فرمول تعیین اجاره بها تغییر می کند/ کدام ها استان ها بیشترین و کمترین سقف اجاره خانه را دارند؟

فرمول تعیین اجاره بها تغییر می کند/ کدام ها استان ها بیشترین و کمترین سقف اجاره خانه را دارند؟

به گزارش خبرگزاری گیلی نت، مهمترین تفاوت این است، آنچه که قرار است از تابستان امسال به اجرا برسد قانون است و برای اجرا پشتوانه قانونی دارد در حالی که در تجربه گذشته سقف اعلام شده تنها در حد یک مقرره و تکلیف برای موجران بود.

تجارت نیوز در گزارشی نوشت: براساس قانون جدید نرخ اجاره براساس نرخ تورم استان ها محاسبه می شود و آخرین گزارش های مرکز آمار نشان می دهد استان سیستان و بلوچستان کمترین نرخ تورم و استان یزد بیشترین نرخ تورم را دارد.

طبق قانون جدید قرار بر این است که دولت با مدل جدید برای اجاره بها سقف تعیین کند. البته بازار اجاره بها تجربه ناموفق قیمت گذاری را در اواخر دولت دوازدهم و در دوران کرونا را دارد. مهمترین تفاوت این است، آنچه که قرار است از تابستان امسال به اجرا برسد قانون است و برای اجرا پشتوانه قانونی دارد در حالی که در تجربه گذشته سقف اعلام شده تنها در حد یک مقرره و تکلیف برای موجران بود.

تفاوت مهم دیگر این است که در مدل جدید قرار نیست عدد مقطوعی برای تمام کشور اعلام شود بلکه سقف اجاره بها براساس نرخ تورم استان ها تعیین می شود. یعنی قرار نیست یک نرخ مشمول کلانشهرها و شهرهای کوچک شود.

یکی از دلایل ناموفق بودن تجربه قبلی این بود که برای مثال عدد سقف 25 درصدی در کلانشهری مانند تهران با اعداد واقعی در بازار مسکن فاصله داشت و واقعی نبود بنابراین به اجرا نمی رسید اما همین عدد در شهرهای کوچک خود عامل رشد قیمت ها در بازار مسکن می شد.

براساس قانون جدید که سقف اجاره بها براساس نرخ تورم استان ها تعیین می شود، آخرین گزارش مرکز آمار از نرخ تورم سالانه کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور به تفکیک استان ها در اردیبهشت ماه 1403 نشان می دهد، سیستان و بلوچستان با نرخ تورم 29.8 درصدی کمترین تورم و استان یزد با نرخ تورم 43.6 درصد بیشترین تورم را دارد. پس از یزد، استان اصفهان با نرخ تورم 42.1 درصد دومین استان پرتورم است.

در این میان استان تهران به عنوان استان رهبر بازار مسکن نرخ تورم 34 درصدی دارد و نرخ تورم سالانه کل کشور در اردیبهشت ماه 37 درصد بوده است. نرخ تورم سالانه در استان های پرجمعیت فارس و هر همین عدد 37 درصد را نشان می دهد.

به عبارت دیگر با روش جدید نرخ گذاری با توجه به میزان عرضه و تقاضا در بازار مسکن و شرایط این بازار، استان یزد بیشترین نرخ افزایش اجاره و سیستان و بلوچستان کمترین را خواهد داشت.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرمول تعیین اجاره بها تغییر می کند/ کدام ها استان ها بیشترین و کمترین سقف اجاره خانه را دارند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرمول تعیین اجاره بها تغییر می کند/ کدام ها استان ها بیشترین و کمترین سقف اجاره خانه را دارند؟"، کلیک کنید.