در سال 2023 بیش از 80 درصد مخاطرات هواشناسی سیل و توفان بود – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

در سال 2023 بیش از 80 درصد مخاطرات هواشناسی سیل و توفان بود - خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری گیلی نت، مهدی رهنما رییس این پژوهشگاه از تهیه و انتشار گزارش سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در خصوص وضعیت اقلیمی آسیا در سال 2023 میلادی با مشارکت اعضا هیات علمی و پژوهشگران پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، خدمات ملی هواشناسی-آبشناسی موسوم به NMHSs، چندین موسسه تحقیقاتی، تعدادی از آژانس های وابسته به سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی و منطقه ای خبر داد.

وی ادامه داد: در تهیه این گزارش نمایندگانی از کشورهای عضو سازمان جهانی هواشناسی از جمله جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، بحرین، هنگ کنگ، چین، هند، عراق، ژاپن، قزاقستان، میانمار، ماکایو، مغولستان، نپال، عمان، پاکستان، قطر، جمهوری کره، روسیه، عربستان سعودی، سریلانکا، امارات متحده عربی، ویتنام و ازبکستان همکاری داشتند.

رییس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در خصوص محورهای اصلی این گزارش افزود: این گزارش به بررسی وضعیت اقلیمی منطقه در سال 2023 از منظر پارامترهایی همچون دما، بارش، دمای سطح دریا، سطح آب دریاها و و دشت های اصلی اقلیمی می پردازد. رخدادهای آفرین نظیر چرخنده ای گرمسیری، بارش های سنگین و سیل، خشکسالی، امواج گرمایی و آتش سوزی جنگل ها، امواج گرمایی دریایی و سایر رخدادهای آفرین از دیگر موضوعات مورد بررسی می باشد.

مهدی رهنما گفت: اثرات و مخاطرات مرتبط با آب و هوا همچون مرگ و میر و جمعیت آسیب دیده، وضعیت سامانه های هشدار بهنگام در آسیا، هشدار بهنگام و اقدام پیش بینی کننده در آسیا و چالش ها و فرصت ها از دیگر موضوعاتی است که در این گزارش بر آن تاکید شده است.

رییس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور ادامه داد: بر اساس این گزارش در سال 2023 میانگین دمای آسیا نود و یک صدم درجه سلسیوس بالاتر از دوره مرجع 1991 تا 2020 بوده است که دومین بالاترین دمای ثبت شده محسوب می شود. همچنین بسیاری از مناطق آسیا در سال 2023 رخداد گرمای آفرین را تجربه کردند؛ به عنوان نمونه ژاپن گرم ترین تابستان در تاریخ خود را ثبت کرده است.

وی افزود: از دیگر موارد می توان به کاهش فزاینده توده یخچال های طبیعی کوهستان های مرتفع آسیا طی 40 سال گذشته اشاره کرد؛ بطوری که در سال 2023 شکست رکورد دماهای بالاتر و شرایط خشک تر در شرق هیمالیا و کوهستان تین شان تشدید کاهش توده یخچال ها را در پی داشت. در سال 2023 بیش از 80 درصد مخاطرات هواشناسی-آبشناسی گزارش شده در آسیا سیل و توفان بوده است.

رییس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور عنوان کرد: به طور کلی در سال 2023، 79 رخداد مخاطره آمیز آبشناسی-هواشناسی گزارش شده منجر به مرگ و میر بیش از 2000 نفر و آسیب به 9 میلیون نفر شده است.

مهدی رهنما گفت: به طور تقریبی 80 درصد از اعضا WMO در منطقه، خدمات آب و هواشناسی را با هدف حمایت از فعالیت های کاهش خطر بلایا ارایه می کند. با این حال همچنان در منطقه، شکافی بین محصولات چشم انداز اقلیمی و متناسب برای رفع نیازهای موجود به ویژه در ارتباط با موضوعاتی همچون مدیریت ریسک، سازگاری، کاهش تغییرات اقلیمی و اثرات آن وجود دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: علاقمندان می توانند با مراجعه به تارنمای پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور به نشانی www.rimas.ac.ir نسبت به دریافت و مطالعه این گزارش اقدام کنند.

شایان ذکر است، مهدی رهنما رییس و عضو هیات علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، ابراهیم فتاحی معاون پژوهشی و فناوری و عضو هیات علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور و ساویز صحت کاشانی عضو هیات علمی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در نگارش این گزارش مشارکت کردند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در سال 2023 بیش از 80 درصد مخاطرات هواشناسی سیل و توفان بود – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در سال 2023 بیش از 80 درصد مخاطرات هواشناسی سیل و توفان بود – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.