هشدار؛ این 5 عامل می تواند نمایش خانگی را نابود کند!

هشدار؛ این 5 عامل می تواند نمایش خانگی را نابود کند!

آفتاب نیوز :

با گذشت حدود دو هفته از اظهارنظر جنجالی محمدحسن شانه ساززاده نایب رییس هیات مدیره پلتفرم مجله گیلی نت و در حالی که موج اعتراض گسترده سینماگران به بخش توهین آمیز سخنان وی فروکش کرد، بحث ها همچنان درباره بخش دیگری از اظهارنظر این مدیر پلتفرم وجود دارد؛ جایی که او در آن، به بالا رفتن هزینه های تولید محصولات نمایش خانگی اشاره کرد و کف هزینه تولید یک قسمت از یک سریال نمایش خانگی را 3 میلیارد تومان دانست.

به تازگی گزارش هایی منتشر شده که نشان می دهد هزینه سریال سازی در تلویزیون نیز به تبع افزایش مخارج تولید در پلتفرم ها، بسیار بالا رفته است.

در شرایطی که صنعت نمایش خانگی طی سال های اخیر از رونق مناسبی برخوردار بوده، گران شدن سریال سازی از جنبه های گوناگونی به استقبال مخاطبان نسبت به این صنعت ضربه می زند.

اول آن که با افزایش هزینه لازم برای تولید محصولات نمایشی، احتمال شکست سرمایه گذاری در این صنعت، ریسک بیشتری را متوجه سرمایه گذار خواهد کرد و این امر، خود به تدریج به محافظه کاری پلتفرم ها و سازنده ها خواهد انجامید؛ چراکه تهیه کنندگان برای اطمینان از سوددهی اثر، ناگزیرند تنها به ایده ها، ژانر ها و حتی داستان های امتحان پس داده روی خوش نشان دهند و به سختی ریسک تولید محصولی با داستان های خلاقانه تر و فضا های متفاوت و کمترتجربه شده را خواهند پذیرفت.

این در حالی است که بسته شدن مسیر های تازه برای این صنعت -که همین حالا نیز تا حدی رخ داده- و اصرار بر ایده های ثابت، مخاطب را دلزده خواهد کرد. روشن است که صنعت نمایش خانگی در شرایطی توسعه خواهد یافت که سازندگان بتوانند ایده های جدیدی را در محک توجه مخاطب بیازمایند.

دوم – گران شدن فیلمسازی، از سمت دیگری نیز به پلتفرم ها ضربه زده و باعث وضعیتی شده که امروزه در پلتفرم ها شاهدیم. طی ماه های اخیر، حجم آگهی های سرویس های وی اودی اشتراکی به سرعت افزایش یافته و اعتراض بسیاری از کاربران را برانگیخته است. پررنگ تر شدن تدریجی حضور حامیان مالی در سریال های خانگی، در هفته های اخیر حتی به نمایش سکانس هایی انجامیده که با هدف تبلیغ برند های تجاری در سریال ها جاگذاری شده است و اگر جلوی آن گرفته نشود، ممکن است به سریال هایی برسد که از نقطه شروع، به سفارش حامیان مالی و برای تبلیغ کسب وکار آنان ساخته خواهد شد.

در برابر این حضور بی رویه تبلیغات در پلتفرم های اشتراکی، مخاطبان بیکار نمی نشینند و این امر ممکن است برخی از آنان را به نخریدن اشتراک و استفاده از نسخه های قاچاق سریال ها ترغیب کند؛ همان طور که گران شدن اشتراک، این وضعیت را ایجاد می کند.

افزایش هزینه اشتراک سرویس های وی اودی را البته می توان سومین پیامد گرانی سریال سازی دانست.

کاهش محصولات در حال تولید و پخش پلتفرم های نمایش خانگی که این روز ها رخ داده، چهارمین عارضه گران شدن سریال سازی ناشی از افزایش دستمزد های عوامل سریال هاست. در شرایط اقتصادی امروز کشور، پلتفرم ها هرقدر صاحب سرمایه و امکانات باشند، باز هم توان تولید همزمان تعداد زیادی محصول را ندارند و به همین دلیل، حجم خروجی آن ها نیز کاهش می یابد. نتیجه این اتفاق نیز جز روگردانی کاربران از خریداری اشتراک و دور باطل کاهش درآمد و کاهش محصولات پلتفرم ها نیست.

از سوی دیگر این بیم وجود دارد که گران شدن سریال سازی، راه را برای ورود سرمایه های مشکوک باز کند؛ رخدادی که یک بار در دهه 90 به وقوع پیوست و عوارض آن همچنان گریبان صنعت نمایش در ایران را رها نکرده است. در آن زمان آثاری، چون «شهرزاد» پایه گذار نخستین جهش دستمزد ها و گران شدن فیلمسازی و سریال سازی شدند.

این موارد البته نه تن ها صنعت نمایش خانگی، بلکه سینمای ایران را نیز متاثر کرده؛ چراکه در سینما و تلویزیون نیز دستمزد ها با کمی نوسان، همواره همپای نمایش خانگی بالا خواهد رفت.

5 پیامدی که در این یادداشت آمد، نیاز صنعت نوپای نمایش خانگی را به مراقبت، بیش از پیش نشان می دهد و در این مسیر، نقش مدیریت پلتفرم ها از هر بخش دیگری بیشتر است. این صنعت حالا و در دوره رخوت نسبی، از سرمایه اجتماعی قابل توجهی که طی حدود 15 سال به وجود آورده، استفاده می کند و اگر بناست تا به دوران خوب بازگردد، باید در تصمیماتی که این شرایط را ایجاد کرد، تجدید نظر شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار؛ این 5 عامل می تواند نمایش خانگی را نابود کند!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار؛ این 5 عامل می تواند نمایش خانگی را نابود کند!"، کلیک کنید.