مقصر آسیب دیدگی سینا علیخانی کیست؟

مقصر آسیب دیدگی سینا علیخانی کیست؟

به گزارش گیلی نت، مجتبی رحیمی، وکیل پایه یک دادگستری با اشاره به اینکه حادثه پرت شدن سینا علیخانی، سفیر کودکان sma از روی ویلچر در اثر گیر کردن چرخ ویلچر او در دریچه فاضلاب شهری، اظهار داشت: بر اساس قانون حمایت از معلولان، شهرداری مسیول مناسب سازی شهری است و شهرداری ها به عنوان متولیان ساخت شهرها، مسیولیت دارند فضای داخلی شهرها را به گونه ای بسازند که امکان تردد ایمن برای همه گروه های اجتماعی از جمله معلولان، سالمندان و جانبازان فراهم شود.

وی ادامه داد: وقتی فضای داخلی شهرها از ایمنی کافی برای گروه های دارای نیازهای ویژه ایمن نیست و جان آنها را به خطر انداخته و آنان را با آسیب جسمی مواجه می کند، می توان گفت شهرداری در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده و مقصر هرگونه آسیب جسمی وارد شده به شهروندان که ناشی از زیرساخت های شهری باشد، شهرداری است و این تقصیر در حادثه آسیب سینا علیخانی، سفیر کودکان مبتلا به sma کاملاً محرز است.

انصاری تاکید کرد: بنابر ماده 2 قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب 20 اسفند 1396، کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظف اند در طراحی، تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای افراد دارای معلولیت همچون سایر افراد فراهم شود.

این وکیل پایه یک دادگستری اضافه کرد: همچنین وفق ماده 4 قانون مارالذکر شهرداری ها مکلفند صدور پروانه احداث، بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمان ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی را به رعایت ضوابط و استانداردهای مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترس پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری، مشروط کنند که در بسیاری از موارد به این قلنون توجهی نمی شود.

به گفته رحیمی، قانون گذار مجازات متخلفان از رعایت مقررات و قوانین فوق را در تبصره 3 ماده 5 قانون حمایت از معلولان حسب مورد مجازات تعزیری جرای نقدی درجه 5 تا 8 موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی، انفصال موقت یا دایم از خدمات عمومی، تنزل مقام و یا محرومیت از انتصاب به پست حساس و مدیریتی و یا اخراج از نهاد یا سازمان متبوع تعیین کرده است.

اعضای شورای شهر قزوین عذرخواهی کردند

در پی این حادثه برخی از اعضای شورای شهر قزوین از جمله نایب رییس شورا بابت بروز این اتفاق، در صحن علنی شورای شهر عذرخواهی کرده و مناسب سازی شهر قزوین را نامطلوب دانسته است.

محسن حق شناس با تاکید بر اینکه چاله ها و خرابی دریچه های سطح شهر به قدری زیاد است که حتی برای دوچرخه سوارها هم خطرناک شده، به رسانه های محلی گفته: افراد دارای معلولیت به سختی از خانه خارج می شود پس نباید شرایط به گونه ای باشد که همین ترددهای سخت و اندک آنها هم با زمین خوردگی و آسیب دیدن همراه باشد.

علی فرمانی، رییس شورای نیز بیان کرده: ما در مورد معلولان و رسیدگی به چالش های آنها شعار دادیم، اما متاسفانه اقدام ملموسی نداشتیم.

فاطمه اشدری، دیگر عضو شورای شهر قزوین نیز از بی توجهی شهردار به مناسب سازی شهری ابراز گله مندی کرده و گفته: بااینکه قزوین از معدود شهرهایی است که شهردار آن سال هاست مشاور امور معلولان دارد، اما پیشنهادات مشاور شهردار در امور معلولان مورد توجه قرار نمی گیرد و شهردار دراین باره باید به شورا جواب دهد.

شهردار قزوین در سکوت

با گذشت حدود 2 هفته از حادثه پیش آمده برای سینا علیخانی و با اینکه آسیب دیدگی و شکستگی بینی او مورد توجه بسیاری از رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفت و حتی چند عضو شورای شهر قزوین نسبت به این مساله ابراز تاسف و عذرخواهی کردند بااین حال شهردار قزوین هنوز واکنشی به این مساله نشان نداده است .

این درحالیست که بر اساس قانون حمایت از معلولان، شهرداری مسیول مناسب سازی شهری و مسیول مستقیم بروز هرگونه آسیب ناشی از ناایمن بودن شهر برای معلولان، جانبازان و سالمندان است .

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقصر آسیب دیدگی سینا علیخانی کیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقصر آسیب دیدگی سینا علیخانی کیست؟"، کلیک کنید.