پایش عفونت بدن انسان با پایشگر ایرانی

پایش عفونت بدن انسان با پایشگر ایرانی

یک تیم از دانشجویان رشته مهندسی پزشکی دانشگاه علوم تحقیقات موفق به طراحی و ساخت دستگاه پایشگر ادرار شدند؛ این تجهیز می تواند وجود خون، عفونت یا مشکلات سیستم ادارای یا دی هیدراته بودن بدن را تشخیص دهد.

سجاد غفران، دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی پزشکی و عضو رسمی فدراسیون بین المللی مخترعان، دارنده دو مدال طلا و نقره مسابقات بین المللی اختراعات و نوآوری ویژه اعضای فدراسیون جهانی مخترعان در کشور سوییس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گیلی نت گفت: پر شدن کیسه سوند و برگشت ادرار، عفونت های ادارای و فشار آمدن به مثانه ها از جمله مشکلاتی است که اغلب بیماران هنگام استفاده از سوند با آن مواجه اند.

وی ادامه داد: تیم تحقیقاتی ما موفق به ساخت پایشگری شده است که با تجهیز به فرستنده نور قرمز( ال ای دی قرمز) و سنسور گیرنده RGB می تواند حجم عبوری ادرار را بدون اینکه تماسی با خود ادرار داشته باشد از روی شلنگ سوند تشخیص و به ایستگاه های پرستاری اطلاع دهد.

وی افزود: این پایشگر یک سری کاربردهایی مانند تشخیص وجود خون در ادرار، تشخیص هیدراته و دی هیدراته بودن( کم آبی و پر آبی بدن) از روی رنگ ادرار را نیز دارد.

این پژوهشگر اظهارکرد: هماتوریا وجود خون در ادرار یکی از علایم مهم تشخیص جای گذاری غلظ کانتر، عفونت یا مشکلات سیستم ادارای است که در این دستگاه تشخیص این امر با استفاده از ماشین لرنینگ میسر شده است. دی هیدراته نیز یکی از عوامل مهم ایجاد عفونت در دستگاه ادراری بیماران متصل به کاتتر ادراری است که استفاده از ماشین لرنینگ در این امر باعث کاهش خطا و بهبود چشمگیر علمکرد دستگاه شده است.

این محقق ادامه داد: همچنین برگشت ادرار از کیسه ادرار به لوله سوند یکی از عوامل متداول بروز بیماری برای بیماران متصل به کاتتر ادراری است که در این تجهیز امکان تشخیص این امر پیش بینی شده است.

به گفته وی، از جمله قابلیت این تجهیز می توان به قابلیت اتصال آن به مانیتور ایستگاه پرستاری برای مصارف بیمارستانی یا اتصال به تلفن همراه از طریق اپلیکیشن برای مصارف خانگی اشاره کرد.

غفران به نحوه کارکرد این دستگاه اشاره کرد و گفت: این تجهیز به دلیل طراحی کوچک و قابل حمل بودن، به شکل گیره ای به روی لوله متصل به کیسه ادرار متصل می شود. سپس ادرار دفع شده توسط بیمار را به صورت غیر تماسی پایش می کند.

عضو رسمی فدراسیون بین المللی مخترعان به مشکلات اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین دغدغه های ما جذب سرمایه گذار  مناسب است.

به گفته وی، این طرح به دلیل مزایای رقابتی _مانند مقرون به صرفه تر بودن و کیفیت بهتر نسبت به نمونه های مشابه خارجی_ به مدل توجیهی رسیده است به همین دلیل با یک سری سرمایه گذار برای اجرای این طرح مذاکره کرده ایم. امیدواریم پس از حصول نتیجه خوب، این محصول به تولید برسد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر کارهای خوبی در حوزه های دانش بنیان ها انجام شده است. امیدواریم این روند رو به رشد ادامه پیدا کند و مسوولان و دولتمردان بیش از گذشته جوانان دانشجو به ویژه دانشجویان رشته مهندسی پزشکی را مورد حمایت قرار دهند. در حال حاضر وضعیت مهندسان پزشکی وضعیت بهتری نسبت به مهندسان پزشکی ایران دارند.

وی گفت: رشته مهندسی پزشکی یک مقدار در حاشیه قرار دارد و دیده نمی شود. اگر پزشکان اجازه دهند و دولت نیز حمایت کند، دانشجویان مهندسی پزشکی و مهندسان پزشکی در جامعه جایگاه مناسبی بدست می آورند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری گیلی نت، این طرح نمونه مشابه داخلی ندارد و اکنون در سازمان مالکیت معنوی به ثبت رسیده و برای ثبت اختراع در مرحله داوری قرار دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایش عفونت بدن انسان با پایشگر ایرانی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایش عفونت بدن انسان با پایشگر ایرانی"، کلیک کنید.