14 دلیل برای ازدواج با مدافع حرمی که شهید شد

همسر «جواد الله کرمی» شهید مدافع حرم که 14 دلیل برای ازدواج برشمرده بود، می گفت: این زندگی، همان چیزی است که به دنبالش بودم و آرزویش را داشتم؛ یک زندگی که همواره با یاد خداست و رنگ و بوی شهدا را دارد.

به گزارش گیلی نت، به نقل از ایرنا، امروز چهارشنبه، 19 اردیبهشت مصادف با سالروز شهادت جواد الله کرمی است؛ رزمنده ای که دو بار مجروح شد ولی به آرزوی خود رسید. الله کرمی دوم تیر سال 1360 در محله مهرآباد تهران دیده به جهان گشود. وی از مستشاران زبده نظامی و فرماندهان مقاومت بود که برای دفاع از حرم عمه سادات داوطلبانه به سوریه اعزام شد و پس از مجروحیت در سال های 1393 و 1394، سرانجام در جریان حمله نیروهای تکفیری به خان طومان در جنوب غرب حلب در 19 اردیبهشت سال 95 به فیض شهادت رسید.

پیکر مطهر این شهید مدافع حرم پس از چهار سال طی عملیات تفحص شهدای مدافع حرم در منطقه خان طومان کشف و پس از شناسایی هویت در 10 خرداد 1399 به کشور بازگشت و مراسم تشییع در 28 خرداد، همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) و اقامه عزای آن حضرت با حضور همرزمان و مردم تهران برگزار و در قطعه 50 شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.

تعبیر خواب مادر الله کرمی با شهادت

شهربانو ولدخانی مادر شهید الله کرمی اظهار داشت: مسیری که فرزند من و امثال او رفتند و شهید شدند، راهی نیست که بتوان درباره آن چون و چرا کرد. مسیله جهاد، به نوعی عمل کردن به مهمترین اصل و فریضه دینی است. نکته اینجاست که ما در زمان مراجعت های مکرر آقا جواد، اصلا نمی دانستیم او کجا می رود و چه می کند و به گونه ای می خواست این موضوع، پنهان بماند ولی من مادر هستم و از چشم های او می خواندم که چه چیزهایی دیده که حتی در زمان استراحت و غذا خوردن هم دست از سرش بر نمی داشتند.

وی افزود: ما که در امنیت و آسایش بودیم، نمی دانستیم در سوریه که داعش نیمی از آن را تصرف کرده بود، چه می گذشت و چه بلایی بر سر کودکان، زنان و مردان بی گناه می آورند اما او صحنه هایی دیده بود که دیگر نمی توانست طاقت بیاورد؛ دلش آنجا بود و از آنجایی که با روحیه عدالت طلبی و دفاع از مظلومان رشد کرده بود، نمی توانست بنشیند و صحنه هایی را که دیده بود، فراموش کند.

ولدخانی تصریح کرد: شهادت جواد نه تنها بار سنگینی نیست، بلکه احساس آرامش دارم. راهی بود که باید می رفت و رفت. اینکه ما بدانیم برای چه چیزی به این دنیا پا گذاشته ایم، خیلی مهم است. جوانانی مثل جواد در کشورمان زیاد داریم. عافیت طلبی و بی تفاوتی در وجود این جنس آدم ها وجود ندارد. آنها می خواهند که نقش انسانی خود را ایفا کنند و این کار را هم کردند. جواد هم از همین جنس بود و من افتخار می کنم که مادر شهید جواد الله کرمی هستم.

مادر شهید الله کرمی گفت: بیش از 13 سال قبل در خواب دیدم چند نفر یک بسته سفید آوردند و آرام روی زمین گذاشتند و گفتند این جواد است آن زمان جنگی وجود نداشت بعد که بیدار شدم به فکر فرو رفتم و برایم همیشه سوال بود که چرا این خواب را دیدم؛ تا اینکه شبی که به معراج شهدا رفتم و پیکر جواد را آوردند خوابم تعبیر شد پیکرش به همان صورت کفن پوش و در محراب قرار داده شده بود.

نباید مانع رفتن فرزندمان به جبهه شویم

مادر شهید الله کرمی درباره نحوه اطلاع یافتن از شهادت فرزندش گفت: روزی که خبر شهادت فرزندم را شنیدم از صبح آیه “ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون” ورد زبانم بود و خاطرم هست روزه بودم. نزدیک ظهر بود که دیدم یکی از دخترانم به خانه آمد اما چهره اش آرام نبود. چندبار پرسیدم «چیزی شده که آنقدر بهم ریخته ای؟» گفت «نه؛ فقط آقا جواد مجروح شده است.» دیدم چشمان دخترم اشک داشت. گفتم «مادر می دانم آقاجواد شهید شده به من بگو؛ چون از صبح انگار به من تلقین شده است که امروز خبر شهادتش را می شنوم.» همان موقع دیدم جمعی از فامیل و همسایه ها برای تسلی دادن وارد منزل شدند.

ولدخانی افزود: خدا در قرآن فرموده وعده من حق است و عملی می شود. اگر بپذیریم وعده مرگ و شهادت هر انسانی آنطور رقم می خورد که تقدیر خداوند است، دیگر دلیلی ندارد برای رفتن فرزندمان به جبهه دفاع از حرم اهل بیت(ع) ممانعت کنیم.

14 دلیل برای ازدواج با مدافع حرمی که شهید شد

اهدا انگشتر رهبری به خانواده شهید الله کرمی تا حضور بر سر مزار این شهید

انگشتر آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در مراسم ششمین یادواره شهدای مدافع حرم به خانواده و فرزند شهید الله کرمی اهداء شد.

همچنین 11 بهمن سال گذشته رهبر معظم انقلاب با حضور در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) بر سر مزار این شهید مدافع حرم حضور پیدا کردند.

اهدای لباس تفحص شده شهید الله کرمی به خانواده

لباس این شهید که همراه پیکر مطهرش در دوم اسفند سال 1398 به دنبال تفحص گروه ایثارگران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه پیدا شده بود، توسط سردار ابوالقاسم شریفی مسیول ایثارگران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به خانواده این شهید اهدا شد.

14 دلیل برای ازدواج با شهید الله کرمی

زینب اهوارکی همسر شهید الله کرمی گفت: وقتی جواد به خواستگاری من آمد، از ماموریت هایی که ممکن است هر سال برایش پیش بیاید حرف زد. گفت ممکن است به خاطر شرایط کاری چند هفته یا چند ماه در ماموریت باشد. همین موضوع سبب شد که خانواده ام با وجود علاقه ای که به او پیدا کرده بودند، کمی مردد شوند.

وی افرود: من در خانواده ای مذهبی و انقلابی بزرگ شده بودم. پدر و مادرم از گذشته همواره در راهپیمایی ها و صحنه های مختلف انقلاب حضور داشتند و برادر بزرگم جانباز جنگ تحمیلی بود. با این وجود فکر می کردند که شاید تحمل این زندگی برایم سخت شود. آن ها می گفتند «غیبت طولانی همسر در زندگی سختی های زیادی دارد، بعدها صاحب فرزند می شوی و مسیولیت های زندگی بیشتر و حضور مرد ضروری تر می شود. ممکن است از پس این سختی ها برنیایی» و لذا از من خواستند که خوب فکر کنم و همه جوانب را در نظر بیاورم و سنجیده تصمیم بگیرم.

وی ادامه داد: همه چیز به نظر من بستگی داشت. می دانستم آینده ام با این تصمیم رقم می خورد. آقاجواد نظامی بود و می دانستم شغلش با خطر عجین شده است. با اینکه در صحبت هایمان حرفی از شهادت نزده بود اما من به شهادت او هم فکر کردم. انگار دلم گواهی می داد که شهادت نصیب جواد می شود و همین امر، تصمیم گیری را سخت تر می کرد.

اهوارکی خاطرنشان کرد: بعد از چند روز فکر و مشورت کردن، بالاخره تصمیم خود را گرفتم؛ «این زندگی را می پذیرم». برای پذیرش این زندگی 14 دلیل داشتم. یک کاغذ برداشتم و همه آنها را روی کاغذ نوشتم تا بعدها در مواجهه با مشکلات زندگی آن ها را به یاد بیاورم؛ اگرچه هیچ وقت نیاز به این کار نشد.

چند دلیل از 14 دلیل این همسر شهید عبارت بودند از:

– چگونه یک زندگی پراضطرابی که برای خداست را با یک زندگی آرامی که برای دل خودم هست عوض کنم؟!

– در هشت سال جنگ تحمیلی، بسیاری از جوان ها به جبهه رفتند و مادران و همسران و فرزندانشان چشم به راهشان ماندند و صبر کردند تا به یاری خدا پیروز شدیم.

– خانواده های بسیاری در زمان جنگ از آسایش و راحتی خود گذشتند تا ما امروز این آرامش و امنیت را داشته باشیم. اکنون هم افرادی در همان جبهه ها مشغول جهاد و پاسداری از انقلاب هستند. اگر من آن روزها نبودم اکنون می توانم نقش خود را ایفا کنم.

– من با این انتخاب و پذیرش سختی های این زندگی با خدا معامله می کنم.

– اگر من به خاطر سختی های زندگی، به ایشان جواب رد بدهم، در آن دنیا شرمنده حضرت زهرا (س) می شوم. اگر به من بگویند سرباز خود را به خواستگاری تو فرستادیم ولی تو ترسیدی و نتوانستی سختی های این زندگی را تحمل کنی، جوابی ندارم که بدهم.

– این همان چیزی است که به دنبالش بودم و آرزویش را داشتم؛ یک زندگی که همواره با یاد خداست و رنگ و بوی شهدا را دارد.

وی افزود: من نظرم را اینطور به مادرم گفتم «من در زمان انقلاب نبودم و در زمان جنگ، کوچک بودم و نتوانستم خدمتی کنم. اکنون دوست دارم من هم نقشی در انقلاب داشته باشم.» مادرم نظر مرا به پدرم منتقل کردند و ایشان هم موافقت کردند.

وی گفت: 21 ساله بودم که زندگی مشترک را با آقاد جواد آغاز کردم و حاصل این ازدواج 2 فرزند به نام های علی اکبر و زهراست.

14 دلیل برای ازدواج با مدافع حرمی که شهید شد

 دلیل رفتن شهید الله کرمی به سوریه

همسر شهید الله کرمی اظهار داشت: همسرم در پاسخ به این پرسش که چرا اصرار بر رفتن به سوریه دارد به همه می گفت «اگر به سوریه نرویم باید در ایران با دشمن رو به رو شویم. آیا شما دوست دارید دشمن وارد تهران بشود و خانه و زندگی ما را ویران کند؟ پس بهتر این است که در سوریه با دشمن رو به رو شویم و او را عقب بزنیم.»

اهوارکی افزود: همسرم معتقد بود حتی اگر حرم حضرت زینب(س) هم در سوریه نبود، باید می رفت و چیزی از اهمیت رفتنش کم نمی شد؛ چه برسد به اینکه بحث حرم هم پیش آمده بود. آقا جواد می گفت سوریه محور مقاومت ماست و اگر از دست برود، خطر بزرگی برای انقلاب اسلامی است. از طرف دیگر غرور و غیرتم اجازه نمی دهد که زنان و کودکان مسلمان در این کشور بی دفاع و بی سرپناه بمانند.

وی تصریح کرد: جواد نسبت به اوضاع و احوال همه نگران بود و تمام تلاش او بر این بود که تا جای ممکن از دور و بری ها کسی مشکلی نداشته باشد حتی نسبت به بنده و بچه ها دلسوز و مهربان بود. همیشه عادت داشت به محض رسیدن به خانه تمام مشغله های کاری را کنار بگذارد و مشغول بچه ها می شد و کسی در خانه احساس کمبود محبت و معاش نمی کرد.

14 دلیل برای ازدواج با مدافع حرمی که شهید شد

جواد از زمان شهادتش اطلاع داشت

ابوالفضل حشمتی همرزم شهید الله کرمی گفت: وقتی شهید امین کریمی با تیر دشمن روی زمین افتاد، جواد الله کرمی هم تیر خورد ولی چیزی نگفت. بالاخره فرمانده باید خودش را جلوی نیروهایش سرحال نشان دهد. این مساله گذشت و بعد از یک ساعت روستا به صورت کامل دست ما بود. به اتفاق آقا جواد انتهای روستا نشستیم و تازه وقت کردیم که از شهادت امین کریمی بغض کنیم. جواد گفت «امین خیلی بچه خوبی بود، از اوایل پاسدار شدنش من می دانستم که شهید می شود.» با تعجب پرسیدم «مگر شما از آن موقع او را می شناختی؟» گفت «بله. من مربی او بودم. از همان موقع به دنبال جدیدترین اطلاعات می رفت و سخت ترین کارها را انجام می داد».

وی افزود: الله کرمی نیز از جمله شهدای مدافع حرمی بود که شهادت خود را پیش بینی کرده و برای آن آماده بود. یک شب همه دور هم نشسته بودیم و شوخی می کردیم، جواد گفت «بچه ها امشب کمتر شوخی کنید.» تعجب کردم، به شوخی گفتم «جواد نکنه داری شهید می شی» گفت «آره؛ نزدیکه» هاج و واج مانده بودیم چه بگوییم. همه لحظه ای سکوت کردند. یکی از بچه ها دوربین خود را درآورد و گفت «بگذار چند تا عکس بگیریم» قبول کرد، چند عکس مجلسی انداختیم و فردای آن روز جواد شهید شد.

14 دلیل برای ازدواج با مدافع حرمی که شهید شد

دخترک بعد از سال ها دوری از عکس روی تابوت پل می زند به داخلش، می رود روی سینه بابا به روی تابوت می خوابد… و همچنان چشمان برادر است که غم زدگی خواهر را درخواب نظاره گر است.

پایان خبر گیلی نت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "14 دلیل برای ازدواج با مدافع حرمی که شهید شد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "14 دلیل برای ازدواج با مدافع حرمی که شهید شد"، کلیک کنید.