی های دقیق با ابزار هوشمند نشان داده است که وضعیت عفاف و حجاب در سطح کشور نسبت به قبل از اجرای طرح مطلوب تر بوده و این شرایط در روزها و هفته هایِ آینده روند بهتر و مناسب تری خواهد یافت.»

همچنین در بخشی دیگری از اطلاعیه سوم به اشتباهات احتمالی پلیس اشاره شد: «ناگفته پیداست که پلیس عاری از خطا و اشتباه نبوده و با هرگونه رفتار و کُنش اشتباه احتمالی ماموران نیز برخورد خواهد شد.»

توییت متفاوت بعد از اعلام رضایت پلیس؛ برخی مسیولان تذکر گرفتند

بعد از آن که فراجا در اطلاعیه سوم خود نوشت: «پلیس عاری از خطا و اشتباه نیست.» عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب خبر داد: «برخی مسیولان به دلیل کارهای بی قاعده در حوزهٔ حجاب تذکر دریافت کرده اند.»

سیدمهدی فضایلی، در شبکه اجتماعی ایکس ضمن بازنشر بخشی از بیانات رهبری درباره حجاب نوشت: «رهبر انقلاب: کشف حجاب، هم حرام شرعی است هم حرام سیاسی است…منتها…دشمن با نقشه و برنامه وارداین کار شده، ما هم باید با برنامه و نقشه وارد بشویم. کارهای بی قاعده و بدون برنامه نباید انجام بگیرد/ پی نوشت: به تازگی برخی مسیولان به دلیل کارهای بی قاعده در حوزهٔ حجاب تذکر دریافت کرده اند.»

تذکر مهم دفتر رهبری به برخی مسیولان بخاطر کارهای بی قاعده در حوزه حجاب

توییت فضایلی که خبر از تذکر به مسیولان درباره نحوه برخورد با حجاب می داد با واکنش هایی از سوی موافقان و مخالفان گشت ارشاد همراه شد. در همین راستا یک توییت قدیمی از او در فضای رسانه ای بازنشر شد که در آن نوشته بود: «ممکن است من و شما درباره برخی عملکردهای گشت امنیتی اجتماعی یا اثرگذاری آن حرف داشته باشیم اما این ربطی به اصل حجاب، ضروری بودن رعایت آن به عنوان یکی از احکام الله و لزوم برخورد متقضی با افراد هنجارشکن با فساد سازمان یافته ندارد؛ همینطور لزون رعایت حرمت پلیس.»

اما ساعتی پس از انتشار این توییت قدیمی، مهدی فضایلی، در شبکه اجتماعی ایکس به آن واکنش نشان داد و نوشت: « ساعاتی است توییت زیر به عنوان توییت جدید بنده و به عنوان عقب نشینی از توییت قبل در حال بازنشر است؛ ضمن تایید محتوای این توییت که مربوط به حدود 1.5 سال پیش است تاکید می کنم توییت دیروز به قوت خود باقی است.»

حمله شریعتمداری به فضایلی

با این وجود برخی انتقادها به سمت عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب سرازیر شد، حسین شریعتمداری در یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: «این پرسش از برادر عزیزمان آقای فضایلی در میان است که جناب ایشان از کدام جایگاه می فرمایند: « بتازگی برخی مسیولان به دلیل کارهای بی قاعده تذکر دریافت کرده اند»؟! چرا که با توجه به عضویت ایشان در دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، این تذکر به حضرت آقا نسبت داده می شود و شده است؟!

برادر فضایلی عزیز! بیت رهبر معظم انقلاب « سخنگو» ندارد و چنانچه تذکری ضرورت داشته باشد، مستقیماً و با ذکر ماخذ از سوی دفتر معظم له (آقایان گلپایگانی و حجازی ) به اطلاع مخاطبان آن، اعم از مسیولان و یا مردم می رسد. توضیح آن که بیت معظم له حتی از به کارگیری واژه « یک مقام آگاه » نیز به شدت پرهیز می کند! از این روی، نظری که جنابعالی به حضرت آقا نسبت داده اید، خارج از روال یاد شده و از جانب شما، دور از انتظار بوده است.»

اما سردار جعفری، مسیول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی بقیه الله سپاه تذکر رهبری را تایید کرد و گفت؛«یک اشتباهی از جانب عوامل اجرایی طرح نور صورت گرفته و از جانب آقای فضایلی گفته می شود که حضرت آقا تذکری داده اند و این امر طبیعی است زیرا یا گزارشات به محضر رهبر انقلاب می رسد و یا ایشان در فضای مجازی رویت می کنند.»

از «گشت ارشاد» تا «طرح نور» فقط دو نوروز فاصله افتاد/ برای زنان پرونده قضایی تشکیل می شود؟

برای زنان پرونده قضایی درست نمی کنیم

با همه این مسایل طرح «نور» همچنان ادامه دارد و برخی زنان توسط پلیس بازداشت می شوند، اما مقام قضایی اعلام کرد برای این گروه از زنان پرونده ای تشکیل نمی شود. حجت الاسلام محمدکاظم موحدی آزاد، دادستان کل کشور با بیان اینکه ما بنا نداریم برای نوامیس این مملکت پرونده قضایی درست کنیم و بعد از تذکر و تعهد و اصلاح پوشش فرد به منزل برمی گردد گفت: اکثر بانوان بعد از تذکر نسبت به اصلاح وضعیت پوشش خود اقدام می کنند.

همچنین پلیس در بخشی از اطلاعیه چهارم خود در این باره نوشت: «پلیس در هیچ حالتی به دنبال پرونده سازی برای موضوعات هنجاری و ارزشی نیست و به شهروندانِ عزیز این نوید را می دهیم که در نهایت طرح نور به سمت هوشمندسازی پیش خواهد رفت.»

در این میان برخی پیامک ها طی روزهای گذشته دست به دست شد که خبر از ثبت نام برای طرح تذکر لسانی به زنان با پوشش متفاوت می داد، اما پلیس بلافاصله درباره آن اطلاعیه صادر کرد، مرکز اطلاع رسانی فراجا، طی اطلاعیه ای اعلام کرد: «لینک های منتشره جهت ثبت نام و نقش آفرینی در طرح تذکر لسانی و مقابله با کشف حجاب و برهنگی و موارد مشابه، از جانب پلیس نیست.»

همچنین سردار احمدرضا رادان، فرمانده فراجا اعلام کرد: «با حمایت های مجلس، دولت و قوه قضاییه و همراهی مردم اجرای طرح نور را با قوت، دقت و هوشمندی ادامه خواهیم داد.»

در واکنشی دیگر حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری رییس دیوان عالی کشور گفت: «مساله حجاب در نظام جمهوری اسلامی ایران، تنها یک امر عقیدتی و دینی نیست و یک امر قانونی است، تمام شهروندان چه معتقد به مبانی دینی باشند و چه نباشند باید به قانون عمل کنند.»

منتقدها چه می گویند؟

مسعود پزشکیان، منتخب تبریز در مجلس دوازدهم در خصوص اجرای طرح عفاف و حجاب گفت: «اگر ما اطلاع رسانی، هدایت و توجیه کنیم، فرد می پذیرد راهی که می رود اشتباه است، اما زمانی که به زور می گوییم باید این کار را انجام دهی، این غیر از عناد و ایجاد عقده در دل فرد کار دیگری نمی کند. من به آقایان پیشنهاد می کنم بررسی کنند و قبل و بعد مداخله را ببیند؛ اگر وضع حجاب بهتر شده است ادامه دهند، اما اگر بدتر شد، این یعنی مردم را بدبین کرده اند و باید راه خود را تغییر دهند.»

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به هزینه های مادی، روانی، اجتماعی و سیاسی بالای، مواجهه با مساله پوشش زنان گفت: «تا حالا چند بار دست در این حفره کرده و گزیده شده اند و همچنان هم در حال تکرار آن هستند. توجه ندارند که نتایج منفی این سیاست ها بسیار زیان بار است.»

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از «گشت ارشاد» تا «طرح نور» فقط دو نوروز فاصله افتاد/ برای زنان پرونده قضایی تشکیل می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از «گشت ارشاد» تا «طرح نور» فقط دو نوروز فاصله افتاد/ برای زنان پرونده قضایی تشکیل می شود؟"، کلیک کنید.