برترین گلزنان تاریخ یورو – گیلی نت

برترین گلزنان تاریخ یورو - گیلی نت

با نزدیک شدن به شروع یورو 2024 نگاهی به بهترین گلزنان تاریخ این رقابت ها انداخته ایم.

به گزارش گیلی نت، در حالی که به شروع رقابت های یورو 2024 در تابستان نزدیک می شویم، نگاهی به برترین گلزنان تاریخ این رقابت ها می اندازیم.  نخستین دور جام ملت های اروپا از ششم آگوست 1958 در پاریس آغاز شد و از آن زمان تاکنون این رقابت ها هر چهار سال یک بار برگزار می شود.  

در فهرست برترین گلزنان تاریخ یورو، بازیکنانی هستند که در تابستان پیش رو نیز فرصت حضور در زمین را دارند و می توانند شمار گل هایشان را در این رقابت ها افزایش دهند.

بهترین گلزنان تاریخ (جام ملت های اروپا) یورو:

5 گل

زین الدین زیدان (فرانسه)، مارکو فان باستن (هلند)، پاتریک شیک (جمهوری چک)، ساوو میلوسویچ (یوگسلاوی)، روبرت لواندوفسکی (لهستان)، یورگن کلینزمان (آلمان)، ماریو گومس (آلمان)، فرناندو تورس (اسپانیا)، میلان باروش (جمهوری چک)

در بین بازیکنانی که 5 گل در یورو به نام خود ثبت کردند، چهار بازیکن تجربه قهرمانی در این رقابت ها را دارند. زین الدین زیدان، مارکو فان باستن (زننده یکی از بهترین گل های تمام دوران مقابل اتحاد جماهیر شوروی در فینال یورو 88) یورگن کلینزمن (کاپیتان آلمان در یورو 96) و فرناندو تورس (زننده گل قهرمانی در فینال یورو 2008).

فان باستن و میلان باروش به ترتیب در سال های 1988 و 2004 آقای گل این رقابت ها شدند و پاتریک شیک در یورو 2020 به عنوان بهترین گلزن شناخته شد.

6 گل

رود فان نیستلروی (هلند)، وین رونی (انگلیس)، نونو گومس (پرتغال)، روملو لوکاکو (بلژیک)، پاتریک کلایورت (هلند)، زلاتان ابراهیموویچ (سوید)، تیری آنری (فرانسه) و آلوارو موراتا (اسپانیا)  

از 8 بازیکنی که در یورو 6 گل زده اند، تنها یک نفر موفق به کسب جام شده است: تیری آنری، که سه بار در یورو 2000 فرانسه، دو بار در یورو 2004 و آخرین بار در یورو 2008 گلزنی کرد.

وین رونی  در 2004 در 18 سالگی درخشید و در تیم منتخب یوفا قرار گرفت. پاتریک کلایورت پنج گل از شش گل خود در مسابقات یورو را در این دوره به ثمر رساند و او نیز در این دوره درخشید.

روملو لوکاکو و آلوارو موراتا هر دو در هر یک از دو دوره اخیر یورو چندین بار موفق به گلزنی شده اند و هر دو در تابستان امسال قصد دارند تعداد گل های خود را افزایش دهند.

7 گل

آلن شیرر (انگلیس)، آنتوان گریزمان (فرانسه)

شش گل آلن شیرر در یورو 96 باعث شد این بازیکن برنده کفش طلا شود و انگلیس نیز به نیمه نهایی رسید. او همچنین گل پیروزی بخش انگلیس برابر آلمان در یورو 2000 را نیز به ثمر رساند.

آنتوان گریزمان به فرانسه کمک کرد تا به فینال یورو 2016  برسد و با 6 گل بهترین گلزن مسابقات شد. البته گریزمان در حسرت قهرمانی در آن دوره ماند. برنده جام جهانی 2018 بار دیگر در یورو 2020 برای فرانسه گل زد و امیدوار است در سومین حضورش در یورو، شمار گل هایش را افزایش دهد.

9 گل

میشل پلاتینی (فرانسه)
 

حتی با وجود 24 تیمه شده یورو در این روزها، شکستن رکورد 9 گل میشل پلاتینی در یک دوره سخت است. کاپیتان فرانسه در آن زمان یکی از بهترین بازیکنان روی کره زمین بود و الهام بخش کشورش برای کسب اولین جام بود. 

او در یک دوره جام ملت های اروپا 9 گل برای فرانسه به ثمر رساند و توانست بهترین بازیکن جام ملت های 1984 انتخاب شود.

14 گل

کریستیانو رونالدو (پرتغال)
 

و اما بهترین گلزن تاریخ یورو، کریستیانو رونالدو کاپیتان پرتغال در یورو 2016 است که در پنج دوره مسابقات جام ملت های اروپا بازی کرده است و برای ششمین حضورش در این رقابت ها آماده می شود.

رونالدو که در سال 2021 بهترین گلزن تاریخ دیدارهای ملی شد، تاکنون 14 گل در این رقابت ها به ثمر رسانده است و می تواند در تابستان شمار گل هایش را بیشتر از این هم کند. 

او اکنون 39 سال دارد و احتمالا گل پانزدهم خودش در یورو را در همین دوره ثبت خواهد کرد.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برترین گلزنان تاریخ یورو – گیلی نت" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برترین گلزنان تاریخ یورو – گیلی نت"، کلیک کنید.