استرداد 50 هکتار اراضی ملی البرز

استرداد 50 هکتار اراضی ملی البرز

آفتاب نیوز :

 حسین فاضلی هریکندی در حاشیه عملیات آزادسازی اراضی ملی در ساوجبلاغ که با حضور وی اجرا شد با اعلام رفع تصرف و بازگشت بیش از 50 هکتار از اراضی ملی به بیت المال به ارزش تقریبی 2 هزار میلیارد تومان با حکم قطعی شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان البرز گفت: در سال 1369 بیش از 50 هکتار از اراضی ملی به پلاک ثبتی 317 اصلی واقع در روستای «آردهه» شهرستان ساوجبلاغ در قالب «طرح طوبی» به منظور «کاشت درختان گردو» از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با تنظیم قرارداد اجاره برای مدت 15 سال در اختیار فردی حقیقی قرار داده می شود.

اقدامات غیرقانونی مستاجر پس از پایان مدت اجاره

رییس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: مستاجر علاوه بر عدم اجرای طرح مصوب، پس از اتمام مدت اجاره و به خلاف مفاد قرارداد، ضمن عدم استرداد اراضی به دولت و با وصف عدم مالکیت نسبت به اراضی مذکور، ابتدا با شهرداری کوهسار برای تغییر کاربری و تفکیک اراضی ملی توافق می کند و در مرحله بعد اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت با یک شرکت تعاونی به منظور احداث باغ ویلا می کند؛ همچنین در ادامه اقدامات غیرقانونی خود، اقدام به واگذاری حدود 2 هزار مترمربع از اراضی ملی به یک شخص حقوقی دیگر در قالب اجاره به شرط تملیک می کند و چند ساختمان معدود هم در بخش کوچکی از اراضی احداث می شود.

ورود اداره کل بازرسی استان البرز

فاضلی هریکندی تصریح کرد: با توجه به تخلفات متعدد مستاجر و متصرف اراضی ملی نسبت به مفاد قرارداد اجاره و همچنین اتمام مدت آن، با گزارش اداره کل بازرسی استان البرز، هییت نظارت موضوع ماده واحده قانون اصلاح ماده 33 اصلاحی قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع به عنوان مرجع ناظر بر طرح های کشاورزی با احراز تخلفات مستاجر، در سال 1398 حکم بر فسخ قرارداد اجاره و خلع ید و استرداد اراضی به دولت را صادر کرد و رای صادره علی رغم اعتراض متصرف، در دیوان عدالت اداری هم مورد تایید قرار گرفت.

رای به محکومیت در دادگاه حقوقی ساوجبلاغ

رییس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه در سال 1388 با توجه به اینکه این اراضی ملی در حریم «شهر کوهسار» قرار گرفته بود با تغییر نمایندگی دولت، از سوی منابع طبیعی استان به اداره مسکن و شهرسازی ساوجبلاغ و اداره کل راه و شهرسازی استان منتقل می شود، متذکر شد: با توجه به عدم تمکین متصرف نسبت به اجرای رای هییت نظارت و عدم رفع تصرف و عدم تحویل اراضی به دولت، اداره کل راه و شهرسازی استان البرز در راستای حفظ حقوق دولت و بیت المال دادخواست خلع ید و قلع وقمع اراضی و مستحدثات موجود را در دادگاه شهرستان ساوجبلاغ مطرح می کند و پرونده جهت رسیدگی به شعبه 5 دادگاه حقوقی هشتگرد ارجاع می شود که دادگاه پس از انجام تشریفات قانونی و اخذ استعلامات مربوطه و با تشکیل جلسه رسیدگی، مالکیت دولت را در اراضی مورد ادعا محرز تشخیص می دهد و حکم به محکومیت وی به خلع ید از اراضی و قلع وقمع مستحدثات موجود در ملک صادر می کند.

قطعیت خلع ید در دادگاه تجدیدنظر استان البرز

وی اضافه کرد: پس از صدور رای دادگاه شهرستان ساوجبلاغ با توجه به تجدیدنظرخواهی متصرف، این پرونده مورد رسیدگی مجدد قرار گرفت و با احراز تخلفات صورت گرفته از سوی متصرف، در نهایت رای مذکور مبنی بر محکومیت وی به خلع ید از اراضی ملی و قلع وقمع مستحدثات ایجادشده، در 9 اسفند سال قبل از سوی شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان البرز تایید و قطعی شد.

اجرای حکم خلع ید

رییس شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز با بیان اینکه پس از قطعیت رای، در ششم فروردین ماه سال جاری با دستور رییس دادگستری شهرستان ساوجبلاغ، اجراییه صادر و به محکوم علیه ابلاغ شد که با توجه به عدم اجرای حکم توسط متصرف، روز جاری حکم قضایی در خصوص خلع ید و قلع و قمع مستحدثات غیرقانونی ایجادشده در این اراضی ملی اجرا گردید و بر این اساس و در راستای اجرای دستورات و تاکیدات رییس قوه قضاییه مبنی بر حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی و نیز جلوگیری از تغییر کاربری اراضی و ساخت وساز های غیرمجاز در مراحل اولیه، با اجرای رای قطعی صادرشده از دادگاه های استان البرز، علاوه بر استرداد بیش از 50 هکتار از اراضی ملی به ارزش تقریبی 2 هزار میلیارد تومان به بیت المال، از تغییر کاربری، تفکیک، قطعه بندی، ویلاسازی و واگذاری غیرقانونی این اراضی پیشگیری و جلوگیری شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استرداد 50 هکتار اراضی ملی البرز" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استرداد 50 هکتار اراضی ملی البرز"، کلیک کنید.