اصرار اروپایی ها به پیشبرد اقدام ضدایرانی در آژانس

اصرار اروپایی ها به پیشبرد اقدام ضدایرانی در آژانس

رسانه غربی خبر داده سه کشور اروپایی عضو برجام پیش نویس قطعنامه ای را علیه ایران در میان اعضای شورای حکام آژانس توزیع کرده اند.

به گزارش گیلی نت، سه دیپلمات اروپایی خبر داده اند انگلیس، فرانسه و آلمان پیش نویس قطعنامه ای را علیه ایران در آستانه نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، بین اعضای این نهاد توزیع کرده اند.

آن ها می گویند سه کشور اروپایی عضو برجام به نظر می رسد قصد دارند به رغم مخالفت آمریکا، متحد خود، اقدامات خود را به پیش ببرند.

رویترز پیشتر خبر داده بود آمریکا و سه کشور اروپایی درباره اینکه آیا با ایران راه تقابل را پیش بگیرند، دچار اختلاف شده اند.

واشنگتن بیم آن را دارد که صدور چنین قطعنامه ای ممکن است باعث افزایش تنش در منطقه شود و در آستانه انتخابات ماه آبان ماه آمریکا، برای ساکن کاخ سفید دردسر ساز شود.

یک دیپلمات اروپایی می گوید: «ما آمریکایی ها را تحت فشار قرار داده ایم اما آن ها همچنان فکر می کنند نباید اقدام تنش زایی را با ایران انجام داد».

او مدعی شده این راهبرد آمریکا تاکنون به جایی نرسیده و آن ها باید در حال حاضر قاطعیت از خود نشان دهند.

رویترز نوشته ایران همواره به این قطعنامه ها با تشدید فعالیت های هسته ای خود واکنش نشان داده است.

دیپلمات ها می گویند پیش نویس قطعنامه ای که میان 35 عضو شورای حکام توزیع شده، بر انجام تحقیق متمرکز است و به امکان درخواست از «رافایل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای فراهم کردن یک «گزارش جامع» درباره فعالیت های هسته ای ایران که ابعاد بیشتری از گزارش های فصلی عادی را دربر می گیرد، اشاره دارد.

رویترز نوشته این پیش نویس تهدید به ارجای موضوع به شورای امنیت سازمان ملل نکرده است.

اروپایی ها هنوز به صورت رسمی پیش نویس قطعنامه را ارایه نکرده اند اما ممکن است این اقدام اوایل هفته صورت بگیرد.

به گزارش گیلی نت، آخرین بار، غربی ها در آبان ماه 1401 علیه ایران قطعنامه ای صادر کردند تا تهران را به همکاری بیشتر با آژانس بین المللی انرژی اتمی وادار کنند اما این قطعنامه با واکنش تندی مواجه شد و ایران برای اولین بار غنی سازی 60 درصدی اورانیوم خود در سایت فردو را کلید زد.

غربی ها مدعی هستند ایران هدف معتبر غیرنظامی براب غنی سازی 60 درصدی ندارد اما تهران تاکید کرده فعالیت های هسته ای آن کاملا صلح آمیز است.

مطالبات این کشورها از ایران نیز فراپادمانی و حتی گاهی فرابرجامی است. این کشورها انتظار دارند در حالی که آمریکا از برجام خارج شده و خودشان به تعهداتشان عمل نمی کنند، ایران یک جانبه تعهداتش ذیل برجام را اجرا کند و اگر اجرا نکند، باید با قطعنامه و تحریم، تنبیه شود.

ایران بارها اعلام کرده گام های جبرانی هسته ای، ذیل برجام بوده و در صورت بازگشت طرف های مقابل به توافق، برگشت پذیر است.

ایران همچنین تهدید کرده هرگونه صدور قطعنامه در شورای حکام واکنش جدی و حتمی از طرف تهران را در پی خواهد داشت.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اصرار اروپایی ها به پیشبرد اقدام ضدایرانی در آژانس" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اصرار اروپایی ها به پیشبرد اقدام ضدایرانی در آژانس"، کلیک کنید.