هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است - خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار گیلی نت، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۳ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح سه‌شنبه بیست و نهم خرداد با میانگین ۱۰۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان کمتر از پنج سال) را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۱۰۰، پارک زمزم ۸۸، خیابان زینبیه ۹۸، خیابان فرشادی ۷۸، بولوار کاوه ۸۹، کردآباد و خیابان میرزا طاهر ۹۵ و ایستگاه ولدان ۹۹ AQI قابل قبول است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه میدان انقلاب با عدد ۱۳۲، دانشگاه صنعتی ۱۰۳، رهنان ۱۱۷، سپاهان‌شهر ۱۰۸ و خیابان فیض ۱۲۷ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در بزرگراه خرازی یا عدد ۱۵۸ AQI وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

همچنین اداره کل هواشناسی استان اصفهان طی روزهای اخیر نسبت به تداوم ناپایداری‌های همرفتی در مناطقی از استان هشدار سطح زرد صادر و اعلام کرده بود که به ویژه در مناطق شمال، شرق و مرکز استان احتمال وقوع باد شدید و خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا طی اواسط هفته وجود دارد.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۹۲ قابل قبول و در مبارکه با میانگین ۱۲۳ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. امروز ایستگاه سنجش آلودگی هوای کاشان، شاهین‌شهر، نجف آباد، سجزی، خمینی‌شهر، قهجاورستان و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.