لغو جایزه «انجمن قلم آمریکا» در پی تحریم نویسندگان

لغو جایزه «انجمن قلم آمریکا» در پی تحریم نویسندگان

انجمن قلم آمریکا (PEN) جوایز ادبی سالانه خود را پس از کناره گیری جمعی از نویسندگان در اعتراض به انفعال درباره مردم غزه، لغو کرد.

به گزارش گیلی نت، سازمان نویسندگان که در زمینه حمایت از آزادی بیان فعالیت دارد، اعلام کرد که از میان 61 نویسنده و مترجم نامزد دریافت جایزه انجمن قلم آمریکا (PEN)، تعداد 28 نویسنده تصمیم گرفتند کتاب های خود را از این رویداد خارج کنند و این تصمیم پس از آن صورت گرفت که نویسندگان مشهور در یک سری نامه های سرگشاده از انجمن قلم آمریکا به دلیل حمایت نکردن از نویسندگان فلسطینی انتقاد کردند.

مراسم اهدای جوایز قرار بود در 29 آوریل در تاون هال شهر نیویورک برگزار شود، اما اکنون لغو شده است.

این جمع از نویسندگان با امضای نامه ای خواستار استعفای فوری مدیرعامل این سازمان، مدیر آن و تمام اعضای کمیته اجرایی آن شدند و بر «تضاد فاحش» بین موضع انجمن قلم آمریکا و سایر مراکز قلم در سراسر جهان تاکید کرد. در بخشی از این نامه آمده بود که انجمن قلم انگلیس، همراه با قلم ایرلند و قلم ولز، به صراحت از موضع غیرانتقادی دولت بریتانیا در قبال اسراییل انتقاد کرده اند، خواستار تحقیقات در مورد فروش تسلیحات به اسراییل شده اند و خواستار اعمال فشار سیاسی به اسراییل برای تبعیت از قوانین بین المللی شده اند. در مقابل، انجمن قلم آمریکا هیچ انتقادی به همدستی آمریکا در بمباران غزه نداشته است.

به گزارش ایندیپندنت، در این نامه همچنین آمده بود که انجمن قلم آمریکا به تعهد اعلام شده سازمان به صلح و برابری برای همه، و آزادی و امنیت برای نویسندگان در همه جا خیانت کرده است.

پیش تر نیز در ماه فوریه بیش از 500 نویسنده با امضای نامه ای سرگشاه نسبت به رویکرد منفعل و سکوت انجمن قلم آمریکا (PEN) نسبت به کشتار روزنامه نگاران، نویسندگان و شاعران فلسطینی توسط رژیم اسراییل انتقاد کرده بودند. در این نامه سرگشاده نویسندگان و متخصصان ادبی از جمله «روکسان گی»، «مازا منگیست» و «نانا کوامه آجی-برنیاه» به انجمن قلم آمریکا (PEN) از این سازمان خواسته بودند تا موضع محکم تری در قبال جنگ اسراییل در غزه اتخاذ کند.

البته انجمن قلم آمریکا به این انتقادها پاسخ داد و با استناد به اینکه آنها «در کنار نویسندگان غزه ایستاده اند» خواستار آتش بس فوری شد و بر گسترش حمایت خود از نویسندگان فلسطینی از طریق صندوق اضطراری خود تاکید کرد.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لغو جایزه «انجمن قلم آمریکا» در پی تحریم نویسندگان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لغو جایزه «انجمن قلم آمریکا» در پی تحریم نویسندگان"، کلیک کنید.