وضعیت سلامت زایران نسبت به سال قبل بهتر است – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

وضعیت سلامت زایران نسبت به سال قبل بهتر است - خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، در این بازدید که سید عباس حسینی رییس سازمان حج و زیارت و چند تن از معاونین و مسیولان بعثه مقام معظم رهبری و این سازمان سرپرست حجاج ایرانی را همراهی می کردند دکتر سیدعلی مرعشی رییس مرکز پزشکی حج و زیارت و دکتر محمد رضا شمس اردکانی رییس بیمارستان مکه درخصوص بیش از ده خدمتی که در این مرکز درمانی به زایران ارایه می شود، گزارش دادند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب در بازدید از بخش های اورژانس، داروخانه، رادیولوژی، سونوگرافی، آزمایشگاه، دندانپزشکی، بستری، مراقبت های ویژه و مطب های تخصصی، از نزدیک با کادر درمانی بیمارستان مکه گفتگو کرد و بیشترین علل مراجعه زایران را جویا شد که دست اندرکاران هر بخش با بیان توضیحات، لزوم اطلاع رسانی بیشتر برای آمادگی زایران جهت ایام تشریق را یادآور شده و تاکید کردند که این مجموعه تلاش دارد که آرامش خاطر زایران برای این ایام هرچه بیشتر فراهم شود.

در این بازدید دکتر منصوره اکبری فر متخصص قلب و فاطمه سرو متخصص داخلی با اشاره به اینکه در هر ساعت بین 5 تا 6 نفر مراجعه کننده داشته اند مشکلات قلبی و تنفسی و عفونت های شایع را از دلایل عمده مراجعات عنوان کردند.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش بستری مردان و زنان و مراقبت های ویژه ضمن احوالپرسی با زایران بستری در این بخش ها، از وضعیت جسمی و بیماری شان جویا شد.

دکتر علیرضا خادم المله با ارایه آماری از تعداد بیماران بستری درهر بخش، لزوم اطلاع رسانی در خصوص تغذیه و میزان استفاده از مواد نوشیدنی را یادآور شد و گفت: استفاده از نوشابه ها موجب بالارفتن قند زایران می شود و در افرادی که بیماری زمینه ای دارند کاملاً مشهود و سلامتی آنان را تحت تاثیر قرار داده است.

دکتر امیر بیساوی متخصص ارتوپدی و مسیولان بخش های رادیولوژی و سونوگرافی نیز علت اکثر مراجعات را ضرب دیدگی و شکستگی ذکر کردند و در بازدید از داروخانه بیمارستان مکه هم دکتر مرعشی اظهار داشت: داروهای مورد نیاز بیماران به مقدار کافی تامین شده است و در اختیارشان قرار می گیرد.

در جریان این بازدید، چند نفر از بیماران و همراهانشان در گفتگو با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته برای ارایه خدمات درمانی و بهداشتی درخواست های خود را مطرح کردند که حجت الاسلام والمسلمین نواب ابراز امیدواری کرد که با مراقبت بیشتر در روزهای آینده و توجه به توصیه های خدمتگزاران در حوزه پزشکی، بیماران بستری هم برای رفتن به عرفات و منا آماده شوند و بتوانند اعمال و مناسک خود را انجام دهند.

در پایان این بازدید، سرپرست زایران ایرانی در نشست با رییس مرکز پزشکی حج و زیارت، رییس بیمارستان مکه و دست اندرکاران اجرای طرح کادر درمان داوطلب توصیه هایی در خصوص ساماندهی داوطلبان برای کمک به کادر پزشکی ارایه کرد.

وی گفت: از گذشته زمان ایمه در کاروان ها کمک می کردند و حضور پزشکان جهادی و داوطلب در راستای احیای همان سنت است و با ساماندهی می توان از کمک های آنان و سایر خادمین برای ارایه خدمات بهتر و بیشتر به ضیوف الرحمان استفاده کرد.

در این نشست دکتر خورشید وسکویی با ارایه گزارشی از فعالیت های مرکز پزشکی حج و زیارت در این حوزه عنوان کرد که بیش از 450 نفر از کادر درمان و پزشک در کاروان های اعزامی به حج امسال شناسایی شدند که آمادگی خود را برای کمک به مجموعه مرکز پزشکی اعلام کردند.

وی همچنین از اقدامات صورت گرفته برای تدوین ساختار، اصلاح فرایندها و آسیب شناسی حوزه های مختلف گزارش داد و گفت: با پایش های صورت گرفته در قبل از سفر، مراقبت از زایرانی که پرونده شان در کمیسیون های پزشکی با دقت بیشتری بررسی شده است با جدیت مورد توجه قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم ضمن تقدیر از اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته، کاهش آمارها در بخش های مختلف نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را نتیجه موثر بودن آموزش ها و توصیه های پزشکی و دقت بیشتر در اجرای دستورالعمل ها دانست و گفت: در صورتی که تجهیزاتی مورد نیاز است و برای درمان بیماران ضرورت دارد با ارایه راهکار و هماهنگی با سازمان حج و زیارت تهیه شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وضعیت سلامت زایران نسبت به سال قبل بهتر است – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وضعیت سلامت زایران نسبت به سال قبل بهتر است – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.