مرگ سالانه 1.3 میلیون نفر در اثر قرار گرفتن در معرض دود دخانیات

مرگ سالانه 1.3 میلیون نفر در اثر قرار گرفتن در معرض دود دخانیات

گیلی نت/یزد مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: سالانه هشت میلیون و 300 هزار نفر در جهان به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند که از این تعداد 1.3 میلیون نفر افرادی هستند که در معرض مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران قرار می گیرند.

«وحید جعفری» در گفت وگو با گیلی نت ضمن اشاره به این که در هر چهار ثانیه یک نفر در دنیا به دلیل مصرف دخانیات جان خودش را از دست می دهد، گفت: در سال 2020 حدود 22.3 درصد از جمعیت جهان از دخانیات استفاده می کردند و درحال حاضر نیز یک میلیارد و 300 میلیون نفر از جمعیت جهان دخانیات مصرف می کنند.

وی با بیان این که حدود 80 درصد مصرف کنندگان دخانیات جهان در کشورهایی با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند، گفت: متاسفانه تعداد مصرف کنندگان مواد دخانی در کشورهای رو به توسعه نیز در حال افزایش است.

جعفری با اشاره به این که سالانه هشت میلیون و 300 هزار نفر در جهان به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند، گفت: 1.3 میلیون نفر از آمار ذکر شده افرادی هستند که در معرض مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران قرار می گیرند.

وی افزود: این موضوع  اهمیت دوری از مواجهه با دود دست دوم و سوم دخانیات و ترویج اماکن عاری از دخانیات را نشان می دهد و همچنین برخلاف باور عموم که تمام خطر و مضرات را متوجه افراد مصرف کننده می دانند باید مضرات دودهای دست دوم و سوم را مورد توجه قرار داد.

جعفری اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده است، چنانچه اقدامی عاجل برای کنترل اپیدمی جهانی انجام نشود، تا پایان قرن بیست و یکم حدود یک میلیارد نفر از مردم جهان قربانی این اپیدمی مرگبار خواهند شد.

وی افزود: این در حالی است که در قرن گذشته برآوردها حاکی از مرگ 100 میلیون نفر به دلیل استفاده از محصولات دخانی بوده است.

جعفری با بیان این که خطر بیماری های منتسب به دخانیات خصوصا بیماری های مزمن رو به افزایش است، گفت: شانس ابتلای مصرف کنندگان دخانیات به بیماری های قلبی و عروقی دو تا چهار برابر سایرین است.

مدیر سلامت محیط و کار افزود: در مورد بروز سکته مغزی نیز شانس افراد مصرف کننده دخانیات دو تا چهار برابر سایر افراد است.

وی با اشاره به این که ابتلا به سرطانی مثل سرطان ریه در مصرف کنندگان دخانیات به 25 برابر می رسد، اظهار کرد: این موضوع به حدی است که علت بروز 90 درصد سرطان های ریه، استفاده از دخانیات اعلام می شود.

مدیر سلامت محیط و کار یزد اظهار کرد: مصرف دخانیات یا مواجهه با دود دست دوم و سوم آن باعث بروز برخی مشکلات دیگر مانند سرطان های دستگاه تنفس، آب مروارید و حتی کم وزنی و مشکلات بارداری و حول تولد را بوجود آورد.

جعفری تصریح کرد: بر اساس آمار سالیانه بیش از 70 میلیارد نخ سیگار در کشور استفاده می شود که در کنار استفاده از سایر محصولات دخانی به خصوص قلیان، باعث مرگ سالانه 50 هزار نفر از هم وطنانمان می شود.

وی در خصوص خسارت های اقتصادی استفاده از دخانیات، گفت: سالیانه حدود یک تریلیون و 400 میلیارد دلار در دنیا  خسارت اقتصادی دخانیات برآورد می شود.

جعفری افزود: در کشور ما نیز بیش از 60 هزار میلیارد تومان صرف خرید و استفاده از سیگار و سایر محصولات دخانی می شود که دو تا سه برابر این عدد هزینه درمان بیماری های ناشی از دخانیات می شود.

مدیر سلامت محیط و کار اظهار کرد: در استان یزد نیز حدود 8.5 درصد جمعیت بالای 30 سال استان در حال حاضر به طور روزانه 12 نخ سیگار مصرف می کنند.

وی با اشاره به این که شعار هفته مبارزه با دخانیات سال جاری «حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر دخانیات؛ حق و مسیولیت همگانی» انتخاب شده است، گفت: این انتخاب نشان دهنده ضرورت توجه ویژه به نوجوانان و جوانان به عنوان گروه هدف صنایع دخانی است.

مدیر سلامت محیط و کار اظهار کرد: آمارها حکایت از این دارد که 90 درصد افراد سیگاری از سن قبل از 25 سال شروع به استفاده از آن می کنند.

جعفری در پایان اظهار کرد: در کنار مضرات خانمان سوز سلامتی و اقتصادی، مصرف دخانیات بر حوزه های فرهنگی، اجتماعی و غیره نیز تاثیرگذار است و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مرگ سالانه 1.3 میلیون نفر در اثر قرار گرفتن در معرض دود دخانیات" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مرگ سالانه 1.3 میلیون نفر در اثر قرار گرفتن در معرض دود دخانیات"، کلیک کنید.