نخستین داده های شبکه راداری با فرکانس بالا رونمایی شد

نخستین داده های شبکه راداری با فرکانس بالا رونمایی شد

چین اخیرا شبکه اولیه ای از رادار های فضایی با فرکانس بالا را ارایه کرده است که اطلاعات مهمی را برای پیش بینی شرایط یونوسفر فراهم می کند.

به گزارش خبرگزادی علم و فناوری گیلی نت به نقل از سی جی تی ان، چین اعلام کرد، برای نخستین بار روز دوشنبه نتایج تشخیص علمی را از شبکه رادار فرکانس بالا در عرض جغرافیایی میانی خود توسعه داده تا داده هایی که حاصل از تشخیص با کیفیت بالا است را برای پیش بینی و هشدار های آب و هوای فضایی ارایه دهد.

این کشور که شبکه راداری را در مناطق شمالی خود ساخته، داده های راداری را در کارگاه بین المللی شبکه رادار «سوپر دوال» (Super Dual) در پکن منتشر کرد.

شبکه راداری که توسط مرکز ملی علوم فضایی تحت آکادمی علوم چین ساخته شده است، در اکتبر سال گذشته میلادی به عنوان بخشی از فاز دوم پروژه مریدین چین که یک شبکه پایش هوای فضایی متشکل از ایستگاه های زمینی است، تکمیل شد.

به گفته این مرکز، کشور چین پیشرفت های قابل ملاحضه ای در فناوری رادار منسجم با فرکانس بالا و تحقیقات علمی آن داشته و اکنون قادر است همکاری های بین المللی را در این زمینه گسترش دهد.

یونوسفر بخش تاثیرگذار تمام ذرات باردار جو زمین و بسیاری از فضاپیما ها و همچنین ایستگاه های فضایی است و دانشمندان می گویند بروز بی نظمی در آن می تواند سیگنال ها را مختل کند.

در مجموع شش رادار پراکندگی منسجم با فرکانس بالا در سراسر استان جیلین، منطقه خودمختار مغولستان داخلی و منطقه خودمختار اویغور سین کیانگ راه اندازی شده است.

این زنجیره راداری با فرکانس بالا به شناسایی مداوم بی نظمی های یونوسفر در عرض های جغرافیایی میانی و بالای بخش آسیایی در مقیاس بزرگ دست می یابد و برد شناسایی آنها می تواند به 4 هزار کیلومتر از جنوب به شمال برسد و گستره شرق به غرب بیش از 12 هزار کیلومتر باشد.

اقدام چین به عنوان یک قدم مهم در جهت بهبود توانایی های پیش بینی شرایط یونوسفر در سراسر جهان شناخته شده است.

این شبکه از رادار های فضایی امکان پیش بینی پدیده های هوا فضایی مانند طوفان های خورشیدی و تاثیرات آنها بر فضای نزدیک زمین و سیستم های ماهواره ای را فراهم می کند. همچنین، این شبکه اطلاعات مربوط به تغییرات خورشیدی و فعالیت های خورشیدی را ارایه می دهد که می تواند بر ارتباطات ماهواره ای تاثیرگذار باشد.

این اطلاعات حیاتی برای پیشگیری از آسیب های ناشی از پدیده های هوا فضا بر سیستم های فضایی و ماهواره ای ضروری بوده و در زمینه های ارتباطات، ناوبری، پایش اقلیمی و امنیت ملی اهمیت دارد. این اقدام چین به عنوان یکی از کشور های پیشرو در زمینه تحقیقات هوای فضایی نشان از تعهد و توانایی آنها در این حوزه دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نخستین داده های شبکه راداری با فرکانس بالا رونمایی شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نخستین داده های شبکه راداری با فرکانس بالا رونمایی شد"، کلیک کنید.