آیا کودکان اوتیسم حرف میزنند

تاخیر در گفتار اوتیسم چه تفاوت هایی دارد؟

اول از همه باید بدانید بچه ها در روند رشدشان، به سرعت یاد می گیرند که برقراری ارتباط، کلید رسیدن به آن چیزهایی است که می خواهند.بچه های کوچک مدت ها قبل از آنکه زبان گفتاری را یاد بگیرند، تماس چشمی برقرار می کنند، آستین هایشان را بالا می زنند، غرغر می کنند، به این طرف و آن طرف اشاره می کنند، و خلاصه حسابی تلاش می کنند تا منظورشان را به بزرگ ترها بفهمانند.به مرور زمان هم یاد می گیرند از زبان گفتار برای برقراری ارتباط استفاده کنند، چون نتایج مثبتی از این نوع ارتباط می گیرند.

آیا کودکان اوتیسم حرف میزنند

نکته های دیگری هم هستند که آن ها را به این کار ترغیب می کنند. برای نمونه:واکنش هایی مثل لبخند یا به آغوش کشیدن، انگیزه زیادی به بچه ها می دهند.کودکان به طور طبیعی تمایل به تقلید از کارها و رفتارهای اطرافیانشان دارند.آن ها زمان خیلی بیشتری را صرف مشاهده آدم ها می کنند تا دیدن اشیای دوروبرشان.بچه ها تمایل دارند اجتماعی باشند، و وقتی تنها می مانند، خیلی زود خسته و کلافه می شوند.اما کودکان اوتیسم حرف زدن و برقراری ارتباط را به عنوان چالش بزرگی مقابلشان دارند. به همین خاطر، برقراری ارتباط اجتماعی برایشان دشوار است.

البته بچه هایی که دارند، تمایل اجتماعی بیشتری نسبت به آن هایی دارند که در طیف شدیدتر اوتیسم هستند. بنابراین بین هر دو کودک اوتیسم هم مسلما تفاوت هایی هست.کودکان اوتیسم چنین ویژگی هایی در ارتباط هایشان دارند:از علایق خودشان، بیش از واکنش های دیگران انگیزه می گیرند.به ندرت از اعمال و رفتار دیگران تقلید می کنند، یا این اتفاق هرگز نمی افتد.به اشیا و چیزها، بیشتر از افراد علاقه مند هستند.وقتی تنها هستند، یا وقتی دنبال کار و بازی خودشان می روند، راضی تر هستند.همه این ویژگی ها در کودکان اوتیسم، به رفتارها، خواسته ها و البته نتایج متفاوتی منجر می شود. پس تفاوت های زیادی بین دیر حرف زدن کودک اوتیسم با سایر کودکان وجود دارد.

علایم تاخیر در گفتار اوتیسم چه هستند؟

تاخیر زیاد در حرف زدن و به اصطلاح زبان باز کردن، همیشه باعث نگرانی پدرومادرها می شود، اما هرگز نمی توان این تاخیر را حتما نشانه اوتیسم دانست.تفاوت بین تاخیر در گفتار اوتیسم با تاخیرهای دیگر، به راحتی قابل تشخیص است. چگونه؟ در ادامه، شرایط دو کودک فرضی به نام های سعید و حمید را برایتان تعریف می کنیم. لباس اسباب بازی مرد عنکبوتی سیاه و قرمز با توجه به استانداردهای ایمنی و بهداشتی تولید شده است. اگر فرزند شما شبیه حمید است، توصیه می کنیم برای بررسی احتمال اوتیسم به متخصص مراجعه کنید یا با کارشناس های مرکز مشاوره رسش تماس بگیرید تا مشاوره تخصصی به شما ارایه کنند.

سعید 2 سال دارد، اما حتی یک کلمه هم حرف نمی زند! البته از صداهای غرغرمانند و زبان بدنش برای برقراری ارتباط با اطرافیان استفاده می کند. او به چیزهای مختلف اشاره می کند، دیگران را به سمت چیزهایی می کشاند که خودش می خواهد، و خلاصه ارتباط برقرار می کند. سعید از بازی با پدرومادر، و خواهر و برادرش لذت می برد. وقتی هم او را تنها می گذارید که بخوابد، چندان خوشش نمی آید!حمید هم 2 سال دارد. او چند کلمه ای به زبان می آورد، اما از آن ها برای برقراری ارتباط استفاده نمی کند. در عوض همان چند کلمه را بارها و بارها با خودش تکرار می کند. او هنوز نمی داند چگونه از حرکات دست، صداها یا کلمات برای بیان خواسته هایش استفاده کند. پدرومادر حمید نمی توانند توجه او را بیش از چند ثانیه حفظ کنند.

در دو سناریوی بالا، سعید تاخیر در گفتار دارد؛ و برای بهبود آن باید مداخله زودهنگام انجام شود. این احتمالات درباره سعید وجود دارد.حمید همان طور که تعریف کردیم، چند کلمه ای به زبان می آورد، اما ممکن است علایم اولیه اوتیسم را داشته باشد. یک بار دیگر وضعیت سعید و حمید را بخوانید. لباس مرد عنکبوتی برای بچه ها از جنس پارچه ای نرم و راحت ساخته شده است. بیشتر کودکان اوتیسم حرف می زنند، اما شرایطشان متفاوت است. بعضی کودکان اوتیسم حتی زودتر از سایر کودکان شروع به استفاده از کلمه ها می کنند، و بعضی هم تا بزرگ سالی از ارتباط کلامی استفاده نمی کنند.بر اساس ، کودکان اوتیسم به طور معمول در سن 36ماهگی شروع به تولید کلمه می کنند. سایر کودکان بین 12 تا 18ماهگی این کار را انجام می دهند.

سایر علایم اوتیسم مرتبط با گفتار چه هستند؟علاوه بر تاخیر در گفتار، مسایل دیگری هم وجود دارند که به توانایی برقراری ارتباط ربط دارند، و ممکن است نشانه های اوتیسم باشند. برای نمونه:اگر کودک اوتیسم را صدا بزنید، یا هر تلاش کلامی برای جلب توجه ش کنید، پاسخی نمی دهد، یا خیلی به کُندی واکنش نشان می دهد.از حرکاتی مانند اشاره کردن و نشان دادن چیزهای مختلف به دیگران، استفاده نمی کند، یا این کار را خیلی به کُندی انجام می دهد.کودک اتیسم در اولین سال زندگی اش از صداهای غرغرمانند استفاده می کند، اما بعد از مدتی، از این کار دست می کشد.کودکان اوتیسم حرف زدن و توانایی استفاده از زبان را خیلی به کُندی به دست می آورند.

آن ها از نقاشی ها یا زبان اشاره مخصوص به خودشان برای برقراری ارتباط استفاده می کنند.کودک اوتیسم با تک کلمه ها صحبت می کند، یا عبارت های خاصی را بارها و بارها تکرار می کند. طوری که به نظر می رسد قادر به ترکیب کلمه ها و ساخت جمله های معنی دار نیست.او کلمه ها و عبارت هایی را که می شنود، تکرار می کند. به این وضعیت، پژواک گویی یا گفتار تقلیدی (Echolalia) می گویند.از کلمه هایی استفاده می کند که برای دیگران عجیب وغریب به نظر می رسند، یعنی انگار در جای مناسب به کار نمی روند، یا معانی خاصی دارند که فقط برای کسانی قابل درک هستند که با شیوه ارتباطی آن کودک آشنا هستند.

پس حرف زدن را شاید با کُندی زیادی شروع کنند، یا تاخیر در گفتار داشته باشند، اما صرف تاخیر در گفتار، به این معنی نیست که فرزند شما اتیسم دارد.تاخیر گفتار اوتیسم با مسایل ارتباطی دیگری، مانند استفاده نکردن از حرکات دست، واکنش نشان ندادن به صدا زدن نام کودک، و علاقه نشان ندادن به برقراری ارتباط با دیگران همراه است . لباس مرد آهنی برای کودکان با الهام از شخصیت محبوب ابرقهرمان طراحی شده است. .از دیگر دلایل احتمالی تاخیر گفتار در کودکان که ربطی به اوتیسم ندارند، می توان به کاهش شنوایی و تاخیر در رشد اشاره کرد. تاخیر در گفتار همیشه نشانه اوتیسم نیست! البته این مسیله میان کودکان بسیار رایج است، اما کودکانی که اوتیسم ندارند هم به این مسیله دچار می شوند. مسیله دیگر این است که آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند یا نه؟

در این مقاله بلاگ رسش به این پرسش پاسخ می دهیم؛ به مهم ترین دلایل تاخیر گفتار می پردازیم و اطلاعاتی به شما می دهیم که تشخیص بدهید چه زمانی به اوتیسم مربوط می شوند. جمع بندی:در این مقاله بلاگ رسش به تاخیر در گفتار کودکان یا دیر صحبت کردن کودکان پرداختیم. باز هم تاکید می کنیم که این تاخیر را نباید به منزله داشتن اوتیسم تصور کنید! بهتر است برای بررسی بیشتر، تشخیص اوتیسم احتمالی، یا رفع همان تاخیر در گفتار، به مراکز مشاوره تخصصی و معتبر مراجعه کنید.مرکز مشاوره رسش از سازمان بهزیستی کشور مجوز رسمی دارد، و سال هاست با بهترین متخصصان روان شناسی کشور همکاری می کند تا بهترین خدمات مشاوره فردی، مشاوره کودک و نوجوان، و سایر حیطه های مشاوره ای و درمانی مانند تاخیر در گفتار را در اختیار شما دوستان عزیز بگذارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا کودکان اوتیسم حرف میزنند" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا کودکان اوتیسم حرف میزنند"، کلیک کنید.