سازمان منع تسلیحات شیمیایی: ادعای استفاده روسیه از تسلیحات ممنوعه در اوکراین اثبات شده نیست

سازمان منع تسلیحات شیمیایی در پی ادعای آمریکا مبنی بر استفاده روسیه از تسلیحات شیمیایی در اوکراین، در بیانیه ای اعلام کرد که اطلاعات ارایه شده به این سازمان در این باره به حدکافی مستند و اثبات شده نیست.

به گزارش گیلی نت، سازمان منع تسلیحات شیمیایی اعلام کرد، اطلاعاتی که درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در اوکراین به دست آورده است، «به حد کافی اثبات شده نیست.»

رادیو و تلویزیون ملی ایرلند در این باره گزارش داد: سازمان منع تسلیحات شیمیایی همچنین گفت که پس از اتهام زنی آمریکا به روسیه در هفته گذشته مبنی بر استفاده از عامل مسموم کننده کلروپیکرین علیه نظامیان اوکراینی، هنوز درخواستی رسمی برای تحقیقات درباره هر گونه ادعایی در این زمینه دریافت نکرده است.

در بیانیه این سازمان آمده است: هم فدراسیون روسیه و هم اوکراین یکدیگر را به متهم کرده و اتهاماتی مبنی بر استفاده از تسلیحات شیمیایی را به این سازمان منع تسلیحات شیمیایی گزارش کرده اند.

در ادامه مطرح شد: اطلاعات ارایه شده به این سازمان از سوی طرفین به این سازمان و اطلاعاتی که دبیرخانه در اختیار دارد، به اندازه کافی اثبات شده نیست.

با این حال، سازمان منع تسلیحات شیمیایی این وضعیت را «ناپایدار و به شدت نگران کننده در زمینه ظهور دوباره استفاده از مواد شیمیایی مسموم کننده به عنوان سلاح» تلقی کرد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی: ادعای استفاده روسیه از تسلیحات ممنوعه در اوکراین اثبات شده نیست
کارگری ملبس به پوشش محافظ در حال عبور از کنار موارد آماده تخریب در یک تاسیسات تسلیحات شیمیایی در شورتاندی روسیه

هفته گذشته، وزارت امور خارجه آمریکا، روسیه را به استفاده از یک سلاح شیمیایی علیه نیروهای روسیه متهم کرد که نقض کنوانسیون تسلیحات شیمیایی است.

طبق ادعای وزارت امور خارجه آمریکا، روسیه علاوه بر استفاده از کلروپیکرین، از گاز اشک آور نیز به عنوان روشی در جنگ اوکراین استفاده کرده است که آن هم نقض کنوانسیون تسلیحات شیمیایی به شمار می رود.»

کلروپیکرین مایعی روغنی با بویی زننده است که عاملی خفه کننده به شمار می رود و در جنگ جهانی اول، به عنوان نوعی گاز اشک آور، به طور گسترده ای از آن استفاده می شد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا این گاز را «عاملی آسیب زا برای ریه» عنوان کرده است که می تواند موجب التهاب جدی پوست، چشم ها و مجاری تنفسی شود.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی استفاده از آن را ممنوع ساخته است.

اگرچه این ماده شیمیایی اشک آور است و گاهی از آن به عنوان گاز اشک آور یاد می شود، به عنوان عامل کنترل شورش ها از آن استفاده نمی شود.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی: ادعای استفاده روسیه از تسلیحات ممنوعه در اوکراین اثبات شده نیست
مشارکت سربازان اوکراینی در یک رزمایش تسلیحات شیمیایی

«دمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین فورا به این اتهامات واکنش نشان داده و گفت که «تماما بی اساس و اثبات نشده اند.»

روسیه گفته است که دیگر زرادخانه تسلیحات شیمیایی ندارد اما با این وجود هم، با فشارهای زیادی برای شفاف سازی بیشتر درباره اتهام استفاده از این تسلیحات ممنوع روبه رو است.

مسکو کنوانسیون تسلیحات شیمیایی را امضا و به تصویب رسانده است که تولید و استفاده از تسلیحات شیمیایی را منع می کند.

پسکوف هفته پیش گفت که «روسیه به تعهدات خود ذیل قوانین بین المللی متعهد است.»

سازمان منع تسلیحات شیمیایی در بیانیه خود اعلام کرده است که یکی از اعضای این سازمان باید درخواستی رسمی برای تحقیقات درباره هرگونه اتهام در زمینه استفاده از تسلیحات شیمیایی بدهد اما دبیرخانه تا کنون، درخواستی برای اقدام در این زمینه دریافت نکرده است.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سازمان منع تسلیحات شیمیایی: ادعای استفاده روسیه از تسلیحات ممنوعه در اوکراین اثبات شده نیست" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سازمان منع تسلیحات شیمیایی: ادعای استفاده روسیه از تسلیحات ممنوعه در اوکراین اثبات شده نیست"، کلیک کنید.