دانشگاه آزاد حلقه گمشده جدایی جامعه و دانشگاه را یافته است/ تشریح جایگاه طرح صدرا میان دانشجویان

غنی زاده:

دانشگاه آزاد حلقه گمشده جدایی جامعه و دانشگاه را یافته است تشریح جایگاه طرح صدرا میان دانشجویان

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه با بیان اینکه دانشگاه آزاد حلقه گمشده جدایی جامعه و دانشگاه را یافته است، جایگاه طرح صدرا میان دانشجویان را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گیلی نت، پیش نشست رویداد صدرا با حضور نمایندگان بیش از 100 شرکت صنعتی و خدماتی همزمان با تحصیل دانشجویان و با حضور فعال نمایندگان صنایع بزرگ در دانشگاه، افشین غنی زاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه، مسعود باغفلکی معاون هماهنگی و برنامه ریزی استان کرمانشاه، مرتضی کهراریان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، علی مهراس مهرابی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی، احمد اکبری رییس دانشکده مهارت و کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، جمعی از صاحبان صنایع و مراکز تولیدی، مسیولان ادارات و ارگان های مختلف به منظور مصاحبه، جذب و استخدام دانشجویان و دانش آموختگان توانمند در سالن آمفی تیاتر دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه برگزار شد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه در این نشست اظهار کرد: قوانین دانشگاه آزاد اسلامی بنا به ساختار مناسب از انعطاف خوبی برخوردار است و در سال های اخیر این دانشگاه پیشروی تغییرات اساسی مطابق علم نوین روز بوده و اکنون در نسل چهارم دانشگاه پیشرو قرار داریم و رسالت ما حرکت به سمت دانشگاهی است که تولید علم کرده و از علم به سرمایه برسد تا بتواند مشکلات را رفع کند.

افشین غنی زاده عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با رسالت جدید خود روز به روز به این هدف نزدیک تر می شود و دست یاری خود را به سمت کسانی که در این زمینه ها خلّاق هستند دراز می کند و رویدا صدرا عامل قرار گرفتن علم و تجربه در کنار یکدیگر است.

وی تاکید کرد: در گذشته دانشگاه فقط به علم آموزی اختصاص داشت، صنایع نیز به تجربه کاری و عملی، شاید خیلی از دانش آموختگان دانشگاهی کار عملی زیادی انجام نداده و در محیط واقعی کار قرار نگرفته بودند و صاحبان صنایع نیز فقط به تجربه کاری توجه داشتند و علاقه مندی زیادی به جذب دانشگاهیان بی تجربه نداشتند، دانشگاه آزاد با یک حرکت نوین به عنوان بانی ارتباط و ادغام دانش و تجربه می خواهد کاری کند تا دانشجویان علاقه مند را با تجربه کاری و صنایع و صنعت آشنا و نه تنها صنعت، بلکه شرایط مناسب تجربه اندوزی در هر نوع کار و درآمدزایی در جامعه را ایجاد کند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: دانشگاه آزاد حلقه گمشده جدایی جامعه و دانشگاه را پیدا کرده و می خواهد جوابگوی این سوال باشد که چرا ما باید تعداد زیادی بیکار یا تحصیل کرده بیکار در جامعه داشته باشیم و امروز شما مسیولان و صاحبان صنایع اینجا هستید که با همفکری، دانشجوی دارای مهارت و تخصص کاری تربیت کنیم.

غنی زاده متذکر شد: نخست رویداد صدرا معرفی تمامی صنایع کرمانشاه و صاحبان صنایع است تا صنایعی که گمنام مانده اند در این فرصت در محیط دانشگاهی به جامعه معرفی کنیم تا محصولات آنها دارای فروش خوب بوده و دانشجویان ما مهارت کاری و در ادامه با پشتکار شغل مناسب داشته باشند.

وی در ادامه توضیح داد: خروجی رویداد صدرا جدا از اینکه به اشتغال جوانان شهر ما و جوانانی که سرمایه کافی ندارند تا توانایی تجربه کاری داشته باشند کمک می کند، بلکه برای صنایع و صاحبان کار نیز مزایای زیادی در پی دارد؛ از قبیل بهره وری از نیروی کاری دانشگاهی ارزان، استفاده از نیروی کاری با اخلاق، عدم نیاز به تعهدات بیمه ای، عدم نیاز به تعهد استخدام نیروی بی کیفیت تا یافتن نیروی توانمند و با پشتکار و موارد ارزشمند و مثبت دوطرفه دیگر.

عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، خطاب به حاضران گفت: باید مجموعه حاضر از صاحبان کار، مسیولان و دانشگاهیان هرکدام صدای ما بوده و دیگران را با نتایج ارزشمند رویداد صدرا آشنا کنید تا فضایی مثبت و مناسب ایجاد شود و شاهد ارتباط خوب دانش و تجربه باشیم و همه پای کار باشند؛ چراکه خیر و منافع ما و استان کرمانشاه در آن است که به جایی برسیم که تعداد زیادی از دانشجویان ما مهارت کاری هم بیاموزند و بدون تردید مدرک دانشگاهی با مهارت کاری معتبر است و این رویداد کمک حال مهارت آموزی است.

دانشجو نباید دغدغه ای جز تحصیل داشته باشد

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه هم اظهار کرد: طرح صدرا موضوع ارتباط دانشجویان با صنعتگران، تولیدکنندگان و کارفرمایان بوده و طرح قابل تقدیری است و از کسانی که آن را پیشنهاد کردند تشکر می کنم، البته ما در چندین سال گذشته به طور مستمر با دانشگاه ارتباط و دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه را داشتیم؛ چراکه یک حلقه مفقوده ارتباط صنعت و دانشگاه و کارآفرینی وجود داشت و همه می دانند کسانی که درس را تیوری خوانده و بعد وارد بازار کار می شوند این دروس تیوری آنچنان کارایی برای آنان ندارد.

فرهاد مرزی در ادامه توصیه کرد: در چندین سال گذشته کسانی به من مراجعه کردند که دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس حسابداری بودند و زمانی که آنها را به شرکت یا کارخانه ای برای حسابداری معرفی کردیم نتوانستند حتی یک سند قابل قبول حسابداری را برای اداره دارایی تنظیم کنند؛ اما یک شخص با تجربه چندین ساله و دارای مدرک دیپلم این کار را انجام می داد، در زمینه های دیگر مانند  مکانیک و متالوژی نیز به همین ترتیب و این طرح حلقه مفقوده دانشگاه و صنعت را رفع می کند، بدون تردید تجربه در کار بسیار مهم است و باید در کنار تحصیلات دانشگاهی تجربه کاری نیز وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: ما نباید عادت به راحتی داشته باشیم و باید برای یک بار فرهنگ خوب و درست کار کردن را یاد بگیریم و این نیاز به حضور در متن کار در کنار تحصیلات دانشگاهی دارد که طرح صدرا این کار را انجام می دهد، اگر فکر دانشجو برای خود باشد قطعاً موفق خواهد شد و اشتغال نیاز به دانش و تجربه دارد و آن با ارتباط صنعت و دانشگاه محقق می شود و با طرح صدرا می توانیم مشکل بیکاری را در جامعه به خصوص کرمانشاه رفع کنیم، البته باید موضوع تامین اجتماعی و بیمه این دانشجویان در قالب تفاهم نامه بین دانشگاه، سازمان تامین اجتماعی و اداره کار رفع شود تا هزینه ای اضافی برای کارفرمایان ما نداشته باشد و تعهدی ایجاد نکند و کارفرمایان در بخش ها و صنوف مختلف از آن استقبال کنند.

طرح پویش چه مزایایی دارد؟

رییس دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه و متولی و دبیر پیش نشست رویداد صدرا هم به صورت تخصصی به معرفی بخش ها مختلف این طرح پرداخت و توضیح داد: در کنار کسب دانش باید کسب مهارت نیز صورت گیرد تا دانشجویان در آینده در اشتغال و کاریابی موفق باشند، مسیری که دانشگاه به عنوان نقشه راه اشتغال و کارآفرینی ارایه کرده، دارای چهار بخش برگزاری دوره های کوتاه مدت، برگزاری دوره های فنی و حرفه ای، طرح پویش و راه اندازی کارگاه های کاربنیان با هدف کارآمادگی و اشتغال آفرینی است.

اکبری یادآور شد: طرح پویش از نگاه صنعت همان طرح کارآموزی سابق است و انتظار این است که واقعی تر و جدی تر به این طرح توجه شود و مهم ترین دستاورد طرح پویش نحوه ارتباط گیری در محیط کار، ارتباط با همکاران و ارتباط با مشتری است که در محیط دانشگاه کسب نمی شود.

وی توضیح داد: از مهم ترین مزایای طرح پویش برای دانشجویان آشنایی با محیط کار، ارتقای مهارت، افزایش انگیزه تحصیلی، دریافت کمک هزینه تحصیلی، ارتباط با متخصصان، کشف استعداد های خود، مواجهه با مسایل واقعی، ظهور ایده های کارآفرینی و آشنایی با محیط کار بوده و مزایای آن برای شرکت ها شامل بهبود روحیه رهبری برای پرسنل، معرفی شرکت به عموم، افزایش بار آموزشی مجموعه، ورود نیرو های جدید به شرکت، تبلیغات، افزایش کارایی، استفاده از نیروی ارزان قیمت است.

رییس دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه و متولی و دبیر پیش نشست رویداد صدرا به این نکته هم اشاره کرد که طرح پویش به صورت دو واحد درسی به مدت 240 ساعت کار و کسب مهارت طی یک سال کار عملی در صنعت ارایه می شود.

اکبری گفت: طرح پویش بدون شهریه و مازاد بر سطح واحد های اخذ شده است، شامل بیمه حوادث دانشگاه است، حق الزحمه ای به صورت مستقیم به دانشجو ارایه نمی شود و امکان شرکت در دوره های فنی حرفه ای در قالب طرح پویش هم وجود دارد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه هم با تاکید بر جایگاه اشتغال آفرینی برای جوانان بیان کرد: علم اقتصاد منابع محدود و نیاز های نامحدود دارد و اگر می خواهیم رشد کنیم باید تولید کنیم، متاسفانه بسیاری از دوستان ما تولید را مترادف صنعت می دانند؛ در صورتی که دامنه تولید می تواند کالا یا خدمت باشد حتی یک موسیقی نیز می تواند کالا باشد و درآمدزایی کند.

کهراریان افزود: تولید نیازمند نیروی انسانی، تجهیزات و تکنولوژی، آموزش و پژوهش است و ما نمی توانیم بگوییم که متخصصان دانشگاه کم کار هستند؛ چراکه دانش، تخصص و کسب مهارت در دوران تحصیل اتفاق می افتد و با پشتوانه اخلاق همراه می شود.

وی خاطرنشان کرد: تحصیل فرد در دانشگاه اگر به درستی هدایت شود جهش در تولید ایجاد می کند و باید دانشگاه را با تولید آشتی دهیم، ما باید دانشگاهی اخلاق مدار و کارآفرین داشته باشیم و صنعت، خدمات و آموزش در کنار هم اتفاق بیفتد تا شاهد موفقیت باشیم.

در پایان این مراسم از صاحبان و مدیرعاملان 18 شرکت حاضر در نمایشگاه کارآفرینی که در هفته پژوهش سال 1402 در نمایشگاه این هفته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه حضور فعال داشتند با ارایه لوح تقدیر تجلیل و مقرر شد رویداد صدرا اول و دوم خردادماه با توافق جمعی به صورت نمایشگاه یا برگزاری همایش یا سمینار در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه برگزار شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دانشگاه آزاد حلقه گمشده جدایی جامعه و دانشگاه را یافته است/ تشریح جایگاه طرح صدرا میان دانشجویان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دانشگاه آزاد حلقه گمشده جدایی جامعه و دانشگاه را یافته است/ تشریح جایگاه طرح صدرا میان دانشجویان"، کلیک کنید.