یادگیری زبان کودکان پیش دبستانی

آیا درباره آموزش زبان به بچه های پیش دبستانی کنجکاوید؟ به دوران کودکی خودتان فکر کنید. آیا زمانی که یک بزرگسال چیزی می پرسید و شما فقط با دهان باز به او خیره می شدید را به یاد دارید! این سکوت و حیران ماندن شما احتمالاً به دلیل عدم آگاهی تان بوده و این دقیقاً همان چیزی است که باعث می شود کودکان پیش دبستانی چیزی را نفهمند، ساکت بمانند و گاهی عصبی شوند. هنگام آموزش زبان انگلیسی به این کودکان نباید آن ها را بترسانید و چیزهای عجیب و غریب و سختی را بگویید بلکه لازم است اصول اولیه را به درستی بدانید و با روش های امتحان شده ای آموزش به آن ها را شروع کنید.

یادگیری زبان کودکان پیش دبستانی

چرا آموزش زبان به بچه های پیش دبستانی چالش بر انگیز است؟

عامل اصلی که آموزش زبان را به این گروه سنی دشوار کرده نداشتن هیچ گونه دانش قبلی از زبان انگلیسی است. اگر می خواهید در آموزش مانند یک حرفه ای عمل کنید علاوه بر پر انرژی بودن باید فعالیت های برنامه ریزی شده ای داشته باشید و دانش آموزانتان را به حرکت و مشارکت به زبان انگلیسی وادار کنید. مراحل آموزش به این گروه سنی به شرح زیر است.  با خرید لباس لاک پشت های نینجا  از سایت ما از تخفیف ویژه برخوردار شوید

 • تدریس زبان انگلیسی به بچه پیش دبستانی به یک روال احتیاج دارند

بچه های پیش دبستانی با داشتن یک روال مشخص احساس امنیت و اعتماد به نفس می کنند. برنامه های درسی باید ساختار یکسانی داشته باشند؛ به عنوان مثال همیشه درس ها با یک شعر شروع شوند، یک منطقه مشخص برای حل تمرین و یک منطقه دیگر برای بازی وجود داشته باشد. این کار باعث می شود تا آن ها احساس کنند در فضای امنی هستند، کم تر شیطنت کنند، منعطف باشند، قوانین را رعایت کنند و فرایند آموزشی و مباحث درسی را درک کنند. مثال زیر یک روز درسی را به تصویر می کشد:

 • شروع کلاس: جمله روز را آموزش دهید و از بچه ها بخواهید آن را تمرین کنند.
 • 9:00 تا 9:40: تمرین خواندن
 • 9:40 تا 9:50: پرسش و پاسخ در مورد بخش خوانده شده
 • 9:50 تا 10:00: استراحت
 • 10:00 تا 10:20: تمرین مکالمه انگلیسی
 • 10:20 تا 10:50: دانش آموزان یک تمرین را تکمیل می کنند و پاسخ را دوستشان بررسی می کنند.
 • 10:50 تا 11:00: استراحت
 • 11:00 تا 11:30: بچه ها نکته کلیدی گرامر روز را تمرین می کنند. ( معمولاً چیز ساده مانند زمان های فعل است.)
 • 11:40 تا 11:50: زمان آهنگ (زبان آموزان هر دوشنبه یک آهنگ جدید انگلیسی را یاد می گیرند و تا آخر هفته به خواندنش ادامه می دهند.)
 • 11:50 تا 12:00: برای خوردن خوراکی آماده شوید (دانش آموزان در صف قرار می گیرند و در گروه های سه نفره دست هایشان را می شویند و شروع به خوردن خوراکی هایشان می کنند.)
 • مطالب آموزشی را حتی الامکان ساده نگه دارید حتی اگر احمقانه به نظر برسد

این مرحله مهم ترین مرحله تدریس زبان انگلیسی به بچه های پیش دبستانی است. اشتباه اکثر معلمان تازه کار این است که هنگام آموزش از زبان انگلیسی بیش از حد استفاده می کنند. قیمت لباس دختر گربه سیاه  به متغیرهای مختلفی بستگی دارد.

 •  در شرایط مختلف شاگردانتان را ارزیابی کنید و سطح درکشان را بسنجید

اشتباه بعدی این است که برخی از معلمان فکر می کنند بعد از آموزش، تمام دانش آموزان موضوع درس را درک کرده اند! در بعضی از فرهنگ ها هنگامی که دانش آموزان چیزی را متوجه نمی شوند دستشان را بالا می برند اما گاهی اوقات بچه ها فکر می کنند با این کار به نادانی خودشان اعتراف کرده اند و از سوال پرسیدن خجالت می کشند پس ترجیح می دهند سکوت کنند. شما به عنوان یک معلم باید از طریق زبان بدن یا صحبت کردن متوجه شوید که آن ها درس را به درستی فهمیده اند یا نه.

این تفکر اشتباهی است که انتظار داشته باشید بعد از چند جلسه شاگردانتان به زبان انگلیسی صحبت کنند. اگر آن ها در طول کلاس ساکت هستند به این دلیل است که دایماً در حال پردازش زبانند پس شما بدون نگرانی به آموزشتان ادامه دهید.

 •  زمان زیادی را صرف تمرین کنید

شما نباید انتظار داشته باشید که دانش آموزان تمرین های درسی را فوراً حل کنند. آن ها برای درک مطالب جدید به زمان احتیاج دارند پس باید برای حل تمرین به آن ها فرصت کافی بدهید. برای درک راحت تر زبان انگلیسی می توانید از بچه ها بخواهید تا به صورت جداگانه یا گروهی مطالب درسی را تکرار کنند.

 • مطالب آموزشی را به جای گفتن، نشان دهید

نشان دادن مطالب آموزشی به جای گفتن بخش مهمی از به بچه های پیش دبستانی است؛ به عبارت دیگر شما می توانید به جای گفتن کلمات آن ها را در قالب تصاویر یا حرکات مختلف نشان دهید.

 • بچه ها را متحرک نگه دارید

کودکان 3 تا 6 ساله به تحرک زیاد شهرت دارند پس بهتر است هنگام آن ها را متحرک نگه دارید؛ به عنوان مثال هنگام سوال پرسیدن از بچه بخواهید پاسخ هایشان را در قالب ایستادن، نشستن یا پریدن نشان دهند. بهترین راه آموزش زبان به کودکان پیش دبستانی استفاده از تخیلشان است؛ به عنوان مثال از آن ها بخواهید تا موضوعی را وانمود کنند، این کار آموزش و یادگیری را هم برای شما و هم برای آن ها ساده تر می کند.

 • همیشه از تقویت مثبت استفاده کنید

اگر کودکان هنگام سوال پرسیدن جواب غلطی دادند نباید با صدای بلند به آن ها بگویید که اشتباه کرده اند؛ این کار نه تنها باعث شرمندگی و خجالتشان می شود بلکه خاطره بدی از کلاس را در ذهنشان ثبت می کند و احتمال دارد برای همیشه از انگلیسی متنفر شوند. در عوض می توانید با تعریف، تمجید یا لحن بهتری آن ها را متوجه اشتباهشان کنید به عنوان مثال در صورت تلفظ نادرست یک کلمه آن را مجدداً به صورت صحیح تکرار کنید و از او بخواهید تا این کار را انجام دهد.

جایزه دادن بهترین راه تشویق کودکان پیش دبستانی برای مشارکت کردن است. شما می توانید به صورت هفتگی یا ماهانه به شاگردانتان جایزه دهید و از آن ها بخواهید برای دریافت جایزه قوانینی را رعایت کند به عنوان مثال برای سوال پرسیدن دستشان را بلند کنند، در طول کلاس با یکدیگر دعوا نکنند یا تمرین های گفته شده در هر جلسه را به درستی انجام دهند.

 • خودتان را با روش های اشتباه خسته نکنید

به بچه های پیش دبستانی کار دشوار و طاقت فرسایی نیست. شما می توانید در قالب بازی های مختلف و متناسب با علایق زبان آموزانتان این مهارت را به آن ها یاد دهید. معمولاً هیچ کاری کسل کننده تر از خواندن کتاب های درسی نیست و مربی خوب کسی است که پر انرژی باشد و برای هر جلسه فعالیت های زیادی را از قبل آماده کرده باشد به عنوان مثال:

 • به یوتیوب مراجعه کنید و به کانال های Fun Kids English و Little Treehouse Nursery Rhymes و Kids Songs سری بزنید. این کانال ها اشعار و آهنگ های مختلفی دارند که به دانش آموزان کمک می کنند عبارات ساده انگلیسی را در زمینه حیوانات، کارهای روزمره یا روزهای هفته به آسانی یاد بگیرند.

هنگام آموزش زبان انگلیسی به بچه های پیش دبستانی هرگز این اشتباه را هرگز مرتکب نشوید!

گاهی اوقات در فرایند آموزش معلمان به حدی درگیر بازی ها، فعالیت ها و کار دستی ها می شوند که هدف آموزشی پشت این کار را فراموش می کنند. شما باید همیشه هدفتان را در نظر داشته باشید و برای راحت تر کردن آن از فعالیت های گفته شده استفاده کنید. بسته لباس دختر کفشدوزکی بچه گانه بزرگتر با قیمت بیشتر عرضه می شود

کلام آخر

همان طور که خواندید تدریس زبان انگلیسی به بچه های پیش دبستانی کار دردسرسازی نیست. شما می توانید با راهکارهای گفته شده آموزش را سرگرم کننده تر کنید فقط یادتان نشود که همیشه دانش آموزان را تحسین کنید تا هیچ گاه از یادگیری زبان دلسرد نشوند. اغلب بچه ها از زبان انگلیسی می ترسند و اعتماد به نفس کافی برای صحبت کردن ندارند پس صبور باشید و با آن ها مدارا کنید تا این مهارت را از ابتدا به درستی یاد بگیرند. همچنین شما می توانید برای راحت تر یاددادن به کودکان از استفاده کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یادگیری زبان کودکان پیش دبستانی" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یادگیری زبان کودکان پیش دبستانی"، کلیک کنید.