نگاهی به جایگاه راهبردی ایران از «سیف القدس» تا «طوفان الاقصی»

نگاهی به جایگاه راهبردی ایران از «سیف القدس» تا «طوفان الاقصی»

در سومین سالگرد عملیات «سیف القدس» و با توجه به آنچه پس از آن به وقوع پیوست، می توان به جریت گفت آن عملیات، آغاز دوران راهبردی جدیدی بود.

به گزارش گیلی نت، به نقل از قدس آنلاین، ماهیت آن عملیات، زوال رژیم اشغالگر و مرگ توانایی نیروی نظامی اش برای تامین برتری راهبردی و آقایی بر منطقه بود که برای هفت دهه متوالی ادامه داشت.

ناصر قندیل، سردبیر روزنامه البناء لبنان در ستون تحلیلی روزانه «نقاط علی الحروف» ضمن بیان مطلب فوق می نویسد: 10می 2021 مقاومت اسلامی فلسطین در غزه، نخستین حمله موشکی خود به تل آویو را با هدف هشدار به رژیم صهیونیستی برای توقف تجاوز به مسجدالاقصی انجام داد. این نخستین باری بود که راهبرد بازدارندگی مقاومت، از راهبرد جلوگیری از تجاوز به نوار غزه، به راهبرد تهدید عمق رژیم صهیونیستی در حمایت از مسجدالاقصی تغییر می کرد. پس از آن بود که در چارچوب راهبرد «وحدت میدان ها»، حمایت از کرانه باختری صورت گرفت تا اینکه به «طوفان الاقصی» رسید که یک عملیات راهبردی همه جانبه و فراتر از محدودیت های «قناعت به تهدید عمق رژیم صهیونیستی برای حمایت از حقوق فلسطینیان در یک منطقه جغرافیایی خاص» بود.

او با تاکید بر اینکه نبرد «سیف القدس» – که گشاینده مسیر این تحول بود – باید به عنوان یک نقطه عطف در تاریخ عرب ثبت شود، می افزاید: در ادامه این تحول، «طوفان الاقصی» توسط مقاومت غزه خلق شد و نخستین حضور عملی میدانی «محور مقاومت» را – با گشایش جبهه های نبرد در دریای سرخ و جنوب لبنان و پشتیبانی آتش از جبهه عراق – به دنبال داشت؛ منطقه وارد اولین جنگ عربی – اسراییلی بدون مشارکت ارتش های عربی شد و طولانی ترین، شدیدترین و تهدیدآمیزترین جنگ رژیم صهیونیستی  شکل گرفت و حضور مستقیم آمریکا و غرب را در این جنگ فرسایشی به دنبال داشت؛ مانند آنچه برای تامین امنیت دریای سرخ شاهد بودیم.

قندیل در این تحلیل، همچنین به ابعاد مختلف و متمایز «طوفان الاقصی» در ادامه این مسیر تحولی می پردازد و ضمن اشاره به نقش راهبردی ایران در این میان می نویسد: دوران راهبردی جدیدی آغاز شده که ماهیت آن، انتقال ابتکارات راهبردی در منطقه از دستان آمریکا و اسراییل به دستان «محور مقاومت» است که طی آن، ایران به «محور مقاومت» عمقی راهبردی بخشید؛ مانند انتقال برتری بازدارندگی به نفع «محور مقاومت» از طریق پاسخ بازدارنده به حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق؛ در حالی که نیروهای هوایی و دریایی ناتو در مقابل موشک ها و پهپادهای ایرانی به حمایت از رژیم اشغالگر برخاسته بودند.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نگاهی به جایگاه راهبردی ایران از «سیف القدس» تا «طوفان الاقصی»" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نگاهی به جایگاه راهبردی ایران از «سیف القدس» تا «طوفان الاقصی»"، کلیک کنید.