امضای قرارداد سواپ گازی/ سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از خاک ایران به عراق عرضه می شود

امضای قرارداد سواپ گازی سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از خاک ایران به عراق عرضه می شود

پس از امضا قرارداد سواپ گاز میان طرفین ایرانی و ترکمنستانی مقرر شد سالانه تا سقف ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان بر اساس ساز و کار سواپ، از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران به جمهوری عراق عرضه گردد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری گیلی نت، در پی مذاکرات فشرده صورت‌گرفته میان طرف‌های ایرانی و ترکمنی در خصوص سواپ گاز ترکمنستان از طریق جمهوری اسلامی ایران به عراق، امروز چهارشنبه (۱۳ تیر ۱۴۰۳) قرارداد سواپ گاز میان طرفین ایرانی و ترکمنستانی به امضا رسید.

این قرارداد در مراسمی با حضور علی مجتبی روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان و مقصد بابایف رئیس کنسرن دولتی «ترکمن گاز» به امضا رسید.

در بیانیه مشترک مطبوعاتی که به همین مناسبت انتشار یافت، عنوان شده است که «ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول دوستی، حسن همجواری، احترام متقابل و مشارکت برابر، سال‌هاست که در حال توسعه روابط سودمند متقابل در صنعت گاز می‌باشند». طرفین همچنین اشاره نموده‌اند که «تجربه مثبت فعالیت‌های مشترک در زمینه صادرات گاز ترکمنستان به ایران و از طریق خاک آن کشور به کشور‌های ثالث، مبنای محکمی برای افزایش ظرفیت همکاری‌های دوجانبه در این زمینه است».

به منظور «استفاده هرچه بیشتر از فرصت‌های بزرگ جهت تعامل مؤثر در صادرات گاز، مذاکراتی بین طرف‌های ترکمنستانی و ایرانی در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ تیر ماه سال جاری در عشق‌آباد برگزار شد که طی آن طیف گسترده‌ای از موضوعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و توافق‌های مربوطه حاصل شد».

بر اساس این قرارداد، مقرر شد سالانه تا سقف ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان بر اساس ساز و کار سواپ، از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران به جمهوری عراق عرضه گردد. سواپ گاز میان ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران پیش از این در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ نیز به مقصد جمهوری آذربایجان انجام شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امضای قرارداد سواپ گازی/ سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از خاک ایران به عراق عرضه می شود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امضای قرارداد سواپ گازی/ سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان از خاک ایران به عراق عرضه می شود"، کلیک کنید.