اعتبار 1500 میلیاردی برای پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

اعتبار 1500 میلیاردی برای پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها - خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

مجتبی صارمی در گفت وگو با خبرنگار گیلی نت با اشاره به نقش و جایگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در زندگی روزمره بشر، اظهار داشت: بسیاری از خدمات اداری، آموزشی، بانکی، حوزه سلامت و… بر بستر زیرساخت های ارتباطی و الکترونیکی انجام می گیرد.

اجرای پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها

وی با بیان اینکه ارایه این خدمات مستلزم این است که زیرساخت های ارتباطی مناسبی را داشته باشیم، عنوان کرد: در این راستا پروژه های مهمی را در همین راستا در اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در دستور کار داریم.

طی 10 تا 15 سال گذشته در حوزه ارتباطات و زیرساخت های ثابت هیچ گونه نوسازی در کشور و استان نداشتیم مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان با تاکید بر اینکه در حوزه شهری پروژه ملی، زیرساختی و مهم فیبر نوری منازل و کسب وکارها را در دستور کار داریم، افزود: باتوجه به اینکه طی 10 تا 15 سال گذشته در حوزه ارتباطات و زیرساخت های ثابت هیچ گونه نوسازی در کشور و استان نداشتیم و زیرساخت های موجود نیازهای کاربران و کسب وکارها را به هیچ عنوان برآورده نمی کرد، در این راستا دولت سیزدهم و وزارت ارتباطات برای جبران این عقب ماندگی، پروژه نوسازی حوزه زیرساخت های ثابت در دستور کار قرار گرفت.

صارمی، بیان داشت: در سطح کشور 10 اپراتور و شرکت، اجرای این پروژه را در دستور کار قرار دادند، در لرستان نیز در اواخر سال 1401، اپراتور آسیاتک برای اجرای این پروژه معرفی شد، در اواخر سال 1402 شرکت مخابرات از طرف وزارت ارتباطات پروانه فعالیت را دراین خصوص اخذ کرد.

پیشرفت 70 درصدی پروژه در شهرهای در دست اجرا

وی با بیان اینکه ما مذاکرات خود را با شهرداری ها برای اخذ مجوز حفاری در شهرها شروع کردیم، در ادامه با شهرداری دورود، ازنا، الیگودرز، پلدختر، الشتر و خرم آباد تفاهم نامه این امر منعقد و پروژه شروع شد، بیان کرد: در مابقی شهرها نیز تا پایان سال 1403 برنامه داریم که پروژه را توسط دو اپراتور یاد شده آغاز و به سرانجام برسانیم.

این پروژه 340 هزار خانوار و کسب کار شهری را تحت پوشش خود قرار خواهد داد مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان با تاکید بر اینکه در حال حاضر در شهرهای در دست اجرا این پروژه بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی داریم، تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال این پروژه در سطح استان عملیاتی خواهد شد.

صارمی، ادامه داد: بر اساس برآورد کارشناسان ما باید در معابر شهری حدود هزار حفاری، فیبرکشی و… را داشته باشیم، این پروژه 340 هزار خانوار و کسب کار شهری را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه باید دسترسی این تعداد خانوار و جمعیت به بستر پرسرعت و باکیفیت اینترنت فراهم شود، گفت: تا کنون نیز بالغ بر 200 کیلومتر از پروژه در سطح استان اجرایی شده است.

پیش بینی اعتبار 1500 میلیاردی برای اجرای پروژه

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان، اعتبار پیش بینی شده در این زمینه را نیز حدود هزار و 500 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تا کنون نیز تقریباً یک پنجم پروژه در استان اجرا شده است.

با اجرای این پروژه سرعت اینترنت ثابت ما بر بستر فیبر نوری تا هزار مگ قابل افزایش است صارمی، ایجاد زیرساخت ارتباطی پرسرعت، ایمن و باکیفیت برای همه کسب وکارها، اماکن اداری، تجاری، مراکز آموزشی، درمانی را از جمله مزایای اجرای این پروژه عنوان کرد و گفت: توسعه شبکه ملی اطلاعات، توسعه شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات، فراهم شدن زیرساخت لازم برای اجرای پروژه «شهر هوشمند»، ارتقای کیفیت شبکه تلفن همراه و… از دیگر مزیت های اجرای این طرح است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر میانگین سرعت اینترنت ثابت ما بین 10 تا 15 مگ است که با اجرای این پروژه سرعت اینترنت ثابت ما بر بستر فیبر نوری تا هزار مگ قابل افزایش است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعتبار 1500 میلیاردی برای پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعتبار 1500 میلیاردی برای پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.