سینما؛ منبع الهام جدید رپر ها

سینما؛ منبع الهام جدید رپر ها

آفتاب نیوز :

تصور کنید قرار است فیلم معروف تلماسه یا همان DUNE با بازیگر های ایرانی ساخته شود. فکر می کنید چه چهره هایی می توانستند در آن بازی کنند؟ رضا پیشرو، رپر معروف و قدیمی زودتر دست به کار شده و موزیک ویدیوی خود را با الهام از فیلم «تلماسه» ساخته. فیلم علمی تخیلی که شماره یک آن سه سال پیش و شماره دوم آن با بازی تیموتی شالامی و آهنگسازی هانس زیمر اخیرا منتشر شد.

طبعا کسی انتظار دیدن جلوه های بصری با عظمت و استاندارد هالیوودی در اثر این رپر ایرانی ندارد، ولی ویدیو نشان می داد کارگردان آن در بیابان های دوبی تلاشی برای شبیه سازی فیلم تلماسه داشته. مثلا در فیلم اصلی، زبان جدیدی ابداع شده که افراد با آن حرف می زنند و در ویدیو پیشرو هم که فعلا نسخه دمو آن منتشر شده یک چهره مرموز با زبان مرموزتری وِردی را می خواند.

چیزی که از آن می فهمیم این است که پیشرو افتان و خیزان با لباس کاهن های مصری در بیابانی دنبال آب می گردد. انتخاب این لباس از سمت کارگردان احتمالا به این قصد و غرض بوده که بخشی از تتو های ماورایی و سمبلیک او را نشان دهد. به نظر می رسد پیشرو به ژانر علمی تخیلی سینما علاقه ویژه ای دارد چرا که آهنگ هایی هم به نام های آواتار یک و دو داشته. در کاور آلبوم ها یا تک آهنگ های دیگرش هم ردی از این نماد های معنوی و کیهانی پیدا می کنید که بخشی از کاراکتر خود پیشروست. اگر او را بشناسید احتمالا می دانید که این انتخاب ها کاملا با عقاید و ظاهر و باطن او جور است.

بیمه ملت 

تا جایی که مثلا قیمت پیش فروش این آلبوم 333 هزار تومان و قیمت آلبوم روی دیسک 777 هزار تومان تعیین شده که برای او و طرفدارانش که معتقد به انرژی و مراقبه و چاکرا هستند، حامل معنای ویژه ای است. به جز این، دو پکیج ویژه برای طرفدارانش هم داشته که یکی پکیج آلبوم و تیشرت 7 میلیون تومانی و دیگری پکیج هودی و آلبوم 11 میلیون تومانی است. چه پیشرو را دوست داشته باشیم یا نداشته باشیم، طرفداران او با یازده هزار کامنت پای ویدیو (تا لحظه نوشتن این گزارش) نشان داده اند که اعتقاد دارند محصول جدید پیشرو شانس برنده شدن در کن امسال را دارد.

از آخرین وسوسه اسکورسیزی تا علی سورنا

نکته جالب اینکه این هفته علی سورنا هم تِرَک جدیدی منتشر کرد که حداقل در عنوان خود نماد هایی از اعتقادات یا وقایع مذهبی وجود داشت. اسم ترک قبلی او «بوسه یهودا» بود و نام ترک جدید «آخرین وسوسه» است. هر دو شاید در خدمت معنا و مفاهیم دیگری باشد، اما نمی توانیم نادیده بگیریم که علی سورنا برای این منظور از زبانی مذهبی استفاده کرده.

بوسه یهودا به آن بخش از داستان زندگی عیسی مسیح اشاره دارد که در آن یهودا با بوسیدن او به ماموران امپراطور رومی غیر مستقیم علامت می دهد که این فرد عیسی است و در نتیجه اینگونه بازداشت و بعد به صلیب کشیده می شود. کاربری در توییتر نوشته بود که «آخرین وسوسه» نام یکی از آثار مارتین اسکورسیزی است که بر اساس رمانی با همین نام ساخته شده. کتاب که مخالفت کلیسا را به دنبال داشت سعی می کند تصویری زمینی از پیامبر مسیحیان ارایه کند. ویکی پدیای این اثر گزارش داده که سال 1360 صالح حسینی این کتاب را به فارسی برگردانده و انتشارات نیلوفر منتشر کرده. همچنین کانال تلگرامی رپ سیتی احتمال داده بود که علی سورنا در حال انتشار چندگانه ای حول همین مضامین مربوط به زندگی و به صلیب کشیده شدن عیسی مسیح باشد.

کنسرت در 48 دقیقه

اینکه دیروز در یک چشم به هم زدن همه بلیت های کنسرت عرفان طهماسبی تمام شد نشان می داد مخاطب موزیک پاپ تشنه شنیدن صدا و سبک جدید است. عرفان طهماسبی را همه به خاطر ترانه «تو» می شناسند. یادتان نمی آید؟ «دل از من/دلبری از تو/ سر از من/ سروری از تو/ دل خون و خراب از من/ رخ حور و پری از تو» ترانه ای که با آن این خواننده 26 ساله توانست در اوج جوانی یک شبه ره صد ساله بپیماید و اولین کنسرتش را در بهترین سالن کنسرت تهران، اسپیناس پالاس برگزار کند.

جای سوال این است که حداقل این دو سه ساعت را طهماسبی قرار است با چه آهنگ هایی پر کند؟ کل دیسکوگرافی او شامل 16 تک آهنگ می شود که اگر میانگین آن سه دقیقه باشد مجموعا برابر است با 48 دقیقه. انتهای کنسرت هم به لطف فریاد «دوباره دوباره» می شود دو آهنگ را بازخوانی کرد که با حساب آن به علاوه زمان استراحت بین آهنگ ها، شاید کل کار در یک ساعت جمع شود.

غیرمنتظره هفته

احتمالا به زودی توییتر به این خبر اینطور واکنش نشان می دهد: خدایا یا من پولدار بشم یا همایون و سامی یوسف فیت بدهند. در ادامه دو رپری که اسمشان آمد باید این خبر را هم بدهیم که حتی همایون شجریان هم وارد فضای معنوی شده و قرار است با سامی یوسف، ستاره موسیقی جهان اسلام قطعه موسیقی مشترکی منتشر کنند. اسم این آهنگ «هستی» است و یازدهم تیر ماه منتشر می شود. سامی یوسف فرزند بابک رادمنش، آهنگساز و ترانه سرای معروف است و ملیت ایرانی-بریتانیایی دارد.

منبع: هفت صبح

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سینما؛ منبع الهام جدید رپر ها" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سینما؛ منبع الهام جدید رپر ها"، کلیک کنید.