محدودیت های دولت رییسی درباره ی انتشار روزنوشت های هاشمی رفسنجانی

محدودیت های دولت رییسی درباره ی انتشار روزنوشت های هاشمی رفسنجانی

به گزارش خبرگزاری گیلی نت، میزگرد رونمایی و بررسی روزنوشت های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال 1380، با عنوان «افراط در اختلاف» روز سه شنبه 18 اردیبهشت در محل روزنامه ی شرق برگزار شد. در این میزگرد، آقایان حسین علایی، سید رضا صالحی امیری، محسن هاشمی رفسنجانی و محمد عطریانفر حضور داشتند و هرکدام از زاویه نگاه خود به بحث و تحلیل درباره ی کتاب و نیز شخصیت مرحوم هاشمی رفسنجانی پرداختند. گزارش اجماعی شرق را از این میزگرد در پی می خوانید:

در ابتدای نشست محسن هاشمی با تمرکز بر تفاوت نگارش و متن خاطرات مرحوم هاشمی در خاطرات سال 1380 با خاطرات پیشینش، بر این نکته تاکید داشت که آن مرحوم سال به سال در خاطره نویسی به جای پراکنده گویی، موضوعات مهم را در خاطرات شان مطرح می کردند. در ادامه هم میزان سانسور و ممیزی خاطرات و نحوه ی اعمال آن برای انتشار پیش کشیده شد و مشخصا به برخی محدودیت ها در این باره از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم اشاره کردند که در دولت روحانی این محدودیت ها وجود نداشت. به گفته ی محسن هاشمی، بخشی از این ممیزی به دلیل مسایل امنیتی و برخی هم ناظر به سلیقه ی سیاسی بود.

سردار حسین علایی هم بر نقش مرحوم هاشمی رفسنجانی در گذار کشور از شرایط خطرناک 11 سپتامبر و معرفی ایران به عنوان محور شرارت متمرکز شد. به گفته ی ایشان، در متن خاطرات مرحوم هاشمی اشاره ی چندان زیادی به این موضوع نشده و در اخبار و گزارش ها هم نقش ایشان به شکل روشنی قابل تبیین نیست، به خصوص که سردار علایی عنوان کردند مرحوم هاشمی در آن برهه دیگر سمت اجرایی هم نداشتند. سردار علایی در ادامه ی سخنانش، ارجاعی هم به موضوع اختلاف فرماندهان نظامی با دولت دوم خاتمی در سال های ابتدایی دهه ی 80 شمسی داشت و به گفته ی او، مرحوم هاشمی رفسنجانی اساسا به عنوان یک میانجیگر در برهه های مختلف و مشخصا سال 80 عمل کرده و همواره به دنبال تعامل بین همه ی جریان های سیاسی و حتی بدنه ی نظامی بود.

سید رضا صالحی امیری هم در این نشست از نگاه کلان تر به تبیین شخصیت مرحوم هاشمی به عنوان فردی صاحب گفتمان و پتانسیل مدیریت و راهبری (leadership) ورود کرد. صالحی امیری سخنانش را با مطرح کردن چند ویژگی بارز مرحوم هاشمی رفسنجانی ادامه داد و پیرو آن، درخصوص نگاه نخبه پروری و آینده محوری ایشان نکاتی را هم بیان کرد.

محمد عطریانفر هم با یک تبیین تاریخی به فراز و فرودهای زندگی مرحوم هاشمی و نقش او، چه در دوران قبل از انقلاب، چه در دوران جنگ و پس از آن اشاره داشت و تاکید کرد که مرحوم هاشمی رفسنجانی به عنوان یک چهره ی کلیدی و یار نزدیک امام، اساسا در بنیان گذاری انقلاب نقش آفرینی کردند.

25957

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محدودیت های دولت رییسی درباره ی انتشار روزنوشت های هاشمی رفسنجانی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محدودیت های دولت رییسی درباره ی انتشار روزنوشت های هاشمی رفسنجانی"، کلیک کنید.