انتشار کتابی درباره مفاهیم شهرسازی در جهاددانشگاهی قزوین

انتشار کتابی درباره مفاهیم شهرسازی در جهاددانشگاهی قزوین

گیلی نت/قزوین کتاب «ادراک محیطی و نقشه های شناختی؛ الگوها و مدل ها» با تالیف تکتم حنایی، زهرا اکبری اوغاز، فایزه کازرانی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شد.

کتاب «ادراک محیطی و نقشه های شناختی» با هدف بررسی الگوها و مدل هایی که در زمینه نحوه شکل گیری نقشه های شناختی بر اساس ادراکات محیطی مطرح شده ، توسط تکتم حنایی، زهرا اکبری اوغاز، فایزه کازرانی تالیف و در انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شده است.

ادراک محیطی از یک شهر و نقشه های شناختی مربوط به آن، از مفاهیم مهم در شهرسازی هستند. به ویژه از دوره هایی که رابطه تعاملی انسان با محیط و مباحث مربوط به روان شناسی محیط، جایگاه شایسته خود را در دانش طراحی محیط به دست آورده اند، این مفاهیم به عنوان ابزارهایی تخصصی به ما کمک می کنند تا یک شهر را به شکلی کلی تجربه کنیم، از قرار گرفتن و قرایت نقشه های مختلف شهری گرفته تا جهت یابی و انتخاب مسیر در شهرها به عنوان فعالیتی که در هرلحظه هر شهروند به طور ناخودآگاه به آن مشغول است تا صحبت کردن و تعامل با افرادی که در شهر زندگی می کنند تا نحوه رفتار و عملکرد شهروندان در محیط های شهری، این مفاهیم کمک می کنند به بهترین شکل با واقعیت های شهر خود آشنا شویم و در تسهیل عملکردها و ارتباطات از آن ها بهره مند شویم.

در این رابطه مفاهیمی نظیر شناخت فضایی، تصویرسازی ذهنی، پیکربندی فضایی نیز به کمک شهرسازان آمده است که می تواند در قالب نقشه هایی تهیه شوند و این نقشه ها به کارشناسان شهرسازی و تصمیم گیران شهری، برای برنامه ریزی و ترسیم طرح های شهری کمک بسیار می کنند، این نقشه ها می توانند شامل اطلاعاتی نظیر ابعاد، موقعیت، شکل، قابلیت های شهری، ترافیک و سایر جزییات شهری باشند.

ادراک محیطی نیز، به نوعی از گسترش دادن دیدگاه های مردم به شهر و استفاده از آن ها به عنوان راهی برای بهبود عملکرد شهرها محسوب می شود. این نوع برداشت از شهر، به تشکیل تصویری واضح تر و درست تر از شهر کمک می کند و با توجه به آن، می توان پیش بینی کرد که برای رفع کدام یک از مشکلات شهری، چه اقداماتی باید انجام شود. ادراک محیطی و نقشه های شناختی، علاوه بر نقش مثبت در جهت دادن به اقدامات شهرسازانه، به ایجاد شهری کاملاً خوانا نیز کمک می کنند.

به گزارش گیلی نت، کتاب «ادراک محیطی و نقشه های شناختی» در 598 صفحه و قطع وزیری به بهای 298 هزار تومان از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شده است.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتشار کتابی درباره مفاهیم شهرسازی در جهاددانشگاهی قزوین" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتشار کتابی درباره مفاهیم شهرسازی در جهاددانشگاهی قزوین"، کلیک کنید.