اسرار موشک های هایپرسونیک روسیه افشا شد؟ / موج گسترده دستگیری متهمان

به گزارش خبرگزاری گیلی نت، اکثر دستگیرشدگان مسن هستند و سه نفر از آن ها تا به امروز جان خود را از دست داده اند؛ یکی از آنها که با متاستاز سرطان می جنگید، روی تخت بیمارستان دستگیر شد و بلافاصله پس از آن درگذشت.

دیگری ولادیسلاو گالکین، استاد 68 ساله دانشگاه است که در آوریل 2023 به خانه اش در تامسک در جنوب روسیه هجوم بردند. یکی از بستگان او می گوید که مردان مسلح با نقاب سیاه، ساعت 4:00 صبح وارد خانه شدند و کمدها را زیر و رو کردند و کاغذهایی را که فرمول های علمی روی آن ها بود، ضبط کردند.

همسر آقای گالکین، تاتیانا، می گوید که به نوه هایشان که دوست داشتند با او شطرنج بازی کنند گفته است که او به سفری کاری رفته است. خانم گالکین می گوید که سرویس امنیتی روسیه، FSB، او را از صحبت در مورد پرونده اش منع کرده است.

در مورد گالکین باید گفت اکنون بیش از یک سال از ورود ماموران نقابدار به خانه او می گذرد و بستگانش می گویند که او سه ماه اول را در سلول انفرادی گذرانده است. تاتیانا، همسرش، می گوید که می تواند از طریق یک پارتیشن شیشه ای با او صحبت کند.

روسیه 12 فیزیکدان را به جرم افشای اسرار موشک های هایپرسونیک به خیانت محکوم کرد
ولادیسلاو گالکین از آوریل 2023 در بازداشت به سر می برد؛ همسرش به نوه هایشان گفته است که به سفری کاری رفته است.

دیمیتری کولکر، متخصص انستیتوی فیزیک لیزر در سیبری بود که سال 2022 در حالی که به دلیل سرطان پیشرفته پانکراس در بیمارستان بستری بود، دستگیر شد. خانواده او گفتند که اتهامات علیه او بر اساس سخنرانی هایی است که او در چین ایراد کرده بود. کولکر دو روز پس از دستگیری در سن 54 سالگی درگذشت.

روسیه 12 فیزیکدان را به جرم افشای اسرار موشک های هایپرسونیک به خیانت محکوم کرد
دیمیتری کولکر متخصص لیزر چند ماه قبل از دستگیری، در بیمارستان در مراحل پایانی سرطان پانکراس

از سال 2015 تا امروز، 12 فیزیکدان در روسیه دستگیر شده اند که همگی به نحوی با فناوری هایپرسونیک یا موسساتی که روی آن کار می کنند، مرتبطتند. همه آنها به خیانت متهم هستند که می تواند شامل انتقال اسرار دولتی به کشورهای خارجی باشد.

محاکمه خیانت به کشور در روسیه پشت درهای بسته برگزار می شود، بنابراین مشخص نیست که این افراد دقیقا به چه چیزی متهم شده اند. کرملین فقط گفته است که “اتهامات جدی است” و نمی تواند بیشتر اظهار نظر کند زیرا سرویس های ویژه در آن دخیل هستند. اما وکلای حقوق بشر می گویند که این دانشمندان در توسعه تسلیحات دخالتی نداشتند و برخی از پرونده ها براساس همکاری آشکار آن ها با محققان خارجی است.

روسیه 12 فیزیکدان را به جرم افشای اسرار موشک های هایپرسونیک به خیانت محکوم کرد
جت های جنگنده حامل موشک های هایپرسونیک کینجال بر فراز میدان سرخ مسکو طی یک رژه نظامی در سال 2018

هایپرسونیک به موشک هایی اطلاق می شود که می توانند با سرعت بسیار بالا (بالاتر از 5 ماخ) پرواز کنند و همچنین در طول پرواز تغییر جهت دهند و از پدافند هوایی فرار کنند. روسیه می گوید از دو نوع موشک هایپرسونیک کینجال که از هواپیما پرتاب می شود و موشک کروز زیرکون در جنگ خود علیه اوکراین استفاده کرده است.

با این حال، کیف می گوید که نیروهایش برخی از موشک های کینجال را سرنگون کرده اند و این موضوع، سوالاتی را در مورد توانایی های این موشک افسانه ای مطرح کرده است. با توسعه و به کارگیری فناوری های نظامی جدید در روسیه، دستگیری ها ادامه پیدا کرده است.

مدت کوتاهی پس از دستگیری گالکین در آوریل 2023، دانشمند دیگری که چندین مقاله با وی نوشته بود، دستگیر شد. خبرگزاری دولتی تاس به نقل از منبعی گفته است که دستگیری زوگینتسف ممکن است به دلیل مقاله ای باشد که سال 2021 در مجله ای خارجی منتشر شد.

نام گالکین و زوگینتسف هر دو در مقاله ای در مورد مکانیسم های ورودی هوا برای هواپیماهای پرسرعت آمده است. در تابستان 2022، FSB دو همکار از موسسه مکانیک نظری و کاربردی را که زوگینتسف مدیر آن بود، دستگیر کرد. کارمندان موسسه مکانیک نظری و کاربردی (ITAM) نامه ای سرگشاده در حمایت از سه همکار دستگیر شده خود نوشتند.

اکنون این نامه از وب سایت این موسسه حذف شده و تنها عنوان شده است که افراد دستگیرشده به «نتایج علمی درخشان» معروفند و «همیشه به منافع کشورشان وفادار مانده اند».

روسیه 12 فیزیکدان را به جرم افشای اسرار موشک های هایپرسونیک به خیانت محکوم کرد
سه دانشمند دستگیرشده: آناتولی ماسلوف، الکساندر شیپلیوک، والری زوگینتسف

یوگنی اسمیرنوف، وکیل یکی از سازمان های حقوق بشری می گوید: «هایپرسونیک موضوعی است که دانشمندان را راهی زندان می کند».

اسمیرنوف می گوید هیچ کدام از این ده ها دانشمند کاری با بخش دفاعی نداشته اند، اما در حال مطالعه سوالات علمی از قبیل چگونگی تغییر شکل فلزات در سرعت های هایپرسونیک بوده اند. این مطالعات در مورد ساخت موشک نیست، بلکه در مورد فرآیندهای فیزیکی است و اشاره می کند که یافته ها ممکن است بعداً توسط توسعه دهندگان سلاح استفاده شود.

موج دستگیری ها چند سال قبل با ولادیمیر لاپیگین آغاز شده بود؛ او که اکنون 83 سال دارد، در سال 2016 به زندان افتاد اما چهار سال بعد به شکل مشروط آزاد شد. او 46 سال برای موسسه تحقیقاتی اصلی آژانس فضایی روسیه، TsNIIMash کار کرده بود.

روسیه 12 فیزیکدان را به جرم افشای اسرار موشک های هایپرسونیک به خیانت محکوم کرد
لاپیگین در سال 2016 زندانی شد و در سال 2020 آزاد شد.

لاپیگین به خاطر بسته ای نرم افزاری برای محاسبات آیرودینامیکی که برای مخاطبی در چین ارسال کرده بود، محکوم شد. او معتقد است، نسخه ای که به اشتراک گذاشته، حاوی هیچ اطلاعات سری نیست.

لاپیگین به بی بی سی گفت همه کسانی که ظاهراً به دلیل دخالت در ساخت موشک های هایپرسونیک دستگیر شده اند هیچ ربطی به ساخت سلاح ندارند.

همکار یکی از دستگیرشدگان که مایل نیست نامش فاش شود، می گوید: «در سیستم درگیری وجود دارد. FSB فکر می کند تماس با دانشمندان خارجی و نوشتن برای مجلات خارجی، خیانت به میهن است.»

دانشمندان می گویند:« ما نمی دانیم چگونه به کار خود ادامه دهیم. آنچه امروز به واسطه آن برای ما پاداش رد می شود، فردا دلیلی برای تعقیب کیفری می شود.»

پرونده دیگر دستگیرشدگان نیز در ارتباط با همکاری های بین المللی بوده است. دو دانشمند درگیر پروژه Hexafly نیز در میان دستگیرشدگان هستند؛ این پروژه اروپایی برای توسعه هواپیمای غیرنظامی مافوق صوت بود. این پروژه اکنون به پایان رسیده و با وجود توافق بین طرفین اروپایی و روسی، هر دو دانشمند روسی درگیر این پروژه سال گذشته به 12 سال زندان محکوم شدند، اگرچه دادگاه عالی روسیه دستور محاکمه مجدد یکی از آنها را صادر کرده است.

دستگیری های دیگر مربوط به مطالعه آیرودینامیک نوعی فضاپیما می شود؛ طرحی که توسط اتحادیه اروپا تامین مالی می شد و در موسسه دینامیک سیالات فون کارمن در بلژیک اداره می شد.

ویکتور کودریاوتسف، مقاله ای را در این راستا به موسسه فون کارمان فرستاد؛ این موسسه می گوید این برنامه که از سال 2011 تا 2013 اجرا شد، به وضوح تحقیقات نظامی را حذف کرده بود. این سازمان می گوید که «هیچ اثری از افشای اطلاعات محرمانه» توسط کودریاوتسف یافت نشد.

اسمیرنوف معتقد است که FSB می خواهد این تصور را ایجاد کند که جاسوس ها در حال شکار اسرار موشکی روسیه هستند. اسمیرنوف می گوید که اگر مظنونان اعتراف کنند و اسامی همکاران خود را فاش کنند، گاهی اوقات FSB احکام سبک تری برای آن ها در نظر می گیرد.

روسیه 12 فیزیکدان را به جرم افشای اسرار موشک های هایپرسونیک به خیانت محکوم کرد
الکساندر کورانوف، که در آوریل به جرم خیانت محکوم شد، مدیر یک موسسه سیستم های هایپرسونیک سن پترزبورگ بود.
روسیه 12 فیزیکدان را به جرم افشای اسرار موشک های هایپرسونیک به خیانت محکوم کرد
الکساندر شیپلیوک، 57 ساله، که در اینجا با سگش فیثاغورس دیده می شود، در سال 2022 دستگیر شد و هنوز در انتظار محاکمه است.

سایر دانشمندان دستگیر شده در روسیه:

  • الکساندر شیپلیوک، 57 ساله، مدیر ITAM، در سال 2022 دستگیر شد و هنوز در انتظار محاکمه است.
  • الکساندر کورانوف، مدیر سابق شرکت تحقیقات علمی سن پترزبورگ برای سیستم های هایپرسونیک در سال 2021 دستگیر شد، در آوریل 2024 به هفت سال زندان محکوم شد.
  • رومن کوالیوف، همکار ولادیمیر کودریاوتسف در TsNIIMash، که در سال 2020 به هفت سال زندان محکوم شد، در سال 2022 درگذشت

54227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسرار موشک های هایپرسونیک روسیه افشا شد؟ / موج گسترده دستگیری متهمان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسرار موشک های هایپرسونیک روسیه افشا شد؟ / موج گسترده دستگیری متهمان"، کلیک کنید.