دریافت جواز املاک ظرف دو هفته/ بنگاه های غیرمجاز پلمب می شوند

دریافت جواز املاک ظرف دو هفته/ بنگاه های غیرمجاز پلمب می شوند

بنگاه های معاملات املاک غیرمجاز با مراجعه به سامانه درگاه ملی مجوزها می توانند حداکثر در دو هفته مجوز کسب را دریافت کنند.

به گزارش گیلی نت، در حال حاضر و آن طور که دبیر کارگروه بازار املاک و مستغلات گفته است بنگاه های معاملات املاک با مراجعه به سامانه درگاه ملی مجوزها می توانند حداکثر در دو هفته با داشتن پروانه تخصصی، مدرک تحصیلی دیپلم و گواهی عدم سوء پیشینه، مجوز کسب را دریافت کنند. بنگاه های املاک غیرمجاز نیز با مراجعه به سامانه مذکور می توانند مجوز دریافت کنند. در دولت سیزدهم فرآیند اخذ مجوز بنگاه های معاملات املاک از حدود دو سال به حدود دو هفته رسیده است.

در سطح کشور حدود 185 هزار واحد است که حدود 16 هزار و 500 بنگاه فاقد مجوز هستند. هم اکنون بیشترین تعداد بنگاه های غیرمجاز به ترتیب در تهران 8000 بنگاه، خراسان رضوی 2000 بنگاه، مازندران و خوزستان هر کدام 1000 بنگاه و قم 800 بنگاه غیرمجاز است.

فعالیت دفاتر املاک فاقد مجوز علاوه بر آسیب هایی که برای بازار مسکن به همراه دارد موجب اعتراض مشاوران املاک مجوزدار شده است. بررسی ها نشان می دهد دفاتر املاک فاقد مجوز به دلیل آن که خود را پاسخگوی دستگاه خاصی نمی دانند فعالیت های مخربی شامل تلاش برای افزایش منطقه ای قیمت مسکن، زد و بند با طرفین معامله، دریافت کمیسیون بالاتر و غیره انجام می دهند.

گفته می شود در صورت ساماندهی بنگاه های غیرمجاز در پنج استان، تعداد بنگاه های غیرمجاز در سطح کشور به زیر 3000 بنگاه غیرمجاز کاهش می یابد. در برخی از استان ها نیز بنگاه های غیرمجاز کمتر از 100 واحد است که شامل استان های مرکزی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ایلام، قزوین، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، زنجان، گلستان است.

دولت سیزدهم از حدود یک سال قبل با هدف کنترل بازار مسکن و جلوگیری از سوداگری با وضع قوانین و اجرای آنها نسبت به ساماندهی بنگاه های مشاور املاک در سطح کشور اقدام کرد. بر اساس مصوبه ای در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن، وزارت کشور با همکاری وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن، تجارت و وزارت دادگستری و تعزیرات حکومت، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، اتاق اصناف و فرماندهی نیروی انتظامی در تمامی استان ها با اولویت مراکز استان و شهرهای جدید مسیولیت یافتند تا نسبت به ساماندهی بنگاه های مشاور املاک اقدام کند.

بر اساس مصوبه جلسه 88 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، کارگروه ساماندهی بنگاه های مشاور املاک در وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته تشکیل شد. در اردیبهشت سال گذشته با شروع فصل اجاره بها، گشت های نظارت بر عملکرد بنگاه های مشاور املاک تشکیل شد. اولین اقدام این گشت از شهر پردیس آغاز و در سایر شهرها و بیشتر در مراکز استان تداوم یافت.

انجام 104 هزار بازسی از بنگاه های املاک

نتیجه بررسی این کارگروه و اقداماتی که برای این مصوبه توسط کارگروه ساماندهی بنگاه های املاک انجام شد شامل 104 هزار بازرسی از بنگاه های املاک معاملات کشور، حدود 8000 پلمب و اخذ حدود 300 میلیارد تومان جریمه تعزیراتی می شود.

به گفته یاسر دستمالچیان -دبیر کارگروه بازار املاک و مستغلات-  پلیس اماکن طبق قانون می تواند با صدور اخطار و مهلت 15 روزه به بنگاه های مشاور املاک غیرمجاز نسبت به پلمب و تعطیلی بنگاه اقدام کند. همچنین سازمان تعزیرات حکومتی نیز مکلف به ایجاد شعب رسیدگی خارج از نوبت است.

دبیر کارگروه بازار املاک و مستغلات گفت: ضرورت دارد تا متقاضیانی که به بنگاه های مشاور املاک مجوز دار مراجعه می کنند، قرارداد خود را ثبت کنند، زیرا در غیر این صورت چنانچه همین قرارداد در بنگاه دیگری ثبت رسمی شود ملاک عمل خواهد بود.

تشدید نظارت بر بنگاه های املاک در ماه های خرداد، تیر و مرداد

وی با بیان اینکه ماه های خرداد، تیر و مرداد طرح تشدید نظارت بر بنگاه های مشاور املاک به جهت فصل نقل و انتقالات است از مردم خواست تا قراردادهای اجاره خود را در بنگاه های معاملات املاک مجوزدار ثبت کنند.

در یک سال گذشته همزمان با طرح برخورد با مشاوران املاک متخلف و فاقد مجوز، برنامه هایی همچون افزایش عرضه مسکن از طریق طرح نهضت ملی مسکن، دریافت مالیات از خانه های خالی، پرداخت تسهیلات کمک ودیعه و تعیین سقف مجاز افزایش اجاره بها اجرا شده است.

نرخ رشد سرمایه گذاری در بخش مسکن و ساختمان از منفی 11 درصد در سال 1400 به 2.7 درصد در شش ماهه اول سال 1402 افزایش یافت و پیش بینی می شود در آینده نزدیک اثرات اقدامات مذکور در بخش مسکن ملموس تر شود.

قیمت هر متر خانه در تهران 81.6 میلیون تومان

بازار مسکن پس از نوسانات افزایش در زمستان سال گذشته، در اولین ماه از سال جاری آرام شد. فروردین امسال انتظارات تورمی ناشی از نگاه سنتی به بازارها از جمله بازار مسکن اثری بر نرخ های قطعی نداشت. مطابق انتظار، قیمت های پیشنهادی در بازار ملک از اواسط فروردین ماه افزایش داشت اما نرخ های قطعی فقط 0.2 درصد رشد کرد. در حال حاضر میانگین قیمت مسکن در تهران 81 میلیون و 630 هزار تومان در هر متر مربع است.

آمار بازار مسکن شهر تهران در فروردین امسال نشان می دهد تورم این بخش به حدود نصف رشد نرخ ها در بازار اجاره و تورم عمومی رسیده است. به نظر می رسد عواملی همچون تکمیل ظرفیت بازار مسکن، هزینه بر شدن نگهداری دارایی های ثابت با اعمال مالیات هایی همچون مالیات خانه های خالی و عایدی سرمایه، برنامه ساخت بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی و تصویب طرح «ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها» اثرات تورمی بر بازار ملک را تا حد زیادی از بین برده است.

فروردین امسال نرخ رشد نقطه به نقطه بازار مسکن در پایتخت 22.9 درصد گزارش شد. این در حالی است که تورم  اجاره بها 45.2 درصد و تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات در کشور 55.5 درصد بود.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دریافت جواز املاک ظرف دو هفته/ بنگاه های غیرمجاز پلمب می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دریافت جواز املاک ظرف دو هفته/ بنگاه های غیرمجاز پلمب می شوند"، کلیک کنید.