برگزاری کنگره شعر محرم 1403 با محوریت حضرت علی اصغر و کودکان غزه – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

برگزاری کنگره شعر محرم 1403 با محوریت حضرت علی اصغر و کودکان غزه - خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار گیلی نت، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود حسینی صبح دوشنبه در آیین رونمایی از پوستر «کنگره منطقه ای شعر محرم» اظهار داشت: «کنگره منطقه ای شعر محرم 1403» با محوریت شخصیت حضرت علی اصغر (ع) رسواگر ستمگران وکودک کشان تاریخ و شهید شیرخوار و تجلی موضوعات و مضامین مهمّی از جمله کشتار کودکان در غزه برگزار خواهد شد.

وی افزود: این رویداد فرهنگی و هنری سابقه ای بیش از 20 ساله دارد و هر چند در طول این سال ها با نام های مختلف برگزار شده اما در سال های اخیر با نام «کنگره منطقه ای شعر محرم» با متولی گری اداره کل تبلیغات اسلامی و همکاری سازمان بسیج هنرمندان و انجمن شاعران اهل بیت (ع) برگزار شده و حتی در دوران کرونا نیز تعطیل نشد و امیدواریم تداوم این روند بتواند نقشی پررنگ در آینده شعر آینی ایفا کند.

وی ادامه داد: کنگره شعر محرم 1403 ویژه استان های شمال غرب کشور شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان و با هدف فعالیت در زمینه فرهنگ و ادب عاشورایی، شکوفایی و ترویج جریان شعر عاشورایی و ایجاد انگیزۀ ادبی برای تولید اشعار جدید توسط شاعران آیینی و ارج نهادن به خلاقیت شاعران منطقه به ویژه شعرای جوان برگزار خواهد شد.

حسینی توجه به موضوعات روز جهان اسلام با عنایت به اصل «کل ارضٍ کربلا و کل یومٍ عاشورا» در حوزۀ شعر عاشورایی را از دیگر اهداف برگزاری این رویداد ادبی برشمرد و گفت: تجلی موضوعات و مضامین مهمّی مانند کشتار کودکان در غزه، اشتهار رژیم صهیونیستی به عنوان رژیم کودک کش، استکبار ستیزی، مدافعان حرم، حرکت جهانی شیرخوارگان حسینی، دفاع مقدس، مقاومت شیعیان در یمن، عراق، ممنوعیت عزاداری برای شهدای کربلا و حضرت علی اصغر ع در جمهوری آذربایجان و و موضوعات و مضامین مرتبط با چنین حوزه هایی در شعر عاشورایی معاصر از موارد مورد توجه در کنگره شعر محرم است.

وی خاطر نشان شد: موضوع محوری و اصلی کنگره امسال شخصیت بلند ستارۀ درخشان آسمان شهادت، رسواگر ستمگران وکودک کشان تاریخ، شهید شیرخوار، غنچۀ گلستان امامت، مظلوم بن مظلوم، باب الحوایج، حضرت علی اصغر «سلام الله علیه» تعیین شده و علاقمندان به شرکت در کنگره می توانند اشعار خود را در قالب های مختلف غزل، مثنوی، مسمط، چهارپاره، ترکیب بند، ترجیع بند و در موضوعات مربوط با شخصیت و شهادت حضرت علی اصغر (ع) و هر شاعر حداکثر پنج قطعه شعر در قالب های مختلف به صورت مجازی و یا حضوری به دبیرخانه کنگره ارسال کنند.

گفتنی است «روایت شاعرانۀ شهادت حضرت علی اصغر (ع)، تاثیر شهادت مظلومانۀ آن حضرت بر اهل بیت (ع) و شیعیان و جهان اسلام، تاثیر شهادت آن حضرت در گسترش فرهنگ و انتقال پیام عاشورا و رسوایی دشمنان اهل بیت (ع)، شکیبایی حضرت سیدالشهداء (ع) در شهادت آن حضرت و درس خاص آن برای پایداری مجاهدان راه حق در مقابل جبه ۀ کفر و استکبار، شهادت حضرت علی اصغر (ع) و شکل گیری حرکت جهانی شیرخوارگان حسینی در جهان، کشتار هزاران کودک و شیرخواره های مسلمان در غزه در امتداد شهادت شیرخوارۀ حسینی، ممنوعیت عزاداری برای شهدای کربلا و شیرخوارۀ حسینی در کشورهای شیعه ای همچون جمهوری آذربایجان توسط یزیدیان زمان و منظوم سازی کرامات معتبر و مستند منقول و مکتوب از بزرگان علم از حضرت علی اصغر (ع) از مهمترین محورهای موضوعی کنگره منطقه ای شعر محرم اعلام شده است.

شرکت کنندگان برای پذیرش آثار باید توجه داشته باشند که اشعار در دایره موضوع کنگره باشد و آثار خارج از موضوع مورد بررسی هییت داوری قرار نخواهدگرفت و همچنین با عنایت به اینکه تولید اشعار تازه از اهداف مهم کنگره محسوب می شود، از ارسال اشعار تکراری و اشعاری که پیش تر در کنگره ها و همایش های ادبی ارایه شده، خودداری شود و علاوه بر این اشعار شاعران جوان مورد توجّه خاص خواهد بود و شاعران شرکت کننده باید مشخصات خود شامل نشانی، کدملی، تاریخ تولد و شماره تماس را نیز در آثار ارسالی درج کنند.

مدت زمان پذیرش آثار توسط دبیرخانه کنگره از 20 خرداد تا 10 تیر 1403 تعیین شده و آثار می توانند به دو صورت مجازی از نرم افزارهای کاربردی همچون ایتا، سروش، روبیکا، واتساپ و تلگرام به صورت پرونده (فایل) WORD یا به شکل حروف نگاری شده در نرم افزار به شماره 09378514709 ارسال شوند و یا به صورت حضوری به دفاتر دبیرخانه کنگره به آدرس های «تبریز، اول خیابان دانشسرا، اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی، انجمن شاعران اهل بیت «ع» (شماره تماس 04135256392)» و «تبریز، بلوار 29 بهمن، مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن، طبقه دوّم، سازمان بسیج هنرمندان آذربایجانشرقی (شماره های تماس 04133292140 و 04133305794)» تحویل داده شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برگزاری کنگره شعر محرم 1403 با محوریت حضرت علی اصغر و کودکان غزه – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برگزاری کنگره شعر محرم 1403 با محوریت حضرت علی اصغر و کودکان غزه – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.