گرمای هوا منجر به سکته مغزی به ویژه در زنان می شود!

گرمای هوا منجر به سکته مغزی به ویژه در زنان می شود!

آفتاب نیوز :

تابستان با شب های گرمش فرا رسیده است، گرمای شبانه علاوه بر اینکه خواب را مختل می کند، می تواند باعث بروز عوارض خطرناکی نیز شود. این را یک مطالعه جدید به ما نشان می دهد؛ در نتیجه یک تحقیق جدید مشخص شد افراد مسن، به ویژه زنان، در معرض افزایش خطر سکته های مغزی و قلبی در شب های گرم تابستان هستند.

به گزارش همشهری آنلاین، مبنای این مطالعه گرم شدن کره زمین و به طبع آن گرم تر شدن شب های تابستان است، پدیده ای که امکان دارد بر سلامت انسان تاثیر منفی بگذارد.
به نوشته مدیکال نیوز، نویسندگان این مطالعه دریافتند که خطر سکته مغزی در شب های گرم، به ویژه در میان زنان مسن، 7 درصد بیشتر است.

میانگین دما برای سطوح خشکی و اقیانوسی بین سال های 2011 تا 2020 نشان می دهد که ما گرم ترین دهه ثبت شده در سطح دنیا را پشت سر گذاشته ایم و از معیار گرمای دهه قبل که در سال های 2001 تا 2010 تعیین شده بود، فراتر رفته ایم.

بر همین اساس نویسندگان این مطالعه بر این مساله تاکید کرده اند که با پیشرفت تغییرات آب و هوایی، درک پیامد های آن بر سلامت و رفاه انسان بیش از پیش ضروری می شود.

برای مطالعه جدید، محققان داده های بیماران را از بیمارستان آگسبورگ در آلمان در یک دوره 15 ساله تجزیه و تحلیل کردند. آن ها دریافتند که 11.037 مورد سکته بین سال های 2006 تا 2020، از ماه مه تا اکتبر، ماه هایی که بیشترین گرما را داشتند، تشخیص داده شده است. میانگین سنی بیمارانی که دچارسکته شده بودند 71.3 سال بود.

شایع ترین نوع سکته ثبت شده در این مطالعه،7.430 سکته ایسکمیک مغزی مشاهده شد. همچنین 642 سکته هموراژیک مغزی و 2.947 حمله ایسکمیک گذرا وجود داشت. اکثر سکته های وارد شده در این مطالعه سکته های مغزی با شدت جزیی یا متوسط (85 درصد) در نظر گرفته شدند.

سکته ایسکمیک زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی مسدود شود. سکته های هموراژیک زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی پاره شود شود. «سکته های هشدار دهنده» یا حملات ایسکمیک گذرا، انسداد موقت رگ های خونی هستند که شبیه سکته مغزی هستند، اما منجر به علایم دایمی نمی شوند.

برای ارزیابی ارتباط سکته های مغزی با شب های گرم تر سال، محققان داده های یک ایستگاه هواشناسی محلی را تجزیه و تحلیل کردند که شرایط جوی از جمله دما، رطوبت نسبی و فشار هوا را ساعت به ساعت ثبت می کرد. آن ها همچنین دمای روز را کنترل کردند تا اثرات آن بر حوادث سکته مغزی در شب کاهش یابد.

در نتیجه این مطالعه محققان افزایش جزیی را در تعداد سکته های شب های گرم از سال 2013 تا 2020 در مقایسه با سال های 2006 تا 2012 (دوره ای که دمای هوا پایین تر بود) مشاهده کردند. افرادی که بیشتر در برابر گرمای شب آسیب پذیر بودند، افراد مسن تر، به ویژه زنان، و افرادی با علایم خفیف سکته مغزی بودند.

منبع: روزنامه تعادل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گرمای هوا منجر به سکته مغزی به ویژه در زنان می شود!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گرمای هوا منجر به سکته مغزی به ویژه در زنان می شود!"، کلیک کنید.