پروژه ناتمام مرد تکمیل – گیلی نت

پروژه ناتمام مرد تکمیل

تصویر آیت الله رییسی در میان مردم، تصویر «مرد تکمیل» بود. او از روز اول، ایده اصلی دولت خود را حول دو مفهوم «احیا» و «تکمیل» شکل داد.

به گزارش گیلی نت، احسان صالحی در یادداشتی با این عنوان در روزنامه ایران نوشت:

آقای رییسی در شرایطی به مسیولیت رسید که چه شاخص های اقتصادی و چه شاخص های سرمایه اجتماعی در بدترین وضعیت بود. تورم 60 درصدی، بدهی 550 هزار میلیارد تومانی، خزانه منفی، روزی 700 کشته کرونایی، تنش های آبی، قطعی گسترده برق، 8 برابر شدن نرخ ارز، وضعیت نگران کننده ذخایر کالاهای اساسی، رشد منفی اقتصادی، منفی شدن پیاپی تشکیل سرمایه ثابت، زمینگیر شدن تولید، تعطیلی یا نیمه تعطیلی واحدهای تولیدی، اعتراض های کارگری، افزایش بیکاری و شکاف عمیق دولت-ملت، بخشی از مهم ترین چالش های فراروی دولت سیزدهم بود که به صورت مستقیم سرمایه اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار داده و آن را به وضعیت بحرانی رسانده بود، به طوری که بر اساس پیمایش های مراکز معتبر افکارسنجی، میزان محبوبیت آقای روحانی در روزهای پایانی مسیولیت خود بین 7 تا 9 درصد بود.
  آقای رییسی در چنین شرایطی وارد انتخابات و متعاقب آن ریاست قوه مجریه شد. قبل از انتخابات 1400، برخی مکرراً و دلسوزانه به او پیشنهاد کرده بودند میراث دولت یازدهم برای هر کسی که مسیولیت دولت را به عهده بگیرد یک باتلاق بالفعل است، اما شهید رییسی در حالی که در سمت ریاست قوه قضاییه در جایگاه مطالبه گری قرار داشت و در آن شرایط، فرد دیگری از توان به خدمت گرفتن همه ظرفیت های کشور برای حل یا ترمیم بحران های انباشته برخوردار نبود، ایثارگرانه وارد حوزه اجرایی و پاسخگویی شد.
سیره مدیریتی آقای رییسی که به عنوان یک مکتب قابل بررسی است، انکار بحران یا عبور از آن نبود، بلکه پذیرش بحران، رفتن به دل آن، حل مساله و فرصت سازی از تهدید بود. این سیره مدیریتی با نمونه های متعدد، بخصوص در سه دوره مدیریتی آستان قدس رضوی، قوه قضاییه و ریاست جمهوری قابل تطبیق و الگوسازی است. در فلسفه می گویند که «مهم ترین دلیل برای امکان شیء، وقوع آن است.» مهم ترین دلیل برای اثبات رویکرد فرصت سازی شهید رییسی از تهدیدها، این است که در یک دوره 1000 روزه، همه مواردی که در بند یک این یادداشت به عنوان بحران های زمان آغاز به کار دولت برشمرده شد و هر یک از آنها می توانست دولتی را زمینگیر کند، امروز به نقطه حل رسیده یا در مسیر حل شدن قرار دارد. از لحاظ سرمایه اجتماعی نیز برابر آخرین نظرسنجی در اردیبهشت ماه، آقای رییسی محبوب ترین شخصیت سیاسی بود.
همچنانکه در آغاز اشاره شد، پروژه احیای امید و اعتماد عمومی و نهضت تکمیل طرح های نیمه تمام از شهید رییسی به درستی تصویر «مرد تکمیل» ایجاد کرده بود، اما حادثه 30 اردیبهشت ماه که هنوز از شوک آن خارج نشده ایم، موجب شد تصویر مرد تکمیل به یک پروژه ناتمام تبدیل شود. آیت الله رییسی در حالی که انتظار می رفت سال ها کشور از خدمات او بهره مند باشد، همچون استاد شهید خود آیت الله بهشتی به یک پروژه ناتمام برای کشور تبدیل شد.
از امروز ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری آغاز می شود. انتخاب جانشین برای شهید رییسی هنوز در باور علاقه مندان او نمی گنجد اما گریزی از واقعیت نیست. شخصیت ها و جریان های سیاسی هم در حال وزن کشی و ارایه چهره های جذاب برای حضور در انتخابات هستند. اتفاقاً در همین وزن کشی هاست که بیش از گذشته، حسرت از دست دادن یک شخصیت بی بدیل را می خوریم. شهید رییسی چنان تراز خدمت را بر پایه صدق و اخلاص بالا برد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب «مظهر شعارهای انقلاب» و «رییس جمهور انقلاب» شد که کار برای افرادی که می خواهند جای او را بگیرند بسیار سخت تر از گذشته شده است، چراکه مردم، افراد و شعارها و عملکردشان را با شاخص رییس جمهور شهید خواهند سنجید.
امروز ما هستیم و میراث شهید رییسی و پروژه ناتمام او که عبارت است از رساندن کشور به قله های پیشرفت. تلاش برای معرفی شاخص ها و شیوه های خدمت در مکتب شهید رییسی، مهم ترین کار و ادای دین و وظیفه ای است که علاقه مندان آن شهید بزرگوار می توانند در روزهای پیش رو برعهده بگیرند تا مبادا مسیر خدمت، کارآمدی و انقلابی گری که با خون مطهر شهیدان عزیزمان امضا و با تشییع های چندین میلیونی مردم همراه شد، دچار رکود یا عقبگرد شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پروژه ناتمام مرد تکمیل – گیلی نت" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پروژه ناتمام مرد تکمیل – گیلی نت"، کلیک کنید.