علت عرق یک طرف بدن

شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که ناگهان غرق عرق می شوید یا اینکه از بس عرق کرده اید، دیگر جانتان به لبتان رسیده است! می دانستید که تعریق زیاد می تواند نشان دهنده بیماری و یا اختلالی در بدنتان باشد و با دانستن مشکل اساسی گاهی به راحتی می توان مشکل تعریق زیاد را حل کرد.در ادامه ی مقاله سعی شده است علایم تعرق زیاد، علل آن و درمان های دارویی و خانگی را از نظر بگذرانیم تا شما بتوانید تابستانی راحت تر را سپری کنید. هرچند که عرق زیاد مختص تابستان نیست و این مقاله برای تمام فصول است.

علت عرق یک طرف بدن

البته اگر فکر می کنید که بیش از حد عرق می کنید، باید به پزشک غدد و متابولیسم مراجعه کنید. متخصص غدد پس از بررسی سابقه ی پزشکی و علایم بیمار، برای ارزیابی بیشتر علت بیماری ممکن است به یک سری آزمایش نیاز داشته باشد.

تعدادی از آزمایش ها برای مشخص کردن مناطق عرق کردن و تخمین میزان شدت بیماری هستند. انجام آزمایش خون، آزمایش ادرار یا سایر آزمایشات برای بررسی اینکه علت عرق کردن شما به دلیل بیماری دیگری مانند پرکاری تیرویید یا قند خون پایین است، توصیه می شود.مام ضد تعریق خوب نبایدهیچگونه چسبندگی در روی پوست ایجادکند.

عرق کردن زیاد چیست و تعریق زیاد نشانه چیست؟

هیپرهیدروزی، تعریق غیرطبیعی و شدیدی است که لزوما مربوط به گرما یا ورزش نباشد. ممکن است شما هم خیلی زیاد عرق کنید، به طوری که لباس هایتان خیس می شود یا از دست هایتان عرق بچکد. عرق زیاد علاوه بر اختلال در فعالیت های روزمره ی طبیعی، می تواند باعث ایجاد اضطراب در موقعیت های اجتماعی و یا حس خجالت و شرمندگی شود.

تعریق زیاد علاوه بر اختلال در فعالیت های روزمره ی طبیعی، می تواند باعث ایجاد اضطراب در موقعیت های اجتماعی و یا حس خجالت و شرمندگی شود.

علایم تعریق شدید کدامند؟

اکثر مردم هنگام ورزش کردن، یا وقتی در محیط گرم هستند یا وقتی در معرض اضطراب و یا تحت فشار قرار دارند عرق می کنند. برخی از عرق زیر بغل شاکی هستند، برخی از عرق پیشانی و یا تعرق زیاد کف دست.

عرق بیش از حد (تعرق زیاد) که به هیپریدرویید یا بیماری هایپرهیدروزیس شناخته می شود، بسیار بیشتر از یک عرق طبیعی است. نوعی از هیپرهیدروز (تعرق شدید) که معمولا بر روی دست ها، پاها به صورت ایجاد می شود، حداقل یک بار در هفته در طول ساعات بیداری اتفاق می افتد. تعریق زیاد معمولا در هر دو طرف بدن اتفاق می افتد.

علت تعریق زیاد بدن اما طبیعی چیست؟

عرق کردن مکانیسمی است که بدن را خنک می کند. هنگامی که درجه ی حرارت بدن شما افزایش می یابد، سیستم عصبی غده های عرق را به طور خودکار تحریک می کند. عرق کردن (به خصوص در کف دست هایتان) وقتی عصبی می شوید، کاملا طبیعی است.ماسک مو vitabella  برای خوش حالت کردن موهای شما بیشترین تاثیر را خواهد داشت

یا به عبارتی عرق واکنش طبیعی بدن در مقابل گرماست. بیشتر حجم عرق را آب تشکیل می دهد و خودش هم بی بو است. علت تعریق زیاد بدن اما طبیعی، می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

  • گرما
  • تحرک و فعالیت های فیزیکی
  • خوردن غذای داغ یا تند
  • عوامل احساسی و عاطفی مانند ترس و استرس
  • عوارض جانبی داروها
  • بیماری و تب
  • تغییرات هورمونی مانند یایسگی، بارداری و بلوغ
  • پوشیدن لباس از الیاف مصنوعی
  • داشتن اضافه وزن.

دلیل تعریق زیاد چیست؟

در بالا دلایل معمولی برای تعرق و مکانیسم عرق کردن را خوانید. اما چه می شود که زیادی عرق می کنیم؟ همه عرق می کنند اما برخی بیش از حد عرق می کنند، آنقدر زیاد که کلافه می شوند. تابستان و زمستان هم ندارد. مدام کف دست ها و پاهایشان عرق می کند. هوا خنک است اما از سر و صورتشان عرق می ریزد و دلیل این تعریق زیاد هم معلوم نیست.

عرق کردن مکانیسمی است که بدن را خنک می کند. هنگامی که درجه ی حرارت بدن شما افزایش می یابد، سیستم عصبی غده های عرق را به طور خودکار تحریک می کند. عرق کردن (به خصوص در کف دست هایتان) وقتی عصبی می شوید، کاملا طبیعی است.

1. ایا غلظت خون باعث تعریق زیاد میشود؟

یکی از علایمی که ممکن است فردی که دارد و یا فشار خون او بالاست، تجربه کند، عرق کردن زیاد است.

2. کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود؟

اگر ویتامین D بدن شما کم باشد، احتمال تعریق زیاد از سر و باقی اعضای بدن افزایش پیدا می کند. تعریق از سر از علایم ابتدایی کمبود ویتامین دی است.

3. علت تعریق زیاد درسروصورت چیست؟

برای درمان عرق کردن زیاد کف دست، شما اول باید استرس خود را درمان کنید. موارد خفیف بیماری تعریق کف دست با داروهای موضعی و خوراکی قابل کنترل است. بوتاکس نیز از مواردی است که برای درمان عرق کف دست استفاده می شود. اما موارد شدید به درمان های دارویی پاسخ نمی دهد و باید جراحی شود. جلوگیری از اضطراب تا حد زیادی در کاهش تعریق موثر است، شستن دست ها و دوش گرفتن های مکرر در درمان موقتی این بیماری موثر است.

مطالعات نشان می دهد که 30 تا 50 درصد افرادی که این نوع عرق کردن را تجربه می کنند، سابقه خانوادگی آن را دارند. تعریق زیاد سر و صورت، ممکن است به خاطر بیماری معروفی به نام هایپر هیدروز جمجمه ای باشد. همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، هایپر هیدروز به معنی تعریق بیش از حد برای حفظ دمای طبیعی بدن است. در حالی که هایپر هیدروز در هر قسمت از بدن ممکن است رخ دهد، اما از آنجایی که تعداد زیادی غدد عرق در صورت و پوست سر وجود دارد. بنابراین اگر مستعد تعریق بیش از حد باشید، ممکن است تعریق زیاد سر و صورت بیشتر شما را اذیت کند.

شدت این بیماری می تواند کم و یا زیاد باشد. تعریق بیش از حد سر و صورت می تواند احساس بدی به شخص بدهد یا شما را در مکان های عمومی و در اجتماعات دچار ناراحتی کند. برای درمان سریع تر عرق زیاد سر و گردن به دکتر غدد مراجعه کنید.

4. علت تعریق زیاد از ناحیه سر و سردرد چیست؟

گاهی نیز بر اساس خوردن فلفل ممکن است که فرد از سر زیاد عرق کند. این به علت بالاتر رفتن دمای بدن است. زیرا طبع فلفل گرم است.

پزشکان اصلی ترین دلیل بروز دو عارضه سردرد و تعریق به صورت همزمان را ناشی از کم خونی بدن می دانند. خانم ها بیشتر از آقایان در معرض کم خونی های شدید قرار می گیرند. همچنین بدنشان اغلب این عارضه را با سردرد همراه با عرق کردن نشان می دهد. بنابراین بهتر است در صورت تکرار این نشانه هرچه سریع تر موضوع با یک پزشک در میان گذاشته شود.  قیمت ضدافتاب ویتابلا بر روی جعبه آن درج شده است.

البته از دیگر عوارض کم خونی می توان به خستگی زودرس، ضعف، ناتوانی جسمی و ذهنی، سرگیجه، بی تفاوتی و بی اشتهایی اشاره کرد.

5. علت تعریق زیاد و بی حالی چیست؟

هنگامی که شما عرق می کنید، آب بدن شما کم می شود. بنابراین اگر در هوای گرم باشید و آب نخورید، اما زیاد عرق کنید، بی حال می شوید. بی حالی در اثر دهیدراته شدن ایجاد می شود. ممکن است که در اثر خوردن آب این بی حالی جبران شود. گاهی نیز لازم است که سرم به شما وصل شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علت عرق یک طرف بدن" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علت عرق یک طرف بدن"، کلیک کنید.