کاهش چشمگیر میزان تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی/ تهران حدود 2 هزار بیمار تالاسمی دارد

مدیرعامل انجمن بیماران تالاسمی :

کاهش چشمگیر میزان تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی تهران حدود 2 هزار بیمار تالاسمی دارد

مدیرعامل انجمن بیماران تالاسمی با بیان اینکه کاهش چشمگیر میزان تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی دستاورد بزرگی در نظام سلامت کشور است، گفت: هم اکنون در کل سال در حدود 150 تا 200 نوزاد مبتلا به تالاسمی به دنیا می آید که در گذشته این آمار به بیش از هزار نفر می رسید.

یونس عرب مدیرعامل انجمن بیماران تالاسمی در گفتگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری علم و فناوری گیلی نت با بیان اینکه آمار ابتلا به بیماری تالاسمی در استان های شمالی و جنوبی کشور بیشتر است، اطهار کرد: در واقع آمار ابتلا به تالاسمی در استان هایی که در مجاورت دریا قرار دارند بیشتر است.

وی ازدواج های فامیلی را نیز یکی از عوامل اصلی ابتلا به تالاسمی عنوان کرد و ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان آمار ابتلا بالاست، چون دو فاکتور اصلی وجود دارد یعنی هم در مجاورت دریا قرار گرفته و هم ازدواج های فامیلی در این استان آمار بالایی دارد. در واقع این استان با داشتن یک هفتم بیماران تالاسمی و جمعیت 3 هزار و 750 بیمار، رکورددار تولد بیماران تالاسمی است.

مدیرعامل انجمن بیماران تالاسمی به استان های مازندران، خوزستان، بوشهر و گلستان اشاره کرد و افزود: آمار بیماران تالاسمی در تهران هم کم نیست، در تهران حدود 2 هزار بیمار تالاسمی داریم که هم مهاجرت در این آمار دخیل است و هم بخش دیگر آن به ازدواج های فامیلی برمی گردد.

عرب گفت: در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، کردستان، همدان، قزوین و یزد کمترین بیمار تالاسمی وجود دارد.

مدیرعامل انجمن بیماران تالاسمی با بیان اینکه کاهش چشمگیر میزان تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی دستاورد بزرگی در نظام سلامت کشور است، گفت: هم اکنون در کل سال در حدود 150 تا 200 نوزاد مبتلا به تالاسمی به دنیا می آید که این در حالی است که در سال های گذشته این آمار به بیش از هزار نفر می رسید، در واقع این دستاورد بزرگی در حوزه سلامت کشور به شمار می رود.

یاسر داودیان، رییس هییت مدیره بنیاد بیماری های نادر ایران نیز به خبرنگار گیلی نت گفت که واردات داروی بیماران تالاسمی با تحریم ها به مشکل برخورده است. به همین دلیل داروسازان تلاش کردند دارو های بیماران تالاسمی را در داخل کشور تولید کنند و در حال حاضر تعداد زیادی از بیماران تالاسمی که دچار مشکل ژنتیکی خونی هستند از این دارو ها استفاده می کنند و باید زمان بگذرد تا میزان تاثیر این دارو ها مشخص شود.

وی تصریح کرد: امیدوارم از سوی وزارت بهداشت برنامه ای اتخاذ شود تا مشکلات بیماران صعب العلاج و نادر همانند تالاسمی به زودی مرتفع شود.

 رییس هییت مدیره بنیاد بیماری های نادر ایران در ادامه با بیان اینکه 27 سال پیش نخستین بیمار تالاسمی در آمریکا شناسایی شد و در حال حاضر، این بیماری شایع تر شده است، گفت: با توجه به توان حمایتی دولت و شرایطی که بیماران دارند، انتظار داریم وزارت بهداشت و هر دستگاه مرتبط با بیماران صعب العلاج تدبیری بیندیشند تا بیمار به جز درد بیماری، درد دیگری نداشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاهش چشمگیر میزان تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی/ تهران حدود 2 هزار بیمار تالاسمی دارد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاهش چشمگیر میزان تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی/ تهران حدود 2 هزار بیمار تالاسمی دارد"، کلیک کنید.