«نشخوار فکری» که به اتاق عمل ختم می شود: من زشتم؟

«نشخوار فکری» که به اتاق عمل ختم می شود: من زشتم؟

گزارشی از یک پژوهش درباره اختلال بدشکلی بدنی

آفتاب نیوز :

گرایش به انجام انواع عمل های زیبایی از دید بسیاری تبدیل به سونامی شده و با وجود هشدارهای متعدد درباره پیامدهای این وضعیت، گویا با روندی توقف ناپذیر مواجهیم تا جایی که مشتریان این عمل ها دیگر زنان نیستند و در میان برخی مردان نیز رواج یافته است.

افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند، از تصویر بدنی خود ناراضی هستند. اشتغالات ذهنی درباره تصویر بدنی می توانند موجب گسترش یک تصویر تحریف شده از خود شده و به گونه ای پیشرفت می کند که زمینه ابتلا به اختلال بدشکلی را فراهم می سازد

تابستان پارسال بود که «همشهری» در گزارشی نوشت: آمارهای غیررسمی نشان می دهد که گرایش مردها به انجام جراحی های زیبایی به خصوص جراحی بینی طی سال های اخیر 10برابر شده است.

به نوشته این روزنامه، نه تنها جراحی بینی بلکه خدمات زیبایی مثل بوتاکس، تزریق فیلر، تزریق چربی برای برجسته کردن گونه ها، لیزر پوست، لیزر مو، برداشت خال و زگیل، پاکسازی پوست و کاشت مو نیز در مردهای ایرانی افزایش چشمگیری پیدا کرده است. تقریبا از هر پنج نفر که برای انجام کارهای زیبایی به مراکز مربوطه مراجعه می کنند، 2نفر آقا هستند.

این وضعیت تا بدانجا پیش رفته که «بابک نیکومرام» رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران بیان داشته چهره اصیل ایرانی از طریق اعمال جراحی گسترده در حال تحریف است. به گفته وی استانداردهای زیبایی نامتجانس غربی بر ایرانیان تحمیل شده است.

در این باره «فایننشال تایمز» اواخر سال گذشته گزارشی داشت که مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرار گرفت و در آن مدعی شده بود بر اساس آمارهای جامعه بین المللی جراحی پلاستیک زیبایی، ایران از نظر تعداد عمل های جراحی انجام شده در سال 2022 در رتبه دوازدهم جهان قرار گرفته، در حالی که در سال 2016 در رتبه هجدهم قرار داشته است. اگر آمار 151 هزار جراحی زیبایی در سال 2016 مبنا قرار گرفته باشد، حدود 320 هزار عمل زیبایی در سال 2022 رشد بیش از دو برابری را نشان می دهد.

صرف نظر از اخبار و گزارش های رسانه ای در این زمینه، واکاوی گرایش به عمل های زیبایی موضوع پژوهش های متعددی هم قرار گرفته است. «سرور خباز ثابت» و همکارانش در مقاله ای با عنوان «رابطه بین گرایش به جراحی زیبایی با تصویر بدنی منفی و باورهای غیرمنطقی زنان متقاضی جراحی زیبایی: نقش میانجی گری تنظیم شناختی هیجان» [1] به این مساله پرداخته اند که در ادامه گزیده ای از آن را می خوانیم؛

عوامل محرک گسترش جراحی های زیبایی در ایران

روان شناسان معتقدند که گسترش نامطلوب جراحی های زیبایی در هر جامعه تحت تاثیر انگیزه های شناختی و عاطفی افراد آن جامعه است به طوری که نیازهای عاطفی جوانان به ویژه نیاز به مورد توجه قرارگرفتن به وسیله جامعه از انگیزه های اصلی کسب زیبایی تصنعی است.

از طرفی گروه های مرجع نتوانسته اند جوانان را در شناخت هویت خود یاری کنند؛ به این ترتیب ظاهری ترین لایه هویت هر فرد چنان برجسته می شود که دیگر ابعاد وجودی فرد را به حاشیه می راند. به معنای دیگر، انگیزه جستجوی جراحی زیبایی، براساس ترکیبی از عوامل روان شناختی، هیجانی و شخصیتی است. مهم ترین انگیزه فرد برای جراحی زیبایی امید به داشتن ظاهری رضایت بخش و افزایش جایگاه اجتماعی است.

افراد کمال گرا استانداردهای بسیار بالا و دست نیافتنی برای خود تصور می کنند و از این رو به آن دست نمی یابند، خود را مورد ملامت و سرزنش قرار می دهند، در تنظیم شناخت ها و هیجانات صحیح دچار مشکل می شوند و چه بسا ممکن است دچار اختلالاتی مانند وسواس و افسردگی شوند

چه عاملی زمینه اختلال بدشکلی را فراهم می آورد؟

افراد مبتلا به اختلال بدریختی بدن دچار اشتغال فکری نسبت به یک نقص خیالی در یک یا بیش از یک بخش از ظاهر فیزیکی خود هستند.

تصویر بدنی بیانگر نگرش فرد از خود، همراه با احساسات و افکاری است که می تواند تغییردهنده رفتار او در شرایط گوناگون و در جهات مثبت یا منفی باشد و تحت تاثیر عواملی چون رشد جسمانی، تعاملات فرد با محیط اجتماعی، سوانح، آسیب و جراحات بدنی قرار می گیرد. یکی از ویژگی های تصویر بدنی، تصویری است که فرد از خود به عنوان چاق، لاغر، کوتاه قد و یا بلند قد دارد و این ویژگی را شاخص توده بدنی می نامند.

افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند، از تصویر بدنی خود ناراضی هستند، اشتغالات ذهنی درباره تصویر بدنی می توانند موجب گسترش یک تصویر تحریف شده از خود شده و به گونه ای پیشرفت می کند که زمینه ابتلا به اختلال بدشکلی را فراهم می سازد.

پیامدهای اختلال بدشکلی بدنی

اختلال بدشکلی بدنی، یک اختلال ذهنی است که می تواند در همه سطوح اجتماعی رخ دهد. افراد با بدشکلی بدنی بر این باور هستند که بعضی از جنبه های ظاهریشان جذاب نیست. اختلال بدشکلی بدنی یک شرایط روانی است که با سه ویژگی وسواس فکری، استرس و اختلالات کارکردی، تعریف شده است.

پژوهش ها نشان داده اند که افراد متقاضی جراحی زیبایی تصویر بدنی منفی از خود دارند و این اختلال بدشکلی سبب گرایش به سوی جراحی زیبایی می شود. از آنجاکه انگیزه جراحی زیبایی براساس ترکیبی از عوامل شناختی، شخصیتی و میان فردی است، با افکار و باورهای افراد در مورد احساس خود ارزشی، ارتباط مستقیم دارد. به این صورت که هرچه نمرات افراد در باورهای منفی در مورد ظاهرشان بالاتر باشد، احساس کهتری بیشتری می کنند و از نظر روانی به دنبال سرپوش گذاشتن بر این احساس یا غلبه بر آن هستند و در صدد جراحی زیبایی بر می آیند.

باورهای یک فرد در مورد خودش اعم از تصویر بدنی خود به طور کلی تمام باورهای دیگر و هیجان ها و رفتارهایش را تحت تاثیر قرار می دهد.

رابطه باورهای غیرمنطقی با گرایش به جراحی زیبایی

باورهای غیرمنطقی افکار و عقایدی هستند که با واقعیت سازگار نیستند و برپایه سوءظن و نظرات شخصی شکل گرفته اند. این باورها با اجبار، التزام و مطلق گرایی همراه هستند.

اختلال بدشکلی بدنی، یک اختلال ذهنی است که می تواند در همه سطوح اجتماعی رخ دهد. افراد با بدشکلی بدنی بر این باورند که بعضی از جنبه های ظاهریشان جذاب نیست. اختلال بدشکلی بدنی یک شرایط روانی است که با سه ویژگی وسواس فکری، استرس و اختلالات کارکردی، تعریف شده است

باورهای غیرمنطقی شامل ضرورت تایید و حمایت دیگران، انتظار بالا از خود، تمایل به سرزنش خود، واکنش به ناکامی، بی مسیولیتی عاطفی، دل مشغولی زیاد همراه با اضطراب، اجتناب از مسایل، وابستگی، ناامیدی نسبت به تغییر و کمال گرایی می شوند. اینگونه باورها در برخورد با حوادث و محرک های خارجی پیامدهای عاطفی همچون ترس، اضطراب، خشم، گناه، غم، اندوه، خصومت و افسردگی ایجاد می کند.

افرادی که باورهای غیرمنطقی دارند در تنظیم هیجان دچار مشکل شده و احتمالاً هیجاناتی همچون خشم، مقاومت، خصومت، دفاع، گناه، اضطراب، سستی و رخوت مفرط، عدم کنترل و اجتناب را تجربه می کنند.

می توان نقش قابل توجه ویژگی های شناختی، روابط بین فردی، جنسیت، ویژگی های موقعیتی و به ویژه باورهای غیرمنطقی افراد را در گرایش آن ها به جراحی زیبایی استنباط کرد. پژوهشگران در پژوهشی تحت عنوان مقایسه سازگاری زناشویی و باورهای غیرمنطقی در زنان جراحی زیبایی شده و زنان جراحی زیبایی نشده به این نتیجه رسیدند که وجود باورهای غیرمنطقی بیشتر و سازگاری زناشویی کمتر در زنان جراحی زیبایی شده تاکید دارد از این رو این نتایج می تواند در مشاوره های پیش از جراحی زیبایی و زوجی مورد توجه قرارگیرد.

ویژگی های خودمحوری، حساسیت اضطرابی و کمال گرایی برای افراد داوطلب جراحی زیبایی از عوامل موثر است. افراد کمال گرا استانداردهای بسیار بالا و دست نیافتنی برای خود تصور می کنند و از این رو به آن دست نمی یابند، خود را مورد ملامت و سرزنش قرار می دهند، در تنظیم شناخت ها و هیجانات صحیح دچار مشکل می شوند و چه بسا ممکن است دچار اختلالاتی مانند وسواس و افسردگی شوند. بنابراین باورهای غیرمنطقی مسیر معنی داری به تنظیم شناختی هیجان دارد. با توجه به نتایج ضریب مسیر بین تصویر بدنی منفی با تنظیم شناختی هیجان رابطه معنی داری وجود دارد.

تصویر بدنی منفی یکی از پیشایندهای افراد جهت گرایش به انجام جراحی زیبایی است. عدم تغییر در تصویر بدنی منجر به اضطراب شدید، اجتناب از رویارویی با افراد و نشخوار ذهنی (over thinking) می شود که از مولفه های تنظیم شناختی هیجانی است. بنابراین تصویر منفی بدنی از این طریق با تنظیم شناختی هیجان مرتبط می شود. شکل ظاهری بدن در تعاملات اجتماعی اهمیت زیادی دارد.

رابطه اعتماد به نفس با تمایل به جراحی زیبایی

افرادی که اختلال تصویر تن و بدریختی بدن داشتند، بیشتر اقدام به جراحی زیبایی می کردند.

دامنه تصویر بدنی و نگرانی از آن، تا به آنجا گسترش یافته است که مشغلۀ ذهنی بسیاری از افراد، بخصوص جوانان شده است و هزینه زیادی صرف تغییرات ظاهری در بدن می شود این امر به گونه ای است که این افراد ساعت ها در مورد تصویر بدنی خود فکر می کنند و با تغییر در آرایش و پوشیدن لباس های متنوع و قرارگرفتن در وضعیت های خاص سعی در پوشاندن نقایص ظاهری خود دارند که بیشتر زاییده تصور ذهنی آنان از بدنشان است.

زنانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، کمتر تمایل به جراحی زیبایی دارند و از سوی دیگر زنانی که تصویر منفی از بدن خود دارند، اعتماد به نفس کمتری دارندهمچنین، ناتوانی در مدیریت هیجان ها باعث می شود که فرد در موقعیت های استرس زا از راهبردهای مقابله ای نامناسب استفاده کند مانند دست زدن به عمل جراحی زیبایی.

زنانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، کمتر تمایل به جراحی زیبایی دارند و از سوی دیگر زنانی که تصویر منفی از بدن خود دارند، اعتماد به نفس کمتری دارند.

تصویر بدنی ادراک شده منفی در زنان با رضایت کم از روابط رمانتیک، جنسی و سازش کلی روانشناختی مرتبط است. فشارهای هنجاری که از سوی جامعه به ویژه جوامع غربی، افراد بسیار نزدیک و رسانه ها به خصوص بر زنان تحمیل می شود بر تصویر آنان از بدن خودشان تاثیر می گذارد و این تصویر نامطلوب موجب اقدام به جراحی زیبایی می شود.

در مجموع زنان در طول زندگی بیشتر از مردان از تصویر بدنی خود ناراضی هستند. شاید دلیل این امر این باشد که مردان این روزها بیشتر توسط رسانه ها مورد توجه و داوری قرار می گیرند.

درست است که زنان برای زمانی طولانی از این حیث مرکز توجه بوده اند اما شاید همین امر حساسیت آنان را نسبت به موضوع و آسیب پذیریشان را کمتر کرده است. دختران نوجوان از مادرهایشان الگو می گیرند. مادرانی که دایما نگران اندازه و شکل اندامشان هستند و همین باعث می شود که دایما شاهد دختران نوجوانی باشیم که با وجود بلوغ و تکامل بدنشان، با رژیم های سخت غذایی سرو کله می زنند.

ارتباط مدیریت هیجان با جراحی زیبایی

ناتوانی در مدیریت هیجان ها باعث می شود که فرد در موقعیت های استرس زا از راهبردهای مقابله ای نامناسب استفاده کند. افرادی که تنظیم هیجانی پایینی دارند، در پیش بینی خواسته های دیگران توانایی کمتری دارند. آنها فشارهای محیط را درک نمی کنند و هیجان های خود را به خوبی مهار نمی کنند و در نتیجه در مقابل وقایع مقاومت کمتری نشان می دهند.

بعضی از صفات شخصیتی مانند کفایت اجتماعی و تنظیم شناختی هیجان می تواند نقش مهمی در گرایش به جراحی زیبایی داشته باشد و توجه به آن ها می تواند نقش مهمی در کاهش تقاضای مراجعان داشته باشد.

پی نوشت

[1] سرور خباز ثابت و همکاران، «رابطه بین گرایش به جراحی زیبایی با تصویر بدنی منفی و باورهای غیرمنطقی زنان متقاضی جراحی زیبایی»، نشریه علمی روانشناسی سلامت، سال یازدهم، شماره چهارم (پیاپی 44 )، زمستان 1401، صص31-50.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«نشخوار فکری» که به اتاق عمل ختم می شود: من زشتم؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«نشخوار فکری» که به اتاق عمل ختم می شود: من زشتم؟"، کلیک کنید.