ناکامی اروپا در جلوگیری از واردات محصولات نفتی روسیه

ناکامی اروپا در جلوگیری از واردات محصولات نفتی روسیه

گزارش اخیر یک اندیشکده اروپایی نشان داد اتحادیه اروپا، محصولات نفتی به ارزش سه میلیارد یورو از بنادر ترکیه وارد کرده است که عمدتا نفت روسیه را جابجا می کنند.

به گزارش گیلی نت، مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) و مرکز مطالعه دموکراسی (CSD) معتقدند این تجارت، عملا تحریم های اتحادیه اروپا و گروه هفت علیه محصولات نفتی روسیه را دور زده است.

از زمان اجرایی شدن ممنوعیت اتحادیه اروپا و گروه هفت علیه واردات محصولات نفتی روسیه در پنجم فوریه سال 2023 تا پایان فوریه سال 2024، اتحادیه اروپا، 5.16 میلیون تن محصولات نفتی به ارزش 3.1 میلیارد یورو از بنادر جیحان، مرمره ارغلیسی و مرسین ترکیه، وارد کرده است. این بنادر که فاقد قابلیت های پالایشی هستند، 86 درصد از محصولات نفتی خود را طی این مدت، از روسیه وارد کرده اند که ترکیه را به یک قطب بزرگ صادرات مجدد تبدیل کرده است.

واردات نفت از روسیه به ترکیه، طی یک دهه گذشته، بیش از پنج برابر افزایش پیدا کرده است. تا سال 2023، ترکیه به بزرگترین خریدار محصولات نفتی روسیه تبدیل شد و 18 درصد از کل صادرات روسیه را دریافت کرد. این وابستگی از 52 درصد در سال 2022، به 72 درصد در سال 2023 رشد کرد و وابستگی عمیق تر به محصولات پالایش شده روسیه مانند دیزل، گازوییل و سوخت جت را نشان داد.

تحقیقات این دو موسسه اروپایی نشان داد نهادهای اروپایی ممکن است محصولات نفتی روسیه را وارد کرده باشند که یا با محصولات منابع دیگر، مخلوط شده اند یا از پایانه های ذخیره سازی ترکیه، مجددا صادر شده اند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تغییر مسیر صادرات نفت روسیه از طریق ترکیه، نه تنها تحریم ها را دور زده است بلکه درآمد مالیاتی قابل توجهی را نصیب روسیه کرده است که 5.4 میلیارد یورو برآورد می شود. این دو موسسه اروپایی خواستار تشدید مقررات اتحادیه اروپا و اجرای سخت گیرانه تر مقررات مبدا و تحقیقات درباره این محموله ها شده اند تا از دور زدن بیشتر تحریم ها جلوگیری شود.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ناکامی اروپا در جلوگیری از واردات محصولات نفتی روسیه" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ناکامی اروپا در جلوگیری از واردات محصولات نفتی روسیه"، کلیک کنید.