کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد - خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری گیلی نت، کیوان کاشفی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران گفت: بر اساس درخواست فعالان اقتصادی بخش خصوصی، کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رییسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته هر دو هفته با حضور ذی نفعان و سیاست گذاران ارزی برگزار می شود.

وی افزود: کمیته ارزی اتاق ایران در سال 1397 به دلیل موضوع تعهدات ارزی که در آن بازه زمانی مطرح بود، برای نخستین بار تشکیل شد؛ چراکه در سال 97 بعد از مدت ها، بازگشت ارز به کشور بر اساس قواعد و دستورالعمل های ابلاغی، اجباری شد و بخش خصوصی با این رویه و بخشنامه ها دچار مشکل شده بود.

عضو هیات رییسه اتاق ایران ادامه داد: با توجه به مشکلات پیش آمده برای بخش خصوصی در آن دوره، تصمیم بر این شد که کمیته ارزی اتاق ایران تشکیل شود تا بخش سیاست گذار و بخش خصوصی در حوزه ارزی با تعامل یکدیگر برای رفع مشکلات هم اندیشی کنند و این تجربه بسیار موفقی بود.

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران، وی ادامه داد: بعد از مدتی، موضوع پیمان سپاری و رفع تعهد ارزی جا افتاد و کم کم کمیته ارزی هم به کار خود در آن زمان پایان داد؛ اما اخیراً داده هایی مختلفی که از سطح کشور و از سوی فعالان اقتصادی در کمیته های تخصصی اتاق ایران و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی به ما ارجاع می شود، عمدتاً درباره مسایل ارزی است؛ از این رو هیات رییسه اتاق ایران صلاح بر این دید که کمیته ارزی اتاق ایران احیا شود.

کاشفی درباره ترکیب اعضای کمیته ارزی اتاق ایران که اکنون احیا شده است، گفت: در این کمیته «دو عضو هیات رییسه اتاق ایران»، «سه کمیسیون اصلی: صادرات غیرنفتی، مدیریت واردت و گمرک اتاق ایران» و «هفت کمیسیون تخصصی فرعی اتاق ایران» حضور دارند و از آن طرف، نمایندگان بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه هایی که می توانند تاثیرگذار باشند یا سیاست گذار این حوزه هستند نیز در این کمیته حضور خواهند داشت.

عضو هیات رییسه اتاق ایران درباره دو کارکرد کمیته ارزی اتاق ایران گفت: کارکرد اول این است که کمیته سعی می کند سیاست ارزی کشور را بر اساس داده ها و مطالعات انجام شده، به سمت وسو و مسیر مناسب تر در جهت توسعه صادرات غیرنفتی هدایت کند و از سوی دیگر، بخشنامه ها و آیین نامه های متعدد حوزه ارزی که به سرعت هم تغییر می کنند و قدرت پیش بینی پذیری را از فعالان اقتصادی می گیرند، به شکلی با همکاری دستگاه ها تنظیم کند که بخش خصوصی بتواند با حداکثر پیش بینی پذیری، برنامه ریزی و فعالیت کند.

وی با اشاره به اینکه جلسات کمیته ارزی اتاق ایران هر دو هفته یک بار برگزار خواهد شد و نتایج آن به اطلاع فعالان بخش خصوصی خواهد رسید، ابراز امیدواری کرد: فعالیت این کمیته و دستاوردهای آن کمکی برای فعالان بخش خصوصی اقتصاد ایران باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران احیا شد – خبرگزاری گیلی نت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.