موشک های مخفی روسیه در اوکراین لو رفت! / عکس

به گزارش خبرگزاری گیلی نت، سامانه موشکی اس-300 به شکلی طراحی شده است که شناسایی نشود و مکان آن ها کاملاً محافظت شده باشد. با این حال، با استفاده از تصاویر ماهواره ای در دسترس عموم، نشانه هایی از عملکرد این سلاح ها شناسایی شده اند که موقعیت آن ها را فاش می کند. البته این دستاورد نشان می دهد که چرا استفاده استراتژیک و تاکتیکی از داده های عمومی در اینترنت، نگرانی های فزاینده ای را برای نیروهای نظامی به همراه آورده است؛ به طوری که «هوش منبع باز» (یا OSINT) به اولویت اصلی سازمان های اطلاعاتی در سراسر جهان تبدیل شده است.

همانطور که داده ها بیشتر و بیشتر دیجیتالی می شوند و به صورت آنلاین در دسترس قرار می گیرند، اطلاعات منبع باز هم به ابزار قدرتمندی تبدیل می شود. پلتفرم های رسانه های اجتماعی، تصاویر ماهواره ای و داده های فاش شده همگی می توانند منابع اطلاعاتی باشند. امروزه شاهد استفاده قابل توجهی از اطلاعات منبع باز از طریق رسانه های اجتماعی در درگیری اوکراین بوده ایم.

تحرکات سربازان و خودروهای نظامی به طور گسترده مستند شده و هوش منبع باز، راهی ارزان و کارآمد برای تحلیلگران و اطلاع رسانی در تصمیم گیری فراهم می کند. در درگیری هایی مانند جنگ روسیه و اوکراین، اطلاعات منبع باز می تواند نقشی فراتر از نیروهای کمکی و بسیج مردمی ایفا کند.

ردیابی سامانه های موشکی آنلاین

سال 2018، محققان استفاده غیرمنتظره ای را از ماهواره سنتینل-1 کشف کردند. سنتینل-1 ماهواره علمی با دسترسی عمومی است که توسط آژانس فضایی اروپا اداره می شود و توانست موقعیت سامانه های موشکی پاتریوت ایالات متحده را آشکار کند. سنتینل-1 امواج رادار را از رادار سامانه موشکی دریافت می کند و آن را به صورت نوارهای تداخل در تصاویر نشان می دهد.

سامانه های موشکی زمین به هوا معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که تحرک پذیری بالایی داشته باشند، بنابراین می توان آن ها را در هر مکانی مستقر کرد تا دشمنان را غافل گیر کند. هوش منبع باز به این معنی است که هرکه به اینترنت متصل است اکنون می تواند این تسلیحات ارزشمند را پیدا کند.

این امر چالش های جدیدی را برای رهبران نظامی ایجاد می کند. استراتژی ها و فرآیندهایی که آن ها برای محافظت از غیرنظامیان، سربازان و زیرساخت های حیاتی و همچنین تسلیحات و سایر تجهیزات خود در برابر هواپیماهای بدون سرنشین، موشک ها یا حملات زمینی هدفمند دشمن ایجاد کرده اند، ممکن است دیگر موثر نباشند.

از آنجایی که اوکراینی ها در حال حاضر از چنین چالش هایی برخوردارند، ظاهرا از سنتینل-1 برای مکان یابی سامانه های موشکی فعال زمین به هوای و متحرک روسی اس-300 در شرق اوکراین استفاده کرده اند تا بتوانند آن ها را پیدا کنند.

پژوهشگران برای این کار، ابتدا چندین منبع رسانه های اجتماعی را برای تشخیص مکان های تاییدشده استقرار اس-300 تجزیه و تحلیل کردند؛ سپس تصاویر سنتینل-1 را از این مکان ها مشاهده کردند و حساسیت را برای آشکار کردن تداخل راداری از سیستم های موشکی افزایش دادند. الگوهای تداخل نشان می دهد که منبع رادار در امتداد خط مشخصی قرار دارد.

هوش مصنوعی، موشک های مخفی روسیه را لو داد!/عکس

شرح عکس: خطوط آبی و مربع های درون خطوط نارنجی رنگ، تشعشع رادارهای سیستم دفاع هوایی روسیه است و با رهگیری آن ها می توان موقعیت سیستم دفاع موشکی را آشکار کرد.

تصویر بالا نحوه عملکرد این روش را نشان می دهد. با بررسی مکانی مشخص، تنها چند دقیقه طول کشید تا تصویر به دست آید و تداخل رادار آشکار شود. این تصویر، سامانه اس-300 مستقر در خرسون، منطقه تحت اشغال روسیه را در اوکراین نشان می دهد که چند روز پس از تداخل با ماهواره منهدم شد.

کارشناسان اس-300 را پاسخ هم تراز روسیه در برابر سیستم پاتریوت ایالات متحده در نظر می گیرند. این سامانه در جنگ روسیه علیه اوکراین، وظیفه دفاع در برابر موشک ها و هواپیماها را بر عهده دارد، اما اخیراً برای هدف قرار دادن غیرنظامیان اوکراینی استفاده شده است.

تا به امروز، تنها انهدام 9 پرتاب کننده موشک اس-300 روسیه در نبرد اوکراین تایید شده است. این آمار نشان می دهد که آن ها چقدر کمیاب و محافظت شده اند و برای حفاظت از حیاتی ترین دارایی ها و مناطق ارتش روسیه مورداستفاده قرار می گیرند.

اس-300 به ایران، چین و بسیاری از کشورهای دیگر هم صادر شده است. روسیه تنها نظامی نیست که ممکن است به دلیل مکان یابی سامانه های اس-300 از طریق تصاویر ماهواره ای عمومی به خطر بیفتد؛ البته که این سیستم ها برای ایجاد تداخل نیاز به فعال بودن دارند.

این یافته به ارتش های غیردولتی و کشورهایی با نیروهای نظامی ای که پیچیدگی کمتری دارند، امتیازاتی می دهد. چراکه این نیروها ممکن است بتوانند دارایی های صدمیلیون دلاری را با داده های در دسترس عموم پیدا کنند و ساده تر از قبل، نابود کنند.

ارتش اوکراین نشان داده است که پهپادهای ارزان قیمت چقدر در از بین بردن سامانه های گران قیمت دفاع هوایی کارآمدند. داده های منبع باز، مانند انتشارات الکترونیکی جمع آوری شده از ماهواره های علمی، نشان می دهد که چگونه می توان از ابزارهای معمولی و حتی بی ضرر برای جنگ استفاده کرد. پیامدهای اخلاقی کلی هوش منبع باز، مختلط است. برای مثال، داده های عمومی ممکن است توسط بازیگران غیردولتی یا گروه های تروریستی مخرب استفاده شود.

از سوی دیگر، تحلیلگران و روزنامه نگاران می توانند از چنین فرآیندها و روش هایی برای جمع آوری و تحلیل داده ها برای بررسی جنایات جنگی و نقض حقوق بشر یا ایجاد گزارش دقیق تر رویدادها استفاده کنند. برای مثال، موسسه مطالعات جنگ از تصاویر ماهواره ای و اسناد رسانه های اجتماعی برای نشان دادن استقرار نظامی روسیه در مرزهای اوکراین در سال های 2021 و 2022 استفاده و در نتیجه اهداف روسیه را افشا کرد.

آینده هوش منبع باز

اطلاعات منبع باز و مهارت های حیاتی مورد نیاز برای بررسی داده های عمومی، برای ارتش ها و سازمان های اطلاعاتی اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. با این حال، پلتفرم های داده منبع باز، مانند تصاویر ماهواره ای ارایه شده توسط آژانس فضایی اروپا، احتمالاً چالش های مداومی را برای ارتش ها ایجاد می کند.

جهان چگونه پاسخ خواهد داد؟ به نظر می رسد موسسات، مشاغل، سایت های دولتی و سایر ارگان ها ممکن است تصمیم بگیرند که جریان داده های عمومی را به منظور کاهش تاثیر غیرعمدی آن قطع کنند.

این کار هم چالش هایی را ایجاد می کند. سانسور داده های در دسترس عموم خطراتی را برای شفافیت اطلاعات و کاهش اعتماد عمومی به شرکت ها و موسسات عمومی به همراه خواهد داشت. حذف دسترسی عمومی به اطلاعات به این معنی است که افراد و سازمان هایی که پول کمتری دارند دیگر نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند.

منبع: phys

54323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موشک های مخفی روسیه در اوکراین لو رفت! / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موشک های مخفی روسیه در اوکراین لو رفت! / عکس"، کلیک کنید.