ماشه افزایش قیمت گاز در اروپا چکانده می شود

ماشه افزایش قیمت گاز در اروپا چکانده می شود

بازارهای گاز طبیعی هفته گذشته تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به توقف جریان گاز روسیه به اتحادیه اروپا، گارد افزایشی به خود گرفتند.

به گزارش گیلی نت، در سال 2019، روسیه و اوکراین توافق ترانزیت خط لوله پنج ساله را برای تامین گاز طبیعی به اروپا امضا کردند. با وجود اینکه دو سال از جنگ روسیه با اوکراین می گذرد، هر دو کشور به اجرای قرارداد ادامه داده اند. اما اکنون قرار است این توافق به پایان برسد زیرا کی یف اعلام کرده که قصد ندارد آن را پس از انقضا در 31 دسامبر، تمدید کند.

از سوی دیگر، کادری سیمسون، مسیول انرژی اتحادیه اروپا اعلام کرده که بازوی اجرایی این بلوک، هیچ علاقه ای به تلاش برای تجدید توافق تراتزیت ندارد. واردات گاز از طریق اوکراین، تنها پنج  درصد از کل واردات گاز اتحادیه اروپا را به خود اختصاص می دهد. اورا سابادوس، تحلیلگر ارشد شرکت اطلاعات بازار ICIS، به پولیتیکو گفت: اتریش، مجارستان و اسلواکی از توقف این واردات، احتمالا بیشترین ضربه را خواهند دید.

خوشبختانه، اگر اروپا بخواهد وابستگی خود به محصولات انرژی روسیه را به میزان بیشتری قطع کند، این اتفاق برای تولیدکنندگان گازی که مدت ها رنج برده اند، می تواند یک موهبت کمیاب باشد. پاتریک پویانه، مدیرعامل شرکت «توتال انرژی» پیش بینی کرده است تحریم های پیشنهادی اتحادیه اروپا برای ممنوعیت واردات گاز طبیعی مایع (ال ان جی) روسیه، باعث افزایش شدید قیمت گاز و سود بردن فروشندگان جهانی گاز از جمله خود «توتال انرژی» می شود.

او در پاسخ به سوال تحلیلگری که درباره تاثیر تحریم های پیشنهادی اتحادیه اروپا پرسیده بود، گفت: اگر اتحادیه اروپا، پروژه «یامال ال ان جی» را تحریم کند، قیمت ال ان جی به سرعت بالا خواهد رفت و در سطح جهانی، به نفع ما خواهد بود. اگر تحریم هایی در کار باشند، مثبت است و منفی نیست زیرا درآمد توتال از پروژه «یامال ال ان جی»، کاملا محدود است. سران اروپا بر این موضوع واقف هستند که امنیت تامین کنونی آنها، بر ال ان جی متکی است و نمی خواهند دوباره افزایش قیمت را مشاهده کنند. آنچه من درک می کنم این است که آنها ممکن است ایده هایی داشته باشند اما این ایده ها برای سال 2027 به بعد خواهد بود نه قبل از آن.

شرکت فرانسوی «توتال انرژی»، سهم 20 درصدی در پروژه «یامال ال ان جی» واقع در شرق روسیه دارد و سهم عمده این پروژه در اختیار شرکت روسی نواتک است که توتال در آن، 19.4 درصد سهم دارد. این شرکت، به دلیل تحریم های مالی آمریکا و اتحادیه اروپا، سود نقدی از پروژه «یامال ال ان جی» از سال 2023 دریافت نکرده است. با این حال، این شرکت حدود 450 میلیون دلار سود نقدی نیم سالانه را در اواخر سال 2022 از نواتک دریافت کرد.

اتحادیه اروپا به کشورهای عضو هشدار داده است که در صورت از دست دادن گاز روسیه که با زمستان سخت همراه شود، خود را برای بدترین سناریو آماده کنند. این وضعیت با تصمیم اخیر برلین برای مالیات یک جانبه بر صادرات گاز تشدید می شود و این امر، سواپ واردات از روسیه با عرضه از طریق آلمان، ایتالیا یا ترکیه را برای این کشورها دشوارتر می کند.

جوزف سیکلا، وزیر صنعت جمهوری چک هفته گذشته درباره این مالیات گفت: ما باید از اقداماتی که به کار انجام شده، آسیب می زند و روسیه را تقویت می کند، اجتناب کنیم.

این بلوک تاکنون موفق به حذف تدریجی حدود دو سوم واردات گاز روسیه و افزایش واردات از آمریکا و نروژ شده است. با این حال، روسیه 14.8 درصد از گاز اتحادیه اروپا را در سال 2023 تامین کرد. با توجه به اینکه هنوز خاطره قیمت های بی سابقه گاز پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین تازه است و سیاستمداران اروپایی برای کنترل قیمت انرژی و تضمین عرضه، تحت فشار هستند، باید دید آیا اتحادیه اروپا به تحریم های باقی مانده ادامه می دهد یا خیر

حجم بالای ذخایر گاز

با این حال، عوامل کلی عرضه و تقاضای بازار گاز، ضعیف مانده اند زیرا بازارهای جهانی در بحبوجه دورنمای ضعیف تقاضا، با حجم بالایی از عرضه گاز مواجه هستند. ذخایر گاز اتحادیه اروپا در هفته گذشته، به بیش از 72 میلیون متر مکعب معادل 62 درصد از حجم این ذخایر رسید که برای این وقت از سال، یک رکورد محسوب می شود. همچنین ذخایر گاز در کالیفرنیا هم تقریبا در آستانه فصل ذخیره سازی مجدد برای فصل گرمایش بعدی، تقریبا پر هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در بخش تقاضا، اروپا با جبهه هوای گرمی مواجه خواهد شد که تقضا برای گاز را در این قاره کاهش می دهد و همزمان، عرضه گاز بیشتری در هفته های آینده در راه خواهد بود زیرا کارخانه ال ان جی فریپورت پس از رفع مشکلات فنی، فعالیتش را ازسرمی گیرد. ماه هاست که این کارخانه که دومین تاسیسات بزرگ صادرات گاز طبیعی مایع (ال ان جی) در آمریکاست، به دلیل مشکلات فنی، زیر ظرفیت 80 درصدی خود فعالیت کرده است.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماشه افزایش قیمت گاز در اروپا چکانده می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماشه افزایش قیمت گاز در اروپا چکانده می شود"، کلیک کنید.