گزارش تصویری| بیگانگان در اعماق تاریک زمین

به گزارش خبرگزاری گیلی نت، در منطقه Clarion-Clipperton در اقیانوس آرام بین مکزیک و هاوایی، محققان جانورانی دریایی را کشف کردند که بشر قبلاً هرگز آنها را ندیده است؛ موجوداتی که زندگی بسیار متفاوتی را در تاریکی دایمی پرتگاه سپری می کنند.

توماس دالگرن، بوم شناس دریایی از دانشگاه گوتنبرگ در سوید می گوید:« تا به امروز کمترین اکتشافات در این منطقه صورت گرفته است؛ تخمین زده می شود که از هر ده گونه جانوری که در اینجا زندگی می کنند، تنها یک مورد توسط علم توصیف شده است. این مکان یکی از معدود نقاطی است که محققان می توانند مانند قرن هجدهم در کشف گونه ها و اکوسیستم های جدید مشارکت داشته باشند.»

گزارش تصویری| بیگانگان در اعماق تاریکی
eerie glass sponge (نوعی اسفنج شیشه ای)

در عمق معینی از آب، اقیانوس به شدت با بشریت دشمن است. وزن آب فشارهای خردکننده ای ایجاد می کند. نور خورشید نمی تواند تا این حد به داخل آب نفوذ کند، که منجر به تاریکی دایمی می شود؛ دمای آب بسیار پایین و تنها چند درجه بالاتر از انجماد است. اما جایی که انسان ها نمی توانند قدم بگذارند، فناوری می تواند.

یک تیم بین المللی از محققان شناوری را با قابلیت هدایت از دور (ROV) به اعماق بین 3500 تا 5500 متری فرستادند.

گزارش تصویری| بیگانگان در اعماق تاریکی
شقایق دریایی پالایه خوار (filter-feeding anemone)

آن پایین زندگی آسان نیست. بیشتر جاندارانی که در کف دریا زندگی می کنند، برای غذا به مواد آلی که از لایه های بالاتر اقیانوس ته نشین می شوند، متکی اند. این پدیده با عنوان «برف دریایی» نیز شناخته می شود. در تصویر بالا شقایق دریایی پالایه خوار برای دریافت برف دریایی آماده شده است.

بنابراین، به نظر می رسد بیشتر حیات در آن ژرفا به پالایش آب و خوراک دهنده های رسوبی واگذار می شود و جانداران می بایست از این ذخیره غذایی کم بیشترین استفاده را ببرند.

یکی از دیدنی ترین اکتشافات این سفر، مشاهده خیار دریایی شفافی به نام unicumber است که متعلق به خانواده Elpidiidae است.

گزارش تصویری| بیگانگان در اعماق تاریکی
unicumber، خیار دریایی شفاف

در تصویر بالا، که با استفاده از شناور رباتیک گرفته شده، دستگاه گوارش حیوان به وضوح قابل مشاهده است. این حیوان همچنین دارای دم بلند و غیر معمولی است که احتمالاً برای شنا استفاده می شود. دالگرن توضیح می دهد: «این خیارهای دریایی از بزرگ ترین حیواناتی بودند که در این سفر کشف شدند.»

گزارش تصویری| بیگانگان در اعماق تاریکی
اسفنج شیشه ای منطقه Clarion-Clipperton 

از دیگر جانوران دریایی که در این اکتشاف صورت گرفته پیدا شدند، می توان به پالایه خوار فنجانی، انواع اسفنج های شیشه ای، ستارگان دریایی، مرجان ها و شقایق های دریایی اشاره کرد. گفتنی است که پالایه خوار فنجانی (cup-shaped filter feeder) بیشترین طول عمر را در بین جانورانی که تا به امروز روی زمین زندگی کرده اند داشته است و سن آن بیش از 15 هزار سال تخمین زده شده است.

خوک های دریایی، نوع دیگر از جانوران دریایی هستند که در این اکتشاف یافت شده اند؛ آن ها از خانواده Elpidiidae هستند؛ چاق و پف کرده و صورتی رنگ هستند و روی پاهای کوچولو و دوست داشتنی حرکت می کنند.

گزارش تصویری| بیگانگان در اعماق تاریکی
خوک دریایی باربی

دانشمندان درتلاشند تا در مورد همه این موجودات شگفت انگیز بیشتر بیاموزند، اما ما یک چیز را می دانیم؛ تنوع حیات در اعماق اقیانوس به توجه بیشتر و محافظت بیشتری نیاز دارد. منطقه Clarion-Clipperton که توسط محققان کاوش شده، برای استخراج معادن در اعماق دریا استفاده می شود که می تواند تاثیر مخربی بر زیستگاه های دریایی داشته باشد.

کمبود غذا باعث می شود جانداران دور از هم زندگی کنند، اما غنای زیستی جانداران در این منطقه به طرز شگفت انگیزی زیاد است. دالگرن می گوید:« ما شاهد سازگاری های فراوانی میان حیوانات این مناطق هستیم. ما باید درباره این محیط زیست بیشتر بدانیم تا بتوانیم از گونه های ساکن در اینجا محافظت کنیم. امروز 30 درصد از این مناطق دریایی، حفاظت شده اعلام شده اند و ما باید بدانیم که آیا این معیار برای حفظ این گونه ها کافی است یا خیر.»

منبع: SCIENCE ALERT

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گزارش تصویری| بیگانگان در اعماق تاریک زمین" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گزارش تصویری| بیگانگان در اعماق تاریک زمین"، کلیک کنید.