رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

ایران با 134 دانشگاه و موسسه پژوهشی رتبه 14 را در بین موسسات پر استناد ESI جهان دارد و در بین کشورهای اسلامی نیز ایران بعد از ترکیه دارای بالاترین سهم در بین کشورهای اسلامی است.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری گیلی نت، سید احمد فاضل زاده رییس موسسه ISC گفت: بر اساس داده های بازه زمانی 2014-2024 پایگاه شاخص های اساسی علم (ESI)، 9 هزار و 19 دانشگاه و موسسه پژوهشی در تمامی حوزه های موضوعی حضور دارند که 134 دانشگاه و موسسه پژوهشی از جمهوری اسلامی ایران در این فهرست مشاهده می شود.

تعداد دانشگاه ها و موسسات پژوهشی پراستناد برتر ایرانی در این پایگاه نسبت به سال قبل رشد داشته و این تعداد از 115 به 134 دانشگاه و موسسه پژوهشی افزایش یافته است.

رییس موسسه ISC گفت: کشورهای ایالات متحده آمریکا و چین به ترتیب با تعداد 1200 و 742 دانشگاه و موسسه پژوهشی بیشترین سهم را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده اند. کشور جمهوری اسلامی ایران با 134 دانشگاه و موسسه آموزشی، جایگاه 14 را دارا است.

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

وی افزود: 35 کشور اسلامی دارای دانشگاه و موسسه پژوهشی پر استناد هستند و جمهوری اسلامی ایران بعد از ترکیه دارای بالاترین سهم در بین کشورهای اسلامی است. ترکیه با 149 دانشگاه و موسسه پژوهشی یک درصد برتر در جایگاه 12 دنیا قرار دارد و ایران در جایگاه 14 دنیا قرار دارد.

بعد از ایران و در بین کشورهای اسلامی، مصر با 48 دانشگاه و موسسه پژوهشی در جایگاه 25 دنیا و پاکستان با 46 دانشگاه و موسسه پژوهشی در جایگاه 27 دنیا قرار دارند. عربستان سعودی با 45 دانشگاه و موسسه پژوهشی در جایگاه 28 دنیا قرار دارد (نمودار 1 و 2).

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

رییس موسسه ISC گفت: پایگاه شاخص های اساسی علم (ESI) یکی از پایگاه های اطلاعاتی موسسه کلاریویت آنالیتیکس است که به معرفی پژوهشگران، موسسات، انتشارات و کشورهای برتر در حوزه های موضوعی مختلف می پردازد. منظور از موسسات همان دانشگاهها و موسسات پژوهشی هستند که تعداد استناد دریافتی آنها در 10 سال اخیر بیش از سایر موسساتی است که در زمینه انتشار نتایج تحقیقاتشان در نشریات و کنفرانس معتبر بین المللی فعالیت دارند. فهرست دانشگاه و موسسات پژوهشی پر استناد برتر دنیا هر دو ماه یکبار روزآمد می شود، یعنی نه تنها حضور یا حذف دانشگاه ها و موسسات پژوهشی امکان پذیر است بلکه امکان تغییر رتبه آنها براساس شاخص های مختلف نیز وجود دارد.

وی افزود: موسسه کلاریویت آنالیتیکس، موسسات پر استناد برتر دنیا را در 22 حوزه موضوعی انتخاب می کند. بنابراین در هر حوزه موضوعی، دانشگاه ها و موسسات پژوهشی انتخاب شده بیشترین تعداد استنادها را دریافت کرده اند. علاوه بر 22 حوزه موضوعی، موسسات به صورت کلی یعنی در تمامی حوزه ها نیز رتبه بندی می شوند.

درجدول 1، حداقل تعداد استنادات لازم برای قرار گرفتن در بین موسسات پژوهشی پر استناد برتر دنیا در حوزه های موضوعی مختلف قابل مشاهده است. 22 حوزه موضوعی در طبقه بندی پایگاه شاخص های اساسی علم عبارتند از: شیمی، علوم گیاهی و حیوانی، ایمنی شناسی، زیست شناسی و زیست شیمی، علوم اعصاب و رفتار، زمین شناسی، فیزیک، میکروبیولوژی، روانپزشکی/روانشناسی، علوم فضا، پزشکی بالینی، ریاضیات، محیط زیست و بوم شناسی، داروشناسی و سم شناسی، اقتصاد و تجارت، علوم رایانه، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، مهندسی، علوم کشاورزی و علوم مواد، علوم اجتماعی،کلیات و چند رشته ایی.

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

فاضل زاده گفت: دانشگاه ها و موسسات پژوهشی پر استناد برتر ایران در 19 حوزه موضوعی حضور داشته اند که بیشترین تعداد در حوزه موضوعی پزشکی بالینی با 74 دانشگاه و موسسه پژوهشی بوده است. تعداد موسسات در حوزه های موضوعی مهندسی 67 ، شیمی 57، علوم کشاورزی 29، علوم مواد 28، داروشناسی و سم شناسی 27، علوم اجتماعی، کلیات 21، علوم گیاهی و جانوری و محیط زیست/بوم شناسی هر کدام 20، علوم اعصاب و رفتار 18، زیست شناسی و زیست شیمی 17، علوم رایانه 15، ایمنی شناسی 10، زمین شناسی 8، حوزههای موضوعی زیست شناسی مولکولی و ژنتیک و فیزیک هر کدام 5، حوزه های میکروبیولوژی و روانپزشکی/روانشناسی هر کدام 3، ریاضیات 1 است (نمودار 3).

حوزههای علوم فضا، اقتصاد و تجارت و چند رشته ای در ایران فاقد دانشگاه و موسسه پژوهشی برتر بوده اند.

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

تعداد موسسات برتر دنیا و ایران در هر یک از حوزههای موضوعی در جدول 2 قابل مشاهده است.

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

جدول 3، لیست کامل دانشگاه ها و موسسات پژوهشی پر استناد برتر کشور را به تفکیک وزارت نشان می دهد.

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رتبه 14 ایران از نظر تعداد دانشگاه های پر استناد"، کلیک کنید.