برنامه های دولت سیزدهم برای سلامت روان/اضافه شدن 2 واکسن جدید به واکسیناسیون ملی

برنامه های دولت سیزدهم برای سلامت روان/اضافه شدن 2 واکسن جدید به واکسیناسیون ملی

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره اقدامات دولت سیزدهم در حوزه سلامت توضیحاتی ارایه داد.

دکتر حسین فرشیدی در گفت وگو با گیلی نت، درباره عملکرد دولت سیزدهم در حوزه سلامت گفت: دولت شهید رییسی نسبت به سایر دولت ها با حوزه سلامت بیشتر مانوس بود. بررسی ها بیانگر این است ایشان حداقل ماهی یکبار در برنامه های سلامت چه در عرصه درمان، بهداشت و آموزش حضور داشت.  دولت سیزدهم،  بیمارستان ها و دانشکده های متعددی را افتتاح کرده است.  

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم مسایل حوزه «روان» را در کانون توجه قرار داده، اظهار کرد: پیش از آغاز به کار دولت سیزدهم، 22 مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت اجتماعی (سراج) فعالیت می کردند؛ در حال حاضر، تعداد این مراکز به 79 مورد رسیده است. دولت سیزدهم درنظر داشت تعداد مرکاز سراج را تا پایان سال جاری به 100 مرکز ارتقاء دهد.  

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: پس از شهادت رییس جمهور، یک مرکز سراج در شهر مشهد به تازگی افتتاح کرده ایم. بررسی تعداد مراکز سراج حاکی از آن است که دولت سیزدهم به موضوع سلامت روان توجه کرده است.  

فرشیدی با بیان اینکه افزایش نیروی انسانی از دیگر اقدامات دولت سیزدهم به حساب می آید، افزود: بیش از 4هزار بهورز و بیش از 6هزار نیروی انسانی در حوزه های مختلف طی 2 سال گذشته جذب شده اند.  

وی درباره ایجاد ظرفیت در حوزه شبکه نظام سلامت گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده 4400 فضای جدید ایجاد یا اورهال می شوند. در حال حاضر، 3هزار فضای جدید ایجاد شده؛ بنابراین می توان گفت سالانه 1000 مورد به سیستم سلامت اضافه کرده ایم. همچنین 500 دستگاه آمبولانس شاسی بلند در مناطق روستایی و 5هزار موتورسیکلت به شبکه اورژانس کشور اضافه کرده ایم.   

فرشیدی با بیان اینکه دو واکسن «پنوموکوک» و «روتاویروس» به سبد واکسیناسیون کشور اضافه شده، خاطرنشان کرد: اگرچه گسترش واکسیناسیون کشور هزینه زیادی دارد اما برنامه ایمن سازی کشور را با 2 واکسن «روتاویروس» و «پنوموکوک» گسترش داده ایم. واکسن های روتاویروس و پنوموکوک وارداتی هستند و تامین بودجه واردات این واکسن ها به همکاری بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیاز داشت که با دستور شهید رییسی، بودجه مورد نیاز تامین شد.

وی گفت: واکسن های روتاویروس و پنوموکوک می تواند موجب کاهش مرگ ومیر نوزادان به دلیل ابتلا به بیماری های ریوی و اسهال شود.  

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برنامه های دولت سیزدهم برای سلامت روان/اضافه شدن 2 واکسن جدید به واکسیناسیون ملی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برنامه های دولت سیزدهم برای سلامت روان/اضافه شدن 2 واکسن جدید به واکسیناسیون ملی"، کلیک کنید.