سکوت هالیوودی سلبریتی ها در اعتراضات آمریکا

سکوت هالیوودی سلبریتی ها در اعتراضات آمریکا

در حالی که اغلب دانشگاه های آمریکا درگیر اعتراضات در حمایت از فلسطین و محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی هستند و پلیس این کشور خشونت بی سابقه ای علیه دانشجویان به کار می برد، چهره های سینمایی جهانی به شکل عجیبی نسبت به این موضوع سکوت پیشه کرده اند؛ دقیقا برعکس رویه ای که درباره کشورهای دیگر در پیش می گیرند!

به گزارش گیلی نت، حملات وحشیانه و گسترده نظامیان ارتش اسراییل علیه مردم بی دفاع غزه، منجر به شهادت و مجروح شدن هزاران فلسطینی بی گناه شده و این جنایات کم سابقه زمینه را برای اعتراضات گسترده در بسیاری از دانشگاه های آمریکا و حتی اروپا فراهم کرده است، اعتراضاتی که با خشونت و سرکوب شدید تاکنون به بازداشت 1000 دانشجو انجامیده است.

اما موضوعی که بیش از هر چیز به چشم می آید، سکوت سلبریتی های سینمای جهان و رسانه های فارسی زبان ضدایرانی در قبال این برخورد خشونت آمیز با دانشجویان معترض است؛ آن هم در شرایطی که آن ها در نابسامانی های مرتبط با کشورهای دیگر از جمله اعتراضات 1401 ایران، اظهارنظر را وظیفه و رسالت خود می دانستند؛ آن زمان علاوه بر رسانه های فارسی زبان، چهره هایی سینمایی مانند انجلینا جولی، ماریون کوتیار، فلورنس پیو، اورلاندو بلوم، شارلیز ترون، جنیفر انیستون، جنیفر گارنر و… درباره اعتراضات ایران واکنش نشان داده بودند.

به عنوان مثال، جی. کی. رولینگ، نویسنده مطرح بریتانیایی و خالق مجموعه «هری پاتر» که مخاطبان فراوانی دارد، با بازنشر ویدیویی از مسیح علی نژاد که در آن زنان ایرانی در حال کوتاه کردن موهای خود بودند، نوشته بود: «شجاعت واقعی این شکلی است». یا انجلینا جولی، بازیگر مشهور آمریکایی در یک پست اینستاگرامی به «زنان شجاع، سرکش و نترس ایران زمین» ادای احترام کرد و خطاب به زنان ایرانی گفت: «شما را می بینیم». ژولیت بینوش با انتشار ویدیویی از قیچی کردن موی خود و بازیگرانی مانند ماریون کوتیار ویدیوهایی در حمایت از اعتراضات ایران منتشر کردند و «در همبستگی، برای حق آزادی برای زنان و مردان ایرانی» مطالبی را منتشر کرد.

اغلب سلبریتی های سینمایی که بی واهمه در مورد مسایل داخلی سایر کشورها در صفحات اجتماعی خود در فضای مجازی اظهارنظر می کنند، در شرایطی موضع سکوت اتخاذ کرده اند که صدای مخالف دانشجویان آمریکایی توجهات را بیش از پیش به وضعیت جنگ در غزه جلب کرده و بحث های گسترده ای را در سیاست خارجی ایالات متحده در قبال اسراییل ایجاد کرده است. با این حال، انتشار ویدیوهایی از برخوردها و دستگیری های خشن در محیط های دانشگاه ی امریکا توسط پلیس این کشور که تعدادی از آن ها، اساتید و دانشجویان زن هستند، بازتاب های جهانی داشته اما تاکنون با واکنش خاصی از سوی این چهره ها مواجه نشده است.

همچنین رسانه های فارسی زبان نیز ترجیح داده اند چشم خود را روی این اتفاق ببندند.

توضیح ویدیو: دستگیری یک استاد دانشگاه معترض در واشنگتن

اما این اعتراض ها و خشونت های زیاد پلیس آمریکا در محیط دانشگاهی علیه معترضان به اسراییل، باعث شده است صدای کسانی که پیش از این با حمایت های بی قید و شرط آمریکا از رژیم صهیونیستی مخالف بودند، بیش از پیش به گوش جامعه آمریکا برسد. معترضان در دانشگاه های آمریکا خواستار آتش بس در جنگ با فلسطین، خارج کردن سرمایه های دانشگاهی از شرکت هایی که با ارتش اسراییل همکاری دارند و پایان کمک های نظامی آمریکا به این رژیم هستند. در این میان، گرچه چهره هایی مانند «سوزان سراندون»، «جان کیوزاک» و «مارک روفالو» در واکنش به سرکوب اعتراضات دانشجویی توسط پلیس آمریکا پست هایی در صفحه اجتماعی ایکس (توییتر) خود منتشر کردند، شمار زیادی از چهره های معروف فعال در عرصه هنر و سرگرمی واکنش خاصی به این موضوع نداشته اند که البته این موضوع را می توان به وحشت آنها نسبت به عواقب احتمالی حمایت از فلسطین نسبت داد.

لازم به توضیح است که در مواردی، حمایت چهره های سینمایی مطرح و به ویژه هالیوودی از فلسطین تبعاتی برای آنها داشته و حتی به کنار گذاشته شدن آن ها از پروژه ها انجامیده است؛ چرا که بخش قابل توجهی از سرمایه های هالیوود در اختیار کمپانی هایی با مالکان یهودی است و به نوعی ترس از وورد چهره ها به لیست سیاه هالیوود در مواردی مانع از اظهارنظر صریح سیاسی در حمایت از فلسطین شده است. به عنوان مثال «ملیسا باررا» بازیگر سری فیلم های «جیغ» به دلیل محکوم کردن حمله اسراییل به غزه و درخواست آتش بس از سری فیلم های ترسناک «جیغ» کنار گذاشته شد و آژانس بازیگری که نماینده «سوزاندن سراندون» بازیگر برنده اسکار است هم پس از صحبت های او در محکومیت حمله به غزه، به همکاری با این بازیگر پایان داد.

به بیانی دیگر، بر خلاف جنبش های اخیر چون «Black Lives Matter» (زندگی سیاه پوسان اهمیت دارد) که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ با اتحاد هالیوودی علیه سیاست حاکم ایالت متحده همراه بود اما درباره جنگ اسراییل در غزه هالیوود دچار دودستگی شده است. در عین حال، در موضوع حمله اسراییل به غزه که باز هم پای امریکا به شکل آشکار در درگیری مستقیم نبود، بسیاری از هنرمندان مانند «بردلی کوپر»، «آلفونسو کوارون»، «سلنا گومز»، «لوپیتا نیونگو»، «جنا اورتگا»، «واکین فینیکس»، «مارک روفالو» و «مارک رایلنس» از جمله بیش از 260 نفری بودند که نامه ای را امضا کردند که در آن از جو بایدن و کنگره خواستار آتش بس فوری در غزه شدند، اما برخی دیگر از سلبریتی های هالیوودی همچنان به دلیل بی تفاوتی یا ترس از دست دادن جایگاه خود اظهارنظر خاصی در این باره نداشته اند.

باید منتظر ماند و دید و رویکرد یک بام و دو هوای سلبریتی های هالیوود در قبال اظهارنظر پیرامون مسایل جهانی تا چه زمانی ادامه دارد و آیا آنها قادر خواهند بود در مورد مسایل داخلی آمریکا نیز به همان صراحتی صحبت کنند که در مورد مسایل سایر کشورها اظهار نظر می کنند یا خیر؟

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سکوت هالیوودی سلبریتی ها در اعتراضات آمریکا" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سکوت هالیوودی سلبریتی ها در اعتراضات آمریکا"، کلیک کنید.