انواع شیشه ماشین بر اساس محل قرارگیری

زمانی که نسل اول خودروها ساخته می شدند، معمولا خبری از نصب شیشه روی آن ها نبود. اگر هم در خودرویی شیشه به کار می رفت، بیشتر جنبه تزیینی داشت و اهمیت چندانی برای آن قایل نبودند. اما امروز، شیشه خودرو به یکی از اجزای مهم و ثابت تمامی خودروها تبدیل شده است. شیشه ماشین، یکی از بخش هایی است که در حفظ امنیت سرنشینان خودرو نقش آفرینی می کند. همچنین شیشه افراد داخل ماشین را از گرما و سرما، گرد و خاک و صدا در امان نگه می دارد.امروزه کیفیت ساخت شیشه اتومبیل اهمیت بسیاری دارد. شیشه باید شفاف و دارای استحکام بالا باشد. شیشه تویوتا rav 4 این ویژگی ها را دارد.

انواع شیشه ماشین بر اساس محل قرارگیری

جای گذاری شیشه خودرو

شاید با شنیدن «شیشه خودرو»، تنها شیشه قسمت جلویی ماشین در ذهن شما تداعی شود. اما شیشه در طراحی اتومبیل های امروزی اهمیت زیادی دارد. شیشه هر بخش، نقش و مسیولیتی بر عهده دارد و هر یک به گونه ای متفاوت ساخته و طراحی می شوند.

شیشه جلو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین شیشه های به کار رفته در خودرو، شیشه جلویی ماشین است. این شیشه بخشی از سقف را نیز پوشش می دهد و راننده و سرنشینان را در برابر باد محافظت می کند. معمولا این شیشه ها از جنس لمینت هستند. شیشه جلوی ماشین از استحکام بیشتری نسبت به شیشه قسمت های دیگر برخوردار است.

شیشه درها

شیشه های درهای جلو و عقب خودرو معمولا از سکوریت ساخته می شوند. این شیشه ها استحکام کمتری نسبت به شیشه جلو دارند اما در هنگام شکستگی، برنده نیستند. جنس به کار رفته در این شیشه ها معمولا سکوریت است.

شیشه عقب

شیشه عقب خودرو به دلیل استحکام پایین، در زمان تصادف تقریبا خرد می شود. این شیشه ها هم معمولا از جنس سکوریت هستند و مقاوم بالایی ندارند اما می توانند سرنشینان را از گرما و سرما محافظت کنند.

شیشه لچکی

هنوز هم در برخی خودروها، شیشه های روستونی و لچکی استفاده می شوند. این شیشه ها طبق طراحی و مدل خودرو، اندازه ها مختلفی دارند.

اهمیت ایمنی در شیشه خودرو

در گذشته، تنها از شیشه های معمولی برای انواع خودروها استفاده می شد که بسیار خطرناک بودند و شکسته شدن آن ها (مخصوصا تصادف) به سرنشینان آسیب های جدی وارد می کرد. شیشه های معمولی خودرو بسیار ضعیف بوده و به سرعت خرد می شدند. در چنین شرایطی، بحث ایمنی در این قطعه حساس مطرح شد و برای نصب آن از چسب نیوپرن و لاستیک در دورتادور این قطعه حساس استفاده شد.

در سال 1999 هنری فورد، تکنولوژی جدیدی را تحت عنوان شیشه لمینت را با هدف بالابردن امنیت خودرو مطرح کرد که با استقبال خوبی مواجه شد. بنابراین شرکت فورد شیشه تمام خودروهای تولیدی خود را به نوع شیشه لمینت تغییر داد و این موضوع، آغاز توجه به اهمیت شیشه خودرو بود.

انواع شیشه خودرو

شیشه های خودروها انواع مختلفی دارند و از جنس های مختلفی ساخته می شوند. بر اساس جنس و میزان استحکام شیشه، کاربرد و جای گذاری آن در خودرو متفاوت خواهد بود.

شیشه لمینت

شیشه لمینت از دو ورقه شیشه ای و یک لایه پلی وینیل بین این دو ورقه تشکیل می شود. برای ساخت این نوع شیشه حتما باید با گرمای شدید دو ورقه مذکور را به هم متصل کنند. کارکرد لایه میانی، جلوگیری از شکستن شیشه در اثر ضربه است.از آنجا که شیشه لمینت جزو مقاوم ترین شیشه های خودرو به حساب می آید، معمولا به عنوان شیشه جلوی ماشین استفاده می شود.یکی از ویژگی های این نوع شیشه، قابلیت ترمیم ترک های کوچک ایجاد شده روی این آن است.

شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت یا شیشه های حرارت دیده معمولا برای قسمت های جانبی و عقب خودرو استفاده می شوند. گرچه این شیشه ها به مقاومت شیشه های لمینیت نیستند اما در صورت شکستن خطری برای افراد ندارد، چون به تکه های بسیار کوچک غیربرنده تبدیل می شوند.این شیشه ها قابلیت ترمیم ندارند و اگر بشکنند باید حتما آن ها را عوض کرد.

شیشه خودرو المنت دار

المنت شیشه، همان خطوط سیاه موازی هستند که معمولا روی شیشه های عقب ماشین دیده می شوند. این المنت ها با استفاده از برق تولید شده توسط خودرو شیشه ها را گرم می کنند تا بخار و قطرات برف و باران از روی شیشه محو شود.

شیشه دودی

دودی کردن شیشه خودرو، اگرچه بیشتر برای تغییر ظاهر ماشین و زیباتر شدن آن انجام می شود اما این شیشه های دودی، میزان تابش نور خورشید به داخل خودرو و دمای داخل کابین را کاهش می دهند. اما به هر حال دودی کردن شیشه ماشین ممکن است با خطراتی همراه باشد. بنابراین باید آگاهی کامل برای استفاده از این نوع شیشه داشته باشید.امکان دودی کردن شیشه برای همه خودروهای به راحتی فراهم است.

شیشه ضد گلوله

شیشه های ضدگلوله معمولا یک لایه پلی کربنات دارند. این لایه سخت و شفاف، جلوی حرکت گلوله به داخل خودرو را می گیرد.

شیشه هوشمند

شیشه هوشمند خودرو، فناوری نوینی است که البته هنوز به صورت صنعتی در خودروها به کار نرفته است. اما شرکت Fuyao قصد دارد شیشه هایی را برای ماشین ها تولید کند که هم عایق حرارتی باشند و هم کارکرد صفحه نمایش را ایفا کنند.

نکات مهم خرید شیشه خودرو

دقت کنید روی شیشه خودرو حباب، برآمدگی و خطوط اضافی وجود نداشته باشد.به درج علامت استاندارد روی شیشه توجه کنید.

از سلامت و ضریب ایمنی شیشه مطمین شوید.شکل و اندازه شیشه باید کاملا متناسب با مدل خودرو باشد.

نکات نصب شیشه خودرو

تعویض و نصب شیشه خودرو حتما باید توسط کارشناسان انجام شود. اما نصب و اتصال شیشه جلو به دلیل اهمیت در رانندگی، بیش از دیگر شیشه ها اهمیت دارد. بنابراین لازم است نکات مهمی را مورد توجه قرار دهیم.قبل از نصب شیشه جدید، درزگیر و چسب شیشه قبلی را به خوبی پاک کنید.شیشه جدید و محل چسباندن آن روی بدنه خودرو را با مواد شوینده بشویید.برای نصب شیشه از چسب های با کیفیت استفاده کنید.به هیچ وجه از چسب های سیلیکونی و نوارهای بوتیل استفاده نکنید.بعد از نصب شیشه تا 3 ساعت خودرو را جابه جا نکنید.

ترمیم ترک شیشه

قیمت شیشه ماشین در ایران چندان ارزان نیست بنابراین ترمیم شیشه فابریک خودرو، مقرون به صرفه به نظر می رسد. البته تنها شیشه های لمینت قابلیت ترمیم شدن دارند و شیشه های دیگر حتما باید تعویض شوند.ترمیم کردن شیشه تنها با استفاده از لیزر امکان پذیر است که چندان هم ارزان نیست اما در مقایسه با خرید و نصب یک شیشه تازه، تصمیم عاقلانه تری به نظر می رسد

انواع آینه ماشین

به طور معمول 3 آینه در ماشین مورد استفاده قرار می گیرد. آینه وسط، آینه سمت راننده یا سمت چپ و آینه سمت شاگرد یا سمت راست. هر یک از این آینه ها وظیفه ای را بر عهده دارند.

آینه وسط

شنیده اید که می گویند «فلانی پشت سرش هم چشم دارد»؟ آینه وسط در حقیقت در حکم چشم های پشت سر راننده عمل می کند. این آینه به راننده کمک می کند تا اتفاقاتی را که پشت خودرو می افتد را ببیند و به سرعت برای آن ها آماده شود.راننده با استفاده از این آینه هم می تواند سرنشینان صندلی عقب را ببیند و هم ماشین های پشت سر  خود و رفتار رانندگان آن ها را ببیند.توجه داشته باشید افرادی که از یک چشم دچار معلولیت هستند باید با نصب آینه مناسب رانندگان تک چشم به وسعت دید خود کمک کنند. لزوم استفاده از این آینه در گواهینامه این افراد ذکر شده است.

آینه سمت راننده یا سمت چپ

همانطور که گفته شد، آینه به راننده کمک می کند تا نسبت به اطراف خود آگاهی پیدا کند. آینه سمت چپ شما را نسبت به کسانی که قصد سبقت گرفتن دارند آگاه می کند. آینه سمت چپ باید به گونه ای تنظیم شده باشد که هیچ یک از قسمت های بدنه خودرو در آن نمایان نباشد و با آینه وسط هم پوشانی نداشته باشند.

آینه سمت راست یا آینه شاگرد

آینه سمت راست نیز برای این است که میدان دید شما را کامل تر کند. آینه سمت راست باید به گونه ای تنظیم شود که قسمت انتهایی خودرو در آن مشخص باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انواع شیشه ماشین بر اساس محل قرارگیری" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انواع شیشه ماشین بر اساس محل قرارگیری"، کلیک کنید.