دستاوردهای ایران در کنترل مالاریا باوجود تحریم ها / تمام ابتلاها وارداتی است

دستاوردهای ایران در کنترل مالاریا باوجود تحریم ها / تمام ابتلاها وارداتی است

رییس اداره کنترل بیماری های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت بروز مالاریا و آمار آن در سال گذشته و همچنین موفقیت های کشورمان در کنترل این بیماری علیرغم تحریم های ظالمانه، اظهار کرد: تمام موارد این بیماری در سال گذشته جزو موارد وارده به کشور بوده اند.

دکتر احمد رییسی در گفت وگو با گیلی نت، با بیان اینکه 25 آوریل مطابق با 5 اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی مالاریا معرفی شده، اظهار کرد: این روز، فرصت مغتنمی برای ارایه دستاورد کشورها در مهار مالاریا، مشکلات ناشی از این بیماری در سطح جهان و بیان چالش هایی است که ممکن است کشورها به ویژه در قالب استراتژی ها و برنامه های سازمان جهانی بهداشت با آنها مواجه باشند.

موفقیت ایران در کنترل مالاریا و مبارزه با این بیماری

وی درباره وضعیت مالاریا در کشور گفت: خوشبختانه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران هم راستا با نهضت مبارزه جهانی با مالاریا موفق شده طی چهار سال یعنی از سال 1397 تا 1400 هیچ مورد بومی مالاریا را در کشور نداشته باشد که نشان دهنده پیشرفت قابل توجه برنامه کنترل مالاریا بعد از شش دهه مبارزه با بیماری در کشور است.

رییس اداره کنترل بیماری های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با بیان اینکه پیشرفت ها در زمینه کنترل بیماری مالاریا در شرایط سخت سال های اخیر به دست آمده، افزود: پیشرفت ها با وجود تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، محدودیت های دسترسی به اقلام مورد نیاز بهداشتی بین المللی و بار سنگین پاندمی کووید19 میسر شده و بدون حمایت سازمان بهداشت جهانی و کمک های تکنیکال و فنی این سازمان و بویژه اقدامات دانشگاه های علوم پزشکی جنوب و جنوب شرقی، دستیابی به این موفقیت میسر نبوده است.

رییسی با اشاره به کمک های سازمان بهداشت جهانی علیه بیماری مالاریا اظهار کرد: در کنار کمک های سازمان بهداشت جهانی، تلاش همکاران ما به ویژه در دانشگاه های علوم پزشکی جنوب و جنوب شرقی کشور در استان های سیستان وبلوچستان، هرمزگان و بخش جنوبی استان کرمان یعنی محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، سبب تحقق دستاورد کنترل بیماری مالاریا شده است. این دستاورد بزرگ در شرایطی محقق شده که ایران در همسایگی کشوری مانند پاکستان با تخمین بیش از 2 میلیون مورد سالیانه مالاریا قرار دارد.  

وی ادامه داد: با وجود ثبت مواردی از بیماری مالاریا طی سال گذشته که با بررسی های کارشناسان وزارت بهداشت همه غیربومی بوده اند، اما کشور ایران در بین 22 کشور منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت همچنان یک کشور موفق در کنترل این بیماری شناخته می شود.

موارد مالاریا در همسایگان شرقی؛ زنگ خطر برای کشور

رییس اداره کنترل بیماری های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با بیان اینکه عدم ثبت موارد بومی مالاریا طی چهار سال از 1397 تا 1400 در کشور،  پیشتازی ایران در منطقه در زمینه مبارزه با مالاریا را نشان می دهد، افزود: متاسفانه به دلیل افزایش بار بیماری در سال 1401 در کشورهای همسایه شرقی، افزایش بیش از حد تصور موارد وارده مالاریا از پاکستان و افغانستان و به دنبال آن افزایش ریسک برقراری مجدد چرخه انتقال مالاریا در شهرستان های مرزی این منطقه را به شکل قابل توجهی افزایش داده است.

وی با اشاره به وسعت جغرافیایی کشور خاطرنشان کرد: باید به این نکته مهم توجه کرد که ایران یک کشور پهناور و بزرگ است و قابل قیاس با کشورهایی مانند امارات و مراکش نیست که طی سال های گذشته موفق به دریافت گواهی حذف مالاریا شده اند. کشور بیش از 80 میلیون نفر جمعیت دارد و در جوار کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان قرار دارد که آمار بیماری مالاریا در این کشورها نسبت به کشورهای منطقه بسیار بیشتر است.  

پیشتازی ایران در منطقه در تشخیص مالاریا

وی با بیان اینکه تشخیص مالاریا از دستاوردهای خوب کشور محسوب می شود، اظهار کرد: علیرغم سختی های همه گیری کووید، گسترش نظام تشخیص آزمایشگاهی مالاریا به ویژه سطح تشخیص میکروسکوپی محقق شده؛ به نحوی که بنابر نظر کارشناسان بین المللی، ایران در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در زمینه تشخیص مالاریا پیشتاز است.

رییسی خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته، متاسفانه پس از حدود یک دهه که کاهش بیماری مالاریا را تجربه کردیم، شاهد افزایش موارد ابتلا بودیم. البته تاکید می شود که تمام موارد ابتلا به مالاریا، وارداتی بوده که از مرزهای جنوب و جنوب شرقی کشور به ویژه از کشور پاکستان وارد شده اند. اگرچه موارد ابتلا وارداتی بوده اما برنامه های انجام شده را متاثر می کند. نگرانی ما و همکاران این است که موارد وارده از کشورهای افغانستان و پاکستان تبعاتی برای برنامه ایران در مهار و حذف مالاریا به همراه داشته باشد.

وضعیت بروز این بیماری در مناطق مختلف کشور

وی با بیان اینکه با وجود عدم گزارش موارد مالاریا طی سال های متمادی، برخی از موارد برای اولین بار ثبت شده، افزود: برای اولین بار مواردی از مالاریا در استان های همدان، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، محدوده دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و برخی دیگر از مناطق پاک کشور ثبت شده است که همگی مالاریای وارده و غیربومی بوده اند و همگی مسافرت های مرزی به مناطق جنوب شرقی داشته اند.

رییس اداره کنترل بیماری های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت درباره میزان ابتلا به مالاریا در سال 1402 گفت: پرونده موارد مالاریای کشور با 10 هزار و 264 مورد در سال گذشته بسته شد. معتقدیم تمام این موارد اعم از داشتن ملیت ایرانی، افغان یا پاکستانی، جزو موارد وارده به کشور هستند.

وی در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم با مشارکت نیروهای نظامی و انتظامی، حمایت مسیولان سیاسی و تلاش پزشکان و کارکنان بخش سلامت، با حساسیت هر چه بیشتر در راستای شناسایی به موقع و درمان فوری و کامل بیماران هوشیارانه عمل کرده و افقی روشن برای برنامه مبارزه با مالاریا ترسیم کنیم.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دستاوردهای ایران در کنترل مالاریا باوجود تحریم ها / تمام ابتلاها وارداتی است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دستاوردهای ایران در کنترل مالاریا باوجود تحریم ها / تمام ابتلاها وارداتی است"، کلیک کنید.