هوش مصنوعی به کمک معرفی شهدای علمی آمد/ تدوین سرگذشت پژوهشی شهدا

هوش مصنوعی به کمک معرفی شهدای علمی آمد/ تدوین سرگذشت پژوهشی شهدا

خبرگزاری علم و فناوری گیلی نت؛ با توجه به برگزاری کنگره امیران، سرداران و 15 هزار شهید استان فارس در شهر شیراز و انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس به عنوان رییس کمیته آموزشی و پژوهشی این کنگره در گفت وگویی با محمدرضا قایدی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و رییس کمیته علمی و پژوهشی کنگره امیران، سرداران و 15 هزار شهید استان فارس به بررسی این کمیته و نقش آن در کنگره ملی شهدای استان فارس پرداخته ایم.

گپ و گفت گیلی نت با قایدی در پی می آید:

فعالیت 21 کمیته تخصصی در دومین کنگره شهدای فارس

گیلی نت: جناب دکتر قایدی با تشکر از فرصتی که دراختیار خبرگزاری گیلی نت قرار دادید بفرمایید که در فرآیند برگزاری کنگره 15 هزار شهید استان فارس نقش دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و استان فارس چیست؟

قایدی: سلام و رحمت خدا بر همه شهدای اصلاح و انقلاب اسلامی به خصوص امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی و میدان دار علوم و پرچم دار مهدوی، خاصه صلوات و رحمت می فرستیم بر شهدای گلگون کفن هشت سال دفاع مقدس در جمهوری اسلامی که جانفشانانه دعوت امام و حق را لبیک گفته و برای دفاع از مام وطن و اسلام و انقلاب از مال و جان شیرین خود گذشتند و یادشان تا به ابد در ذهن و جان همه ایرانیان و مردم آزاده جهان زنده و جاوید است.

 یکی از وظایف دانشگاهیان و دانشگاه های مختلف این است که یاد و خاطره شهدای والامقام استان فارس را زنده نگه دارند و در برنامه دیدار با خانواده شهدای علمی مشارکت کنند و در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد تا در شهرستان های استان فارس از سوی واحد های خود متولی برگزاری این مراسم شود.

همانگونه که در اخبار مشاهده کردید همزمان با دومین سالروز شهادت شهدای حمله تروریستی شاهچراغ(ع) در 4 آبان ماه سال 1403 دومین کنگره امیران، سرداران و 15 هزار شهید استان فارس در شهر شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران اسلامی برگزار می شود.

در این راستا 21 کمیته تخصصی در دومین کنگره شهدای فارس از آغاز هفته دفاع مقدس 1402 کار خود را آغاز کردند و دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و شیراز با توجه به اینکه بیش از 80 هزار دانشجو و یک هزار و 500 عضو هییت علمی تمام وقت و 5 هزار استاد وابسته و دستیار آموزشی دارد.

همچنین داشتن بیش از 57 نشریه علمی تخصصی فعالی در واحد های استان فارس و مرکز شیراز، با نظر به این اهمیت، دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس به عنوان رییس کمیته علمی و پژوهشی دومین کنگره ملی 15 هزار شهید استان فارس انتخاب شد و طبق مصوبات شورای سیاست گذاری کنگره برنامه ها و اهداف عالیه را دنبال می کند.

گیلی نت: انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی شیراز به عنوان رییس کمیته آموزش و پژوهش این کنگره چگونه صورت گرفت؟

قایدی: عرض کردیم که در فضای دانشگاه یکی از مهم ترین وظایف مسیولان و استادان دانشگاه این است که گذشته افتخارآمیز و ارزشمند را برای نسل جوان ما بازگو کنند.

به عبارتی دولت ها، ملت ها، حماسه ها، رشادت ها و گذشته پرافتخار خود را در قالب های مختلف انتقال داده و می دهند. با نگاه راهبردی مقام معظم رهبری هدف مهم این کنگره ها و کارکردش زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا، انتقال فرهنگ شهادت، مقاومت، ایثار و پایداری و در کنار آن امید آفرینی به نسل جدید است.

با توجه به صحبت قبلی، استان فارس با حدود 40 واحد و مرکز دانشگاهی در پهنه جغرافیایی وسیع و پوشش دهنده جمعیت 5 میلیونی استان فارس و بهره گیری از حدود 1800 هزار عضو هیات علمی تمام وقت، 5 هزار هییت علمی وابسته و دستیار آموزشی، بیش از 80 هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی که بار تحصیلی و آموزشی بیش از 70 درصد استان فارس را برعهده دارد.

فارس به لحاظ آماری دومین استان کشور در بین دانشگاه های آزاد اسلامی است و به لحاظ داشتن مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان، سرا های نوآوری و مهم تر از همه مجلات متعدد بیش از 57 عنوان نشریه علمی تخصصی در استان فارس دارد که دستاورد ها و نتایح علمی پژوهشگران در حوزه های مختلف علمی به ویژه علوم انسانی را پوشش می دهد. همچنین در حوزه ها ی فرهنگی و اصلامی برگزاری رویداد های و مناسبت های مذهبی ـ فرهنگی با رویکرد علمی جایگاه ویژ ه ای در کشور دارد.

در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس 21 دانشجوی شهید داریم و 20 شهید گمنام در واحد های استان دفن شده اند که موجب برکات و آثار معنوی فراوان است.

در استان فارس 4 هزار و 500 دانشجو خانواده شاهد و ایثارگر با جامعه هدف «الف» وجود دارد که شهریه این دانشجویان رایگان است و حدود 8 هزار و 500 دانشجو جامعه هدف «ب» در سطح واحد های استان فارس وجود دارد که به طور تقریبی با جامعه آماری خانواده 70 هزار نفری در استان سروکار داریم.

همچنین 200 کارمند و هییت علمی شاهد و ایثارگر داریم که در پست های دانشگاهی به عنوان مسیول، کارمند یا هییت علمی مشغول به فعالیت هستند. 14 کانون دانشجویی ایثار در استان فارس فعالیت دارند و مجموعه این توانمندی ها و اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب و از برکات نظام است در سایه توجهات مقام معظم رهبری مورد توجه نهاد های انقلابی استان و آمادگی همکاری با کنگره ملی شهدا در راستای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا را دارد.

برگزاری جلسات دبیرخانه کمیته پژوهشی بین دانشگاه آزاد و معاونت علمی سپاه

گیلی نت: در راستای برگزاری کنگره مذکور تاکنون چه اقداماتی از سوی دانشگاه صورت پذیرفته و چه انتظاراتی از دستگاه های حامی کنگره برای بهینه شدن فعالیت این کمیته وجود دارد؟

قایدی: بعد از برگزاری 6 جلسه منظم دبیرخانه کمیته علمی پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی سپاه فجر استان فارس به عنوان دبیر کمیته و همچنین هماهنگی های به عمل آمده از سوی علی شمس الدینی مسیول هماهنگی دبیرخانه کنگره با مجوعه سپاه فجر استان فارس و سایر نهاد های متولی برگزاری کنگره موارد و اقدامات زیر مصوب شد که بسیاری از آنها در دست اجرا و اقدام سازی است، امیدواریم بتوانیم با هماهنگی دیگر نهاد ها و سازمان های درگیر استان فارس به هدف والای کنگره دست پیدا کنیم.

این اقدامات و برنامه ها شامل موارد زیر است:

1-  تهیه تولیدات فاخر علمی و تدوین چندین کتاب طراز شهدای علمی در سطح استان فارس.

2-  برگزاری دومین همایش ملی «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت» همزمان با برگزاری کنگره و در هماهنگی با اداره کل حفط آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس و بنیاد شهید استان فارس که سایت همایش به آدرس نمایه شده و آماده دریافت مقالات پژوهشگران و محققین است. https://shiraz.iau.ir/spcsm/fa)

3-  برگزاری دوره های توان افزایی، کسب و کار، اشتغال مختص دانشجویان شاهد و ایثارگر

 4 ـ تهیه دانشنامه شهدای استان فارس با بنیاد شهید و امور ایثارگران، معرفی شهدای برجسته علمی ـ پژوهشی با بررسی شهدای استان شاخص های علمی تدوین و تهیه بولتن های مرتبط با حوزه فرهنگ ایثار و شهادت

5 ـ استفاده کاربردی از هوش مصنوعی در معرفی شهدای علمی و جایگاه ایثار و شهادت

6 ـ تدوین سرگذشت پژوهشی شهدای استان فارس، طراحی برنامه نقش این استان در عملیات دفاع مقدس با استفاده از هوش مصنوعی و مصورسازی ها

7-  موشن گرافی از شهدای استان فارس با رویکرد علمی

8-  طراحی و اعتباریابی مدل ارتباطی سرداران شهید با قرآن و کلام معصومین علیهم السلام

9-  برگزاری استارت آپ های علمی مختص دانشجویان و دانش آموزان در حوزه ایثار و شهادت

10-  مجله علمی پژوهشی ترویج ایثار و شهادت

11-  معرفی شهدای برجسته علمی – پژوهشی و با بررسی شهدای استان شاخص های علمی تدوین و معرفی

12-  تهیه بولتن های مرتبط با حوزه فرهنگ ایثار و شهادت در قطع های مختلف

13-  طراحی و اعتباریابی مدل ارتباطی سرداران شهید با قرآن و کلام معصومین علیهم السلام

14 ـ تهیه کتاب اشعار ویژه کنگره با اعلام فراخوان و طراحی، نقاشی، سیاه قلم، آثار مرتبط چه دانش آموزان، دانشجویان، هییت علمی و کارمندان.

15-  طراحی و ایجاد سایت (سامانه) معرفی شهدای علمی استان با توجه به تدوین دانشنامه شهدا

16 – برگزاری نمایشگاه بزرگ راهیان پیشرفت با هدف معرفی شهدای علمی استان فارس

17-  جهت دهی و تعریف پایان نامه های دانشگاهی با محور شهدای استان فارس

18-  خلّاقیت ها و استعداد های برتر علمی در دوران دفاع مقدس در قالب مستند کوتاه

19-  تهیه 10 مستند کوتاه یا موشن گرافی از شهدای دفاع مقدس/ شهدای حرم/ شهدای سلامت/ شهدای امنیت

20 –  طراحی و معرفی حماسه آفرینان عالمان و دانشگاهیان در دفاع مقدس

21-  تعریف و احصای چالش ها درراستای ارایه طرح های پژوهشی داخلی و ملی در حوزه شهدای علمی استان فارس

22-  برگزاری شب شعر بین المللی شهدای علمی استان فارس

23-  برگزاری نمایشگاه دستاورد های شهدای علمی استان فارس

24-  طراحی و پیشنهاد المان ها، نماد های معماری و شهرسازی متناسب با هویت شهدای علمی استان فارس در شهرستان ها و شیراز

25-  برگزاری همایش ملی رابطه دین و دفاع مقدس

26-  انتقال میراث گذشته به جوانان در قالب تصویرنگاری شهدای علمی

27-  روایتگری در کلاس های درس و مصورسازی اندیشه ها و دستاورد های علمی شهدای استان فارس

28-  برگزاری رویداد جامع فناورانه عصر امید اربعین در راستای کنگره و در راستای معرفی دستاور های فناورانه و علمی به جامعه خدمت رسان اربعین و هویت سازی فرهنگی شهدا و اربعین و ارتباط متقابل.

جزییاتی از همایش ملی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

گیلی نت: در خبر ها آمده بود که دانشگاه آزاد اسلامی شیراز برگزارکننده دومین همایش ملی فرهنگ ایثار و شهادت است، درباره تناسب و ارتباط برگزاری این همایش با کنگره بزرگ استانی توضیح دهید.

قایدی: بله آنگونه که در آرشیو ها و خبر ها می توانید مشاهده کنید اردیبهشت 1401 دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با همکاری اداره کل نشر و حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان فارس نخستین همایش ملی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را با همکاری دانشگا ه ها و دستگا های اجرایی استان فارس برگزار کرد.

در این جهت و در راستای کنگره ملی شهدای استان فارس دومین دوره این همایش با همکاری دبیرخانه کنگره و همچنین اداره کل آثار دفاع مقدس استان فارس طی تفاهم نامه ای در تاریخ 26 گیلی نت 1403 قبل از برگزاری کنگره ملی شهدا در محور های علمی همایش برگزار می شود.

اکنون سایت همایش نمایه شده و آماده دریافت مقالات نویسندگان و پژوهشگران در حوزه های ایثار و شهادت است. نکته قابل تأمل این است که براساس مصوبات داخلی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس دانشجویان و اساتید و کارمندان دانشگاه که در این همایش مقاله ارسال و تأیید شود از امتیاز فرهنگی برای ارتقا رتبه برخوردار می شوند.

این همایش در 17 محور به صورت کاربردی و با هدف ترویج اندیشه و فرهنگ ایثار و فرهنگ به جامعه دانشگاهی و علمی و همچنین جامعه جوان و نوجوان کشور به صورت تخصصی برگزار می شود.

در کنار دریافت مقالات، برگزاری کرسی های آزاداندیشی، کرسی های علمی ترویجی، نمایشگاه دستاورد های شهدای استان فارس، نمایشگاه عکس شهدا و نشست های علمی و هم اندیشی را داریم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش مصنوعی به کمک معرفی شهدای علمی آمد/ تدوین سرگذشت پژوهشی شهدا" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش مصنوعی به کمک معرفی شهدای علمی آمد/ تدوین سرگذشت پژوهشی شهدا"، کلیک کنید.