خبر خوش از دریاچه ارومیه

خبر خوش از دریاچه ارومیه

به گزارش گیلی نت، سرپرست حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون تراز دریاچه ارومیه به 1270.53 متر و وسعت آن 1790 کیلومترمربع و به حجم 2.34 میلیارد مترمکعب رسیده است.

ایرنا در خبری نوشت: احمد قندهاری در باره مهم ترین اقدام های مدیریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه ادامه داد: با وجود وضعیت نامساعد بارش ها در حوضه آبریز ارومیه در 6 ماه نخست سال، حدود 200 میلیون مترمکعب از سدهای حوضه آبریز، رهاسازی و جریان آب به سوی دریاچه ارومیه و تالاب های اقماری آن روان شد.

وی افزود: در ادامه باتوجه به وضعیت مناسب تر بارش های بهاری جریان رهاسازی از سدهای حوضه و کانال انتقال آب به دریاچه افزایش قابل توجه یافته است، به طوری که تا پایان فروردین ماه بالغ بر 580 میلیون مترمکعب آب رهاسازی و انتقال آب انجام گرفت.

سرپرست حوضه آبریز دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه های در دست انجام، رهاسازی آب از سدهای حوضه به خصوص سدهای بوکان و مهاباد همچنان ادامه دارد؛ در صورت مساعد بودن شرایط، این اقدام تا پایان نیمه اول اردیبهشت ماه ادامه خواهد یافت.

به گفته قندهاری، همه این فعالیت ها سبب شد که هم اکنون تراز دریاچه ارومیه به رقوم 1270.53 متر، به وسعت 1790 کیلومترمربع و به حجم 2.34 میلیارد مترمکعب برسد.

سرپرست حوضه آبریز دریاچه ارومیه ادامه داد: تامین نیاز زیست محیطی تالاب های اقماری نیز به بیش از 80 میلیون مترمکعب (15 میلیون مترمکعب بیشتر از برنامه) محقق شد.

وی افزود: چندین سال است که دریاچه ارومیه در کانون توجه اقشار مختلف مردم، فعالان محیط زیست و سازمان های مردم نهاد قرار گرفته است.

این مقام مسیول گفت: از دیرباز وزارت نیرو به عنوان متولی تامین نیاز زیست محیطی دریاچه ارومیه، اقدام های کنترلی برای جلوگیری از کم آبی این دریاچه تعریف و دست یاری به سوی کنشگران و ذی مدخلان موضوع دراز کرده است.

وی افزود: اگرچه طرح ها و برنامه های بسیاری برای نیل به این هدف تعریف و اجرا شده است؛ اما تا رسیدن به چشم انداز تعریف شده، اقدام های بسیاری باید انجام داد که نیازمند همکاری طیف وسیعی از آحاد جامعه و دولت به خصوص کشاورزان منطقه و وزارتخانه جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان برنامه وبودجه با وزارت نیرو است تا فرایند تعریف شده که با ترمیم و بهسازی آغاز می شود، به احیای دریاچه ارومیه منجر شود.

قندهاری خاطرنشان کرد: پس از اجرای عملیات موفق سد و تونل انتقال آب به دریاچه در دولت سیزدهم و جاری شدن آب به سوی دریاچه ارومیه، به همراه عملیات رهاسازی آب سدهای حوضه و عدم آبگیری انهار زراعی در فصل غیرکشت، بخش قابل توجهی از پیکره دریاچه ارومیه از خشکی خارج و پر آب شد.

سرپرست حوضه آبریز دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: سال آبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با کم بارشی آغاز شد و بارش ها چندان قابل توجه نبود. این موضوع سبب شد برنامه منابع و مصارف و تامین نیاز زیست محیطی دریاچه ارومیه تحت شرایط بارش بدبینانه تنظیم شود.

قندهاری افزود: به هرحال با سپری شدن پاییز و شروع زمستان به خصوص در بهمن سال 1402، بارش های مناسبی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به وقوع پیوست و این مهم موجب شد که تا پایان فروردین 1403 به اندازه کل بارش سال آبی گذشته، این حوضه از رحمت خداوند منتفع شود.

47236

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خبر خوش از دریاچه ارومیه" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خبر خوش از دریاچه ارومیه"، کلیک کنید.